USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania

USG doppler to rodzaj badań ultrasonograficznych. USG doppler jest podstawowym badaniem w diagnostyce schorzeń układu krążenia. Umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne i w sercu.

USG doppler - przebieg

USG doppler to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, zazwyczaj nie potrzeba do niego specjalnych przygotowań ani znieczulenia. USG doppler wykonywane jest w każdym wieku i można je wielokrotnie powtarzać. Na skórę w czasie USG doppler w badanym miejscu nakładany jest żel wspomagający przenikanie ultradźwięków (tak samo dzieje się przy zwykłych badaniach USG). Lekarz przesuwa po skórze głowicę ultrasonografu. Całe USG doppler trwa kilkanaście minut.

W aparacie, wysyłana przez specjalną głowicę do USG doppler fala ultradźwiękowa odbija się od ośrodka będącego w ruchu, tj. płynącej krwi i powraca do głowicy. Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, który rejestrując zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi, przedstawia obraz na monitorze. Dzięki temu lekarz wykonujący badanie widzi, gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a gdzie się cofa. Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia.

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat

DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego (IBS), szczególnie...

USG doppler różni się od zwykłego badania USG tym, że towarzyszy mu efekt dźwiękowy - szum krwi przepływającej przez naczynia. USG z kolorowym Dopplerem uwidacznia zmiany różnym nasyceniem kolorów, które odpowiadają różnym szybkościom lub energii przepływu krwi, pokazując tym samym naczynia o nieprawidłowej budowie ściany. Szczególnie ważne jest to przy powikłaniach ciąży, w przypadku szybko rosnących guzów, w tym nowotworów złośliwych, a także przy wczesnym rozpoznawaniu zmian w miąższu wątroby.

Istnieją cztery rodzaje USG doppler:

 • USG doppler o fali ciągłej sprawdza zmiany w natężeniu przepływu krwi. Ten rodzaj USG doppler (badania dopplerowskiego) przeprowadza się przy użyciu przenośnego aparatu. Wyniki otrzymuje się bardzo szybko.
 • Podwójne USG dopler generuje obraz nie tylko naczyń krwionośnych, ale również organów je otaczających.
 • Kolorowe USG doppler daje obraz prędkości i kierunku przepływu krwi w organizmie.
 • Najnowsze USG doppler jest najbardziej miarodajne, gdyż dzięki niemu otrzymuje się pełen obraz naczyń krwionośnych oraz organów.

USG doppler - wskazania

USG doppler wykonuje się:

 • przy zaburzeniach krążenia;
 • przy objawach neurologicznych, które mogą oznaczać niedokrwienie;
 • przy podejrzeniu przetok naczyniowych;
 • przy tętniakach aorty;
 • po przeszczepach.

USG doppler - zastosowanie

USG doppler umożliwia wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, mogących w konsekwencji prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak: udar mózgu, zawał serca, zatorowość płucna.

USG doppler głównie ma na celu:

 • wykrywanie zwężeń miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które zaopatrują mózg;
 • wykrywanie zwężeń i niedrożności w tętnicach kończyn dolnych;
 • badanie żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy lub niewydolności zastawkowej;
 • diagnostykę innych naczyń obwodowych (tętnice nerkowe, trzewne).

USG doppler wykorzystuje się także do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona. W położnictwie USG doppler wykorzystywane jest w przewidywaniu niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży, poprzez ocenę przepływu krwi przez tętnicę pępowinową.

USG doppler - powikłania

USG doppler, tak samo jak inne badania ultrasonograficzne z reguły nie wywołują powikłań. Istnieją natomiast czynniki, które moga dać fałszywy wynik USG doppler. Do czynników takich należą: bliskie usytuowanie kości w badanym obszarze, czy gazy w jelitach. Ponadto osoby otyłe, niepotrafiące usiedzieć bez ruchu lub cierpiące na nieregularne bicie serca mogą otrzymać niedokładne wyniki badania.

Redakcja abcZdrowie.pl, 4 tygodnie temu

Bibliografia

 • Pruszyński B. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4325-9
 • Nowicki A. Ultradźwięki w medycynie, Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii, Warszawa 2010, ISBN 978-83-89687-59-3
 • Kawecki P. Badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych, Medipage, Warszawa 2005, ISBN 83-89769-06-9

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania
USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania

USG doppler

. USG Power Doppler - badanie to pozwala ocenić przepływ krwi w małych lub głęboko położonych naczyniach głównie śródmiąższowych. Zastosowanie USG (...) Badanie obrazowe typu USG...

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania

Jakie choroby może wykryć USG Dopplera?

Jakie choroby może wykryć USG Dopplera?

. Dzięki niemu możliwe jest także różnicowanie guzów wątroby pod kątem ich złośliwości. USG dopplerowskie znalazło zastosowanie także w kardiologii (...) u dziecka w łonie matki. Za pomocą USG Dopplera...