Trwa ładowanie...

Ból - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, odczuwanie, leczenie

Ból towarzyszy ludziom na całym świecie. Szacuje się, że 20% wszystkich ludzi cierpi na ból chroniczny, czyli taki, który trwa miesiącami.

spis treści

1. Ból - charakterystyka

Ból to zarówno stan psychiczny, jak i fizyczny. Jest uznawany przez ekspertów za poważny problem zdrowotny, a nawet chorobę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Ból można zdefiniować jako reakcja systemu nerwowego na drażniące impulsy. Mogą one pochodzić z ciała, choć nie zawsze tak jest. Czasem ból nie pochodzi z uszkodzenia tkanek, ale nie to znaczy, że jest mniej prawdziwy niż ból wywołany np. uderzeniem.

2. Ból - rodzaje

Każda osoba inaczej odczuwa ból - może on mieć inne natężenie mimo takich samych bodźców.

Rozróżnia się dwa główne rodzaje bólu:

  • ból ostry - bardzo silny, krótkotrwały ból, leczony farmakologicznie,
  • ból chroniczny lub przewlekły - towarzyszący nam miesiącami, a nawet latami, ale mniej silny.

3. Ból - przyczyny

Przyczyny bólu są przeróżne. Ból ostry mogą powodować urazy ciała, kolka żółciowa, stan zapalny, pęknięcie wrzodu, a także ostre niedokrwienie kończyn dolnych. Leczenie bólu skupia się na ustaleniu przyczyny bólu.

Naturalne sposoby na przewlekły ból
Naturalne sposoby na przewlekły ból [6 zdjęć]

Ostry ból to naturalna i potrzebna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek – dzięki niemu wiemy, że

zobacz galerię

Ból przewlekły jest najczęściej bólem fantomowym, migrenowym, pourazowym, reumatycznym lub zwyrodnieniowym. Na taki ból narażone są bardziej kobiety (migrenowy ból głowy), osoby starsze (ból zwyrodnieniowy), cierpiące na otyłość i depresję. Chroniczny ból jest też bardziej prawdopodobny, jeśli mamy dużo stresu, źle się odżywiamy lub palimy papierosy.

4. Ból - odczuwanie

Ból jest naszym "systemem wczesnego ostrzegania". Organizm w ten sposób mówi nam, że to, co się dzieje lub co robimy może być potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ból powoduje, że natychmiast odskakujemy po dotknięciu palcem gorącej patelni. Gdybyśmy nic nie poczuli, tkanka zostałaby w takiej sytuacji dużo bardziej zniszczona.

5. Ból - leczenie

To, jak leczyć ból, zależy od jego rodzaju, intensywności, przyczyny. Leczenie bólu zależne jest również od tego, jak bardzo ból przeszkadza nam w życiu.

Przy bólu chronicznym, czyli trwającym ponad 3 miesiące, przyczyna może nie być znana. Może też nie być możliwa do usunięcia. Ból może być spowodowany nieprawidłowościami w układzie nerwowym, bo uniemożliwia klasyczne leczenie przeciwbólowe.

Zobacz także:

Wtedy leczenie bólu opiera się nie tylko na podawaniu leków przeciwbólowych czy leków przeciwzapalnych. Dochodzą do tego jeszcze:

Takie interdyscyplinarne podejście do chronicznego bólu jest najlepszą metodą jego leczenia. Najlepiej sprawdza się korzystanie z kilku powyższych technik równocześnie. Nie ma jednak jednej recepty na każdy ból. Wybór leczenia zależy od konkretnej osoby.

Ból, a szczególnie ból chroniczny, to poważna choroba. Nie należy jej lekceważyć.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza