Trwa ładowanie...

USG doppler - przebieg, wskazania, zastosowanie, powikłania

USG doppler to rodzaj badań ultrasonograficznych. USG doppler jest podstawowym badaniem w diagnostyce schorzeń układu krążenia. Umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne i w sercu.

Zobacz film: "Objawy niewydolności żył kończyn dolnych"

spis treści

1. Jak wygląda USG doppler?

USG doppler to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, zazwyczaj nie potrzeba do niego specjalnych przygotowań ani znieczulenia. USG doppler wykonywane jest w każdym wieku i można je wielokrotnie powtarzać.

Na skórę w czasie USG doppler w badanym miejscu nakładany jest żel wspomagający przenikanie ultradźwięków (tak samo dzieje się przy zwykłych badaniach USG). Lekarz przesuwa po skórze głowicę ultrasonografu. Całe USG doppler trwa kilkanaście minut.

W aparacie, wysyłana przez specjalną głowicę do USG doppler fala ultradźwiękowa odbija się od ośrodka będącego w ruchu, tj. płynącej krwi i powraca do głowicy. Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, który rejestrując zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi, przedstawia obraz na monitorze. Dzięki temu lekarz wykonujący badanie widzi, gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a gdzie się cofa. Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia.

USG doppler różni się od zwykłego badania USG tym, że towarzyszy mu efekt dźwiękowy - szum krwi przepływającej przez naczynia. USG z kolorowym Dopplerem uwidacznia zmiany różnym nasyceniem kolorów, które odpowiadają różnym szybkościom lub energii przepływu krwi, pokazując tym samym naczynia o nieprawidłowej budowie ściany. Szczególnie ważne jest to przy powikłaniach ciąży, w przypadku szybko rosnących guzów, w tym nowotworów złośliwych, a także przy wczesnym rozpoznawaniu zmian w miąższu wątroby.

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat
Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat [7 zdjęć]

DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana...

zobacz galerię

Istnieją cztery rodzaje USG doppler:

 • USG doppler o fali ciągłej sprawdza zmiany w natężeniu przepływu krwi. Ten rodzaj USG doppler (badania dopplerowskiego) przeprowadza się przy użyciu przenośnego aparatu. Wyniki otrzymuje się bardzo szybko.
 • Podwójne USG doppler generuje obraz nie tylko naczyń krwionośnych, ale również organów je otaczających.
 • Kolorowe USG doppler daje obraz prędkości i kierunku przepływu krwi w organizmie.
 • Najnowsze USG doppler jest najbardziej miarodajne, gdyż dzięki niemu otrzymuje się pełen obraz naczyń krwionośnych oraz organów.

2. Kiedy wykonuje się USG doppler?

USG doppler wykonuje się:

 • przy zaburzeniach krążenia;
 • przy objawach neurologicznych, które mogą oznaczać niedokrwienie;
 • przy podejrzeniu przetok naczyniowych;
 • przy tętniakach aorty;
 • po przeszczepach.

3. Drobne schorzenia tętnic

USG doppler umożliwia wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, mogących w konsekwencji prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak: udar mózgu, zawał serca, zatorowość płucna.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

USG doppler głównie ma na celu:

 • wykrywanie zwężeń miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które zaopatrują mózg;
 • wykrywanie zwężeń i niedrożności w tętnicach kończyn dolnych;
 • badanie żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy lub niewydolności zastawkowej;
 • diagnostykę innych naczyń obwodowych (tętnice nerkowe, trzewne).

USG doppler wykorzystuje się także do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona. W położnictwie USG doppler wykorzystywane jest w przewidywaniu niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży, poprzez ocenę przepływu krwi przez tętnicę pępowinową.

4. Powikłania po USG doppler

USG doppler, tak samo jak inne badania ultrasonograficzne z reguły nie wywołują powikłań. Istnieją natomiast czynniki, które moga dać fałszywy wynik USG doppler. Do czynników takich należą: bliskie usytuowanie kości w badanym obszarze, czy gazy w jelitach. Ponadto osoby otyłe, niepotrafiące usiedzieć bez ruchu lub cierpiące na nieregularne bicie serca mogą otrzymać niedokładne wyniki badania USG Doppler.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.