Ból zęba - przyczyny, leczenie i profilaktyka

Ból zęba jest w większości przypadków powodowany przez głęboką próchnicę zębów. Ból zębów może także być skutkiem odsłonięcia szyjki zęba lub paradontozy. Z bolącym zębem należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który sprawdzi przyczynę bólu. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować próchnicę zęba, a przy jej braku – wziąć pod uwagę inne możliwe przyczyny bólu zęba.

Ból zęba - przyczyny

Próchnica oznacza, że część zęba uległa demineralizacji głównie wskutek działania bakterii i cukrów. W zależności od podatności zębów proces ten przebiega szybciej lub wolniej. Próchnica obejmuje twarde tkanki zęba, a w przypadku braku jej leczenia proces ten postępuje głębiej, do miazgi znajdującej się w komorze zęba i mówimy wtedy o powikłaniu, czyli o stanie zapalnym ostrym lub przewlekłym. W pierwszym przypadku leczenie polega na usunięciu dotkniętej próchnicą tkanki i odbudowaniu zęba materiałami stomatologicznymi, a w drugim przypadku niezbędne jest leczenie kanałowe.

Zobacz film: "Domowe sposoby na bolący ząb"

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba

Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia silnej bolesności zęba konieczna jest wizyta...

W przypadkach, gdy nie ma możliwości leczenia zachowawczego stosuje się usunięcie zęba. Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, to choroba dotykająca dziąseł i głębszych tkanek przyzębia. Główną przyczyną jest niewłaściwa higieny jamy ustnej oraz pewne znaczenie mają też predyspozycje genetyczne. Osad i kamień nazębny stanowią płytkę bakteryjną, która doprowadza do stanu zapalnego dziąseł, a następnie do nieodwracalnego zaniku kości wokół zęba, co w efekcie doprowadza do wypadnięcia zęba.

Bóle zębów mogą być także spowodowane nadwrażliwością zębów. Wtedy ból zębów jest reakcją na spożywanie zbyt zimnych, ciepłych lub kwaśnych potraw lub płynów.

Ból zębów może się pojawić także wskutek urazów mechanicznych zęba (przypadku jego ukruszenia albo nadłamania wskutek ugryzienia czegoś zbyt twardego).

Dyskomfort i ból powodują także wyrzynające się zęby. Ten rodzaj bólu zębów dotyczy ząbkujacych małych dzieci oraz zęby tzw. „zatrzymane”, które mogą zacząć wyrzynać się także u dorosłych.

Ból promieniujący na zęby może także pochodzić ze stawu skroniowo-żuchwowego. Schorzenia dotykające tego stawu mogą objawiać się bólem szczęki, szczególnie nasilonym podczas otwierania ust.

Inną grupą przyczyn bólu w okolicach szczęki lub żuchwy są inne choroby ogólnoustrojowe. Taki ból może być objawem dusznicy bolesnej, zawału serca, infekcji uszu czy infekcji zatok.

Ból zęba - leczenie i profilaktyka

Aby ustalić przyczynę bólu zęba, zwykle wystarczy, żeby bolące miejsce obejrzał lekarz stomatolog. Czasem konieczne jest zrobienie prześwietlenia, aby potwierdzić przyczynę bólu zęba. Ból zęba wymaga wizyty u stomatologa – środki przeciwbólowe niewiele w tym wypadku pomogą. Jeśli oprócz bólu zęba pojawiły się gorączka i obrzęk, pomoc musi być jak najszybsza. 


Aby uniknąć niespodziewanego bólu zęba należy prowadzić regularne działania, takie jak:

  • codzienne przeprowadzanie prawidłowej higieny jamy ustnej - poprzez prawidłowe szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz specjalnych płynów do płukania jamy ustnej – najlepiej po każdym posiłku,
  • regularne – w odstępach co najmniej półrocznych – kontrolowanie stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym,
  • szybkie likwidowanie wszelkich ubytków w zębach i zmian chorobowych,
  • usuwanie kamienia i płytki nazębnej w gabinecie stomatologicznym.
Lidia Warda, 3 miesiące temu

Bibliografia

  • Suliborski S. (red.), Stomatologia zachowawcza tom 1-2, Czelej, Lublin 2010, ISBN 978-83-60608-54-8
  • Jańczuk Z. (red.), Endodoncja kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 83-200-2961-9
  • Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza - zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 83-200-3034-X

Źródła zewnętrzne

Stomatologia

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból zęba - przyczyny, leczenie i profilaktyka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ból zęba - przyczyny, leczenie i profilaktyka
Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Ból zęba - przyczyny, leczenie i profilaktyka

Domowe sposoby na bolący ząb (WIDEO)

Domowe sposoby na bolący ząb (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból zęba pojawia się niespodziewanie. Najczęściej jest skutkiem stanu zapalnego powstającego przy zębach i wymagającego natychmiastowego leczenia (...) się, jak radzić sobie do czasu przyjęcia przez dentystę. Dokuczliwy...

Ból zęba - przyczyny, leczenie i profilaktyka

Stan zapalny zęba - czym jest, przyczyny, leczenie

na ból, to od niej zaczyna się każda nadwrażliwość i nieprzyjemne cierpienie odczuwane jako ból czy zapalenie zęba. Stan zapalny zęba - przyczyny Stany (...) **. Przy...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Ból zęba - przyczyny, leczenie i profilaktyka

Ukruszony ząb - przyczyny, leczenie

się wyrównaniem lub wygładzeniem danej powierzchni. * Krzywe zęby - przyczyny, wady i komplikacje, leczenie * Stan zapalny zęba - czym jest, przyczyny (...) , leczenie *...