Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Lidia Warda

Ból zęba - przyczyny, leczenie i profilaktyka

Avatar placeholder
15.10.2021 15:53
Ból zęba jest w większości przypadków powodowany przez głęboką próchnicę.
Ból zęba jest w większości przypadków powodowany przez głęboką próchnicę. (adobestock)

Ból zęba jest w większości przypadków powodowany przez głęboką próchnicę. Ból zębów może także być skutkiem odsłonięcia szyjki zęba lub paradontozy. Z bolącym zębem należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który sprawdzi przyczynę bólu. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować próchnicę zęba, a przy jej braku – wziąć pod uwagę inne możliwe przyczyny bólu zęba.

spis treści

1. Przyczyny bólu zęba

Próchnica oznacza, że część zęba uległa demineralizacji głównie wskutek działania bakterii i cukrów. W zależności od podatności zębów proces ten przebiega szybciej lub wolniej. Próchnica obejmuje twarde tkanki zęba, a w przypadku braku jej leczenia proces ten postępuje głębiej, do miazgi znajdującej się w komorze zęba i mówimy wtedy o powikłaniu, czyli o stanie zapalnym ostrym lub przewlekłym.

W pierwszym przypadku bólu zęba leczenie polega na usunięciu dotkniętej próchnicą tkanki i odbudowaniu zęba materiałami stomatologicznymi, a w drugim przypadku niezbędne jest leczenie kanałowe.

Zobacz film: "Domowe sposoby na ból zęba"

W przypadkach, gdy nie ma możliwości leczenia zachowawczego stosuje się wyrywanie zęba. Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, to choroba dotykająca dziąseł i głębszych tkanek przyzębia. Główną przyczyną jest niewłaściwa higieny jamy ustne oraz pewne znaczenie mają też predyspozycje genetyczne.

Osad i kamień nazębny stanowią płytkę bakteryjną, która doprowadza do stanu zapalnego dziąseł, a następnie do nieodwracalnego zaniku kości wokół zęba, co w efekcie doprowadza do wypadnięcia zęba.

Bóle zębów mogą być także spowodowane [adwrażliwością zębów. Wtedy ból zębów jest reakcją na spożywanie zbyt zimnych, ciepłych lub kwaśnych potraw lub płynów.

Przyczyną bólu zęba może być np. próchnica
Przyczyną bólu zęba może być np. próchnica

Ból zębów może się pojawić także wskutek urazów mechanicznych zęba (przypadku jego ukruszenia albo nadłamania wskutek ugryzienia czegoś zbyt twardego).

Dyskomfort i ból powodują także wyrzynające się zęby. Ten rodzaj bólu zębów dotyczy ząbkujacych małych dzieci oraz zębów tzw. zatrzymanych, które mogą zacząć wyrzynać się także u dorosłych.

Ból promieniujący na zęby może także pochodzić ze stawu skroniowo-żuchwowego. Schorzenia dotykające tego stawu mogą objawiać się bólem szczęki, szczególnie nasilonym podczas otwierania ust.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Inną grupą przyczyn bólu w okolicach szczęki lub żuchwy są inne choroby ogólnoustrojowe. Taki ból może być objawem dusznicy bolesnej, zawału serca, infekcji uszu czy infekcji zatok.

2. Leczenie i profilaktyka przyczyn bólu zęba

Aby ustalić, jaka jest przyczyna bólu zęba, zwykle wystarczy, żeby bolące miejsce obejrzał lekarz stomatolog. Czasem konieczne jest zrobienie prześwietlenia, aby potwierdzić przyczynę bólu zęba. Ból zęba wymaga wizyty u stomatologa – środki przeciwbólowe niewiele w tym wypadku pomogą. Jeśli oprócz bólu zęba pojawiły się gorączka i obrzęk, pomoc musi być jak najszybsza.

Aby uniknąć niespodziewanego bólu zęba, należy prowadzić regularne działania, takie jak:

  • codzienne przeprowadzanie prawidłowej higieny jamy ustnej - poprzez prawidłowe szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz specjalnych płynów do płukania jamy ustnej – najlepiej po każdym posiłku,
  • regularne – w odstępach co najmniej półrocznych – kontrolowanie stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym,
  • szybkie likwidowanie wszelkich ubytków w zębach i zmian chorobowych,
  • usuwanie kamienia i płytki nazębnej w gabinecie stomatologicznym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie kanałowe zęba
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze