Próchnica

Próchnicą nazywamy proces demineralizacji zęba, prowadzący do całkowitego rozpadu jego struktury. Próchnica powodowana jest przez bakterie streptokoki( S. salivarius, S. mitior, S. sanguis). Bakterie te są zdolne do wytwarzania kwasów w wyniku metabolizowania cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego. Kwaśne środowisko powoduje demineralizację szkliwa, co pozbawia zęby naturalnej ochrony, a bakterie wnikają w głąb zęba. Bakterie te przyczyniają się też do powstania płytki nazębnej, która doprowadza do stanów zapalnych przyzębia. Jest to stosunkowo częsty problem stomatologiczny.


1. Klasyfikacja próchnicy

 • Ostrą – dotyka ona szczególnie osób młodych, z szerokimi kanalikami zębinowymi, u których nie doszło jeszcze do pełnej mineralizacji szkliwa.
 • Przewlekłą – ta postać próchnicy częściej dopada osoby dorosłe.
 • Zatrzymaną – czasem pod wpływem intensywnych zabiegów higienicznych uzębienia udaje się powstrzymać rozwój choroby.

Podział ze względu na obraz kliniczny:

 • Próchnica pierwotna – pojawiająca się pierwszy raz.
 • Próchnica wtórna – występuje obok wypełnienia lub korony protetycznej.
 • Nawrót próchnicy – występuje pod wypełnieniem lub koroną protetyczną.
 • Próchnica nietypowa – występuje w zębie pozbawionym żywej miazgi, a więc w takim, w którym miazga uległa martwicy lub została usunięta w toku leczenia. Z powodu braku miazgi nie występują procesy obronne.
 • Próchnica ukryta – rozwija się na powierzchni żującej pod makroskopowo zdrowym szkliwem, a wykrywana jest radiologicznie na zdjęciach.
 • Kwitnąca próchnica – jest to niebezpieczna postać próchnicy, gdyż objawia się jednoczesnym występowaniem zmian patologicznych na wielu zębach. Ubytki wówczas są rozległe i powodują nadwrażliwość na bodźce zimna i gorąca.
 • Próchnica butelkowa – jest szczególną postacią próchnicy kwitnącej w zębach mlecznych niemowląt i małych dzieci. Stwierdza się ją u dzieci, które zasypiają z butelką wypełnioną słodzonym napojem (w tym mlekiem), a także u dzieci używających smoczka zanurzonego w słodkim produkcie lub z nawykiem przedłużonego karmienia piersią na żądanie. Najbardziej narażone na rozwój próchnicy są zęby sieczne górne.
 • Próchnica korzenia – rozwija się w obnażonych korzeniach na powierzchniach policzkowych, językowych i stycznych. Odsłonięte korzenie zębów sprzyjają gromadzeniu się płytki nazębnej wzdłuż brzegu dziąsłowego.

Podział ze względu na stadium rozwoju:

 • Próchnica początkowa – pierwszy etap rozwoju próchnicy. Jest ona odwracalna.
 • Próchnica powierzchniowa – powstaje ubytek w szkliwie – nieodwracalne zniszczenie tkanki.
 • Próchnica średnia – próchnica dochodzi do zębiny, która przybiera brązowy lub czarny kolor.
 • Próchnica głęboka – ubytek dociera do miazgi zębowej, powodując ból i w dalszej konsekwencji może dojść do obumarcia zęba i do stanu zapalnego przyzębia przyszczytowego.

Podział próchnicy ze względu na zaawansowanie zmian:

 • D1 – zmiana występująca w szkliwie z nienaruszoną powierzchnią, tj bez ubytku.
 • D2 – zmiana w szkliwie z minimalnym jego ubytkiem.
 • D3 – zmiana w obrębie zębiny z ubytkiem tkanek lub bez ubytku.
 • D4 – zmiana sięgająca miazgi.

2. Przyczyny próchnicy

Przy obecnym stanie wiedzy stwierdzono, że rozwój zmian próchniczych jest uwarunkowany czterema czynnikami:

 • Dietą próchnicotwórczą, która dostarcza substratu (cukrów) do przemian enzymatycznych.
 • Obecnością drobnoustrojów, które przerabiają w płytce nazębnej (bakteryjnej) węglowodany na kwasy.
 • Wrażliwością powierzchni szkliwa na odwapnienie, wynikającą ze składu chemicznego tej powierzchni.
 • Czasem i częstością działania czynników 1 i 2.

Czynniki te współdziałają ze sobą w następujący sposób: niektóre bakterie zawarte w płytce nazębnej mają zdolność fermentowania dostarczanych z dietą węglowodanów (głównie sacharozy i glukozy), tworząc kwasy, które powodują spadek pH poniżej 5 (nawet już w ciągu 5 minut). Zakwaszenie płytki utrzymuje się przez pewien czas, ok. 30-60 min, zanim powróci do wartości prawidłowych. Powtarzające się spadki pH w odpowiednio długim czasie doprowadzają do demineralizacji podatnego miejsca na powierzchni zęba, a zatem inicjują proces próchnicowy. Próchnica rozwinie się tylko wtedy, gdy jednocześnie zadziałają wspólnie wszystkie wyżej wymienione czynniki. Można zatem powiedzieć, że próchnica to choroba wynikająca z zaburzenia równowagi procesów demineralizacji i remineralizacji, przebiegających naprzemiennie w środowisku ślina/płytka nazębna/szkliwo.

3. Objawy próchnicy

Próchnica może objawiać się w następujący sposób:

 • wrażliwość na ciepło, zimno oraz słodki i kwaśny smak,
 • tkliwość przy szczotkowaniu i żuciu,
 • ubytki w zębach,
 • przykry zapach z ust, nieświeży oddech,
 • ból zęba lub zębów,
 • przebarwienia.

4. Leczenie próchnicy

Sposób leczenia zęba determinuje jego stan – im większe zniszczenie tkanek zęba, im silniejsza jest próchnica, tym głębsze i bardziej radykalne leczenie. Głównie polega ono na usunięciu chorej tkanki zęba i zastąpieniu jej wypełnieniem. Jeżeli proces próchniczy postępuje głębiej i dochodzi do stanu zapalnego miazgi zęba lub jej martwicy konieczne jest leczenie kanałowe lub czasami nawet usunięcie zęba.

Ostatnio modną metodą profilaktyczną stało się żucie gumy bez cukru, podnoszącej poziom pH. Żucie powoduje zwiększone wydzielanie śliny, która mechanicznie oczyszcza zęby. Nie należy jednak żuć dłużej niż 5-10 minut. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że podstawową zasadą jest zapobieganie próchnicy, również w sposób profesjonalny, który jest w ofercie gabinetów stomatologicznych.

5. Profilaktyka próchnicy

Zapobieganie próchnicy koncentruje się na:

 • zmianie nawyków żywieniowych,
 • zmianie szkodliwego środowiska jamy ustnej, aby zredukować tworzenie się kwasów,
 • zwiększeniu odporności powierzchni szkliwa na rozpuszczanie.

Przedstawione wyżej kierunki zapobiegania wydają się proste, jednak są bardzo trudne do zrealizowania. Nie jest możliwe wyeliminowanie dwóch najważniejszych czynników, jakimi są cukry i bakterie w jamie ustnej. Drobnoustroje są stale obecne w jamie ustnej, a z codziennej diety nie można wyeliminować węglowodanów. Tak więc powierzchnie zębów są stale narażone na działanie szkodliwych czynników. Dotyczy to szczególnie bruzd, powierzchni stycznych i okolicy przydziąsłowej zębów. Słuszne jest określenie profilaktyki próchnicy jako profilaktyki małych kroków - polega ona na równoczesnym wdrażaniu wszystkich dostępnych sposobów.

Zapobieganie próchnicy możemy podzielić na zapobieganie zbiorowe i indywidualne. Zapobieganie zbiorowe polega na stosowaniu związków fluoru w wodzie do picia lub produktach takich jak sól czy mleko. Najczęściej w tym celu stosuje się fluorek sodu lub fluorokrzemian sodu. Profilaktyka grupowa dotyczy dzieci przedszkolnych oraz szkolnych i polega na szczotkowaniu zębów z użyciem żelu fluorkowego. Zabiegi te są nadzorowane przez opiekujący się dziećmi personel. Profilaktyka osobnicza – to jest właściwa higiena uzębienia i jamy ustnej, odpowiednia dieta, stosowanie preparatów fluorkowych oraz laków szczelinowych.

6. Prawidłowa higiena jamy ustnej

Podstawą w zapobieganiu rozwojowi próchnicy zębów jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy posiadać kilka niezbędnych informacji, aby szczotkowanie i czyszczenie zębów przeprowadzać należycie i skutecznie.
1. Należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą do zębów z fluorem, zwłaszcza po śniadaniu i przed snem.
2. Należy codziennie czyścić zęby nicią dentystyczną.
3. Należy ograniczyć liczbę spożywanych dziennie posiłków.
4. Należy regularnie odwiedzać dentystę.

Nie można zapominać o prawidłowej technice mycia zębów. Najpierw ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45° względem linii zębów, a następnie ruchami wymiatającym od dziąseł do brzegów siecznych i powierzchni żujących - czyścimy tak powierzchnie zewnętrzną i wewnętrzną zęba, a żującą - poziomo wykonując krótkie ruchy do przodu i tyłu. Na koniec czyścimy szczoteczką lub specjalnymi skrobaczkami język, aby usunąć znajdujący się na nim nalot, zawierający bakterie. Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2-3 minuty. Większość osób dorosłych myje zęby dużo krócej. Aby przekonać się, jaka powinna być odpowiednia długość szczotkowania, przed jego rozpoczęciem włącz stoper. Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół wypełnień, koron i innych uzupełnień. Należy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów według następującego schematu:

 • Czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych;
 • Czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych;
 • Czyszczenie powierzchni żujących;
 • W celu odświeżenia oddechu, należy również pamiętać o oczyszczeniu języka i stosowaniu specjalnych płynów do płukania jamy ustnej.

Bardzo ważny jest również dobór szczoteczki do zębów. Każdy powinien indywidualnie dobrać sobie kształt i wielkość szczoteczki. Większość stomatologów podziela pogląd, że szczoteczki o miękkich włóknach są najlepsze w usuwaniu z zębów płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Zaleca się także stosowanie szczoteczek o niewielkich główkach, które ułatwiają dotarcie do wszystkich obszarów jamy ustnej, w tym trudno dostępnych zębów tylnych. Dla osób, które nie lubią ręcznego szczotkowania zębów, a także w przypadku osób mających trudności ze szczotkowaniem lub z ograniczoną sprawnością manualną, dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna, dzięki której mogą dokładnie oczyścić powierzchnie zębowe. Szczoteczkę do zębów należy wymienić, gdy widać na niej pierwsze oznaki zużycia lub co 3 miesiące. Zaleca się również, aby wymieniać szczoteczkę po przeziębieniu, ponieważ w jej włóknach gromadzą się drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji. Stosowanie odpowiedniej dla siebie pasty do zębów jest bardzo ważne. Obecna oferta past obejmuje szeroki wachlarz produktów ze wskazaniem dla różnych problemów stomatologicznych - takich jak: skłonność do próchnicy, do stanów zapalnych dziąseł, jeżeli często występuje kamień nazębny, przebarwienia i nadwrażliwość zębów.

6.1. Dieta w zapobieganiu próchnicy

Zasady dietetyczne polegają na:

 • ograniczeniu spożywania słodyczy i słodkich napojów. Dieta wysokocukrowa jest mniej szkodliwa w warunkach codziennej dostawy fluorków w pastach do zębów i właściwej kontroli płytki nazębnej. Częste spożycie cukru jest bardziej szkodliwe dla uzębienia mlecznego niż stałego;
 • zwalczaniu bardzo szkodliwego przyzwyczajenia spożywania słodyczy i napojów między posiłkami i ograniczenie ich spożycia najwyżej do deseru po głównym posiłku, gdy istnieje możliwość oczyszczania zębów bezpośrednio po jedzeniu;
 • w jadłospisie powinny przeważać pokarmy twarde, ziarniste, nawet włókniste, w tym świeże owoce i warzywa, a między posiłkami zaleca się jabłka, orzechy, marchew oraz kanapki z serem, twarogiem, wędliną;
 • żuciu gumy bezcukrowej w ciągu 10-20 minut po spożyciu posiłku.

6.2. Profilaktyka fluorkowa

W Polsce najczęściej stosuje się profilaktykę fluorkową egzogenną, tzn. stosowanie związków fluoru bezpośrednio na zęby, a nie przyjmowanie ich wraz z pokarmem czy wodą. Ten rodzaj profilaktyki nazywany jest inaczej profilaktyką kontaktową. Zalicza się do niej: pędzlowanie zębów, okłady, jonoforezę, szczotkowanie czy płukanie jamy ustnej.

Pędzlowanie wykonywane jest w gabinetach stomatologicznych poprzez wcieranie w zęby roztworów, żeli i lakierów fluorkowych. Do przeprowadzenia tego zabiegu konieczne jest wcześniejsze mechaniczne oczyszczenie zębów odpowiednią pastą za pomocą obrotowej szczoteczki. Pędzlowanie roztworami i żelami wykonuje się 5 do 10 razy w roku w odstępach dwutygodniowych, zaś przy użyciu lakierów przynajmniej 2 razy w roku. Lakiery fluorkowe utrzymują się na powierzchni zęba od kilku godzin do kilku dni, w ten sposób zapewniając lepsze wchłanianie preparatu. Takie zabiegi redukują próchnicę w zakresie 20-75%.

Inna metodą jest szczotkowanie zębów roztworami fluoru lub żelami. Szczotkowanie przeprowadza się 5 do 10 razy w ciągu roku w odstępach dwutygodniowych, zbiorowo wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Dzieci, otrzymując 6-8 kropel aminofluorku lub trochę żelu na szczoteczkę, szczotkują zęby okrężnymi ruchami przez 3 minuty. Metoda ta jest bardzo pożyteczna, gdyż łączy profilaktyczne wcieranie fluoru w zęby z nauką ich prawidłowego mycia. Pięciokrotne szczotkowanie w ciągu roku zapewnia redukcję próchnicy o 25-30%.

Jonoforeza fluorkowa to profesjonalny zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych za pomocą specjalnego aparatu. Stosuje się ją 4-5 razy w roku, co 1-2 tygodnie, używając 2% NaF. Uzyskuje się wtedy redukcję próchnicy od 40 do 70%.

6.3. Lakowanie zębów

Lakowanie zębów polega na profilaktycznym wypełnianiu bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. W praktyce klinicznej przeprowadza się najczęściej lakowanie bruzd powierzchni żujących pierwszych zębów trzonowych stałych, możliwie szybko po ich wyrżnięciu, ze względu na bardzo częste ich zagrożenie próchnicą i szybką ich utratę. Powinno się także lakować bruzdy drugich zębów stałych trzonowych w wieku 11-13 lat. Skuteczność prawidłowo przeprowadzonej metody lakowania bruzd jest wysoka. Po 2 latach osiąga się redukcję próchnicy bruzd nawet do 90%, a po 5-7 latach jeszcze ok 50%. Odsetki te można zwiększyć uzupełnieniem laku w razie jego utraty.

7. Próchnica wczesna (butelkowa)

Niemowlęta są tak samo narażone na próchnicę, jak dzieci starsze i osoby dorosłe. Próchnica we wczesnym wieku może wręcz stanowić bardzo poważny problem. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż próchnica u małych dzieci jest chorobą, której można zapobiec. Najlepiej nie podawać dziecku butelki do łóżeczka. Jeśli jednak trzeba podać niemowlęciu butelkę do łóżeczka, powinna w niej znajdować się tylko czysta woda. Każdy płyn oprócz wody, nawet mleko lub sok, może powodować próchnicę. Można używać butelki do karmienia dziecka w regularnych odstępach czasu, jednak pozwalanie na użycie butelki jako „uspokajacza” może także przyczynić się do powstania próchnicy.

7.1. Jakie są skutki próchnicy wczesnej?

 • Utrata zębów,
 • Problemy ze słuchem i mową,
 • Wykrzywienie zębów stałych,
 • Ostry ból,
 • Niskie poczucie własnej wartości.

7.2. Jak można zapobiec próchnicy wczesnej?

 • Mama malucha powinna wyrobić w sobie zwyczaj układania dziecka do snu bez butelki.
 • Nigdy nie układać dziecka do snu z butelką wypełnioną mieszanką mleczną, mlekiem, sokiem, wodą z cukrem albo napojem gazowanym. Jeżeli dziecku do zasypiania jest potrzebna butelka, wypełnić ją wodą.
 • Nie pozwalać, aby dziecko spacerowało sobie z butelką.
 • Pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia trzeba zacząć uczyć dziecko pić z kubka. Przed ukończeniem 1. roku życia zastąpić butelkę kubkiem do nauki samodzielnego picia.
 • Zapytać lekarza pediatrę lub stomatologa, jakie należy przedsięwziąć zabiegi profilaktyczne.

Wszystkie wyżej wymienione zabiegi i czynności pozwolą maluchowi cieszyć się zdrowymi zębami i promiennym uśmiechem!

Lidia Warda,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Borczyk D., Próchnica zębów - diagnostyka i planowanie leczenia, Bestom, Łódź 2008, ISBN 978-83-924564-9-0
 • Kaczmarek U. (red.), PRÓCHNICA ZĘBÓW - choroba próchnicowa i postępowanie kliniczne, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-77-9
 • Suliborski S. (red.), Stomatologia zachowawcza tom 1-2, Czelej, Lublin 2010, ISBN 978-83-60608-54-8

Źródła zewnętrzne

Stomatologia

Komentarze (1)
~kronik
~kronik

Córka od samego początku miała tak jak my ajonę, bez fluoru. Nie ma żadnych problemów z zębami - ma 8 lat i jak dotąd żadnego leczenia nie miała, a na wizyty do dentysty faktycznie systematycznie chodzimy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Próchnica
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Próchnica
Próchnica

5 zaskakujących produktów, które niszczą twoje zęby

5 zaskakujących produktów, które niszczą twoje zęby

Piękne, białe zęby to nie tylko efekt odpowiedniej higieny jamy ustnej czy częstych wizyt u stomatologa. To również zasługa odpowiedniej diety. Są takie produkty spożywcze, których powinniśmy unikać, jeśli chcemy olśniewać uśmiechem. Zaliczamy do nich:...

Próchnica

Poznaj 5 superproduktów dla zdrowych i czystych zębów

Poznaj 5 superproduktów dla zdrowych i czystych zębów

Herbaty Zielona herbata, dzięki obecności polifenoli, czyli znajdujących się w jej liściach przeciwutleniaczy, pomaga pozbyć się płytki nazębnej i świetnie odświeża oddech. W jej składzie odnajdziemy ponadto flawonoidy (kolejny rodzaj...

Próchnica

Naturalne zamienniki dla pasty do zębów

Naturalne zamienniki dla pasty do zębów

Szkodliwy fluor Niektóre składniki stosowane w pastach do zębów mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na przykład fluor w nadmiarze przyczynia się do przebarwień na zębach, a nawet do osłabienia kości czy problemów z tarczycą. Dla tych, którzy szukają...

Choroby jamy ustnej

Próchnica zębów

Badania wykazały, że niemal wszyscy Polacy mają próchnicę. Osoby, które mają zupełnie zdrowe zęby i nigdy nie musiały być leczone przez dentystę należą do niewielkiej mniejszości.

Choroby jamy ustnej

Wiertło dentystyczne do lamusa

(...) stomatologa. Zagrożenie próchnicą Większość ludzi, niestety, nie bierze sobie zbytnio do serca zaleceń dentystów i niewystarczająco ... okresie swojego życia zauważają u siebie ubytki. Próchnica jest, niestety, chorobą zakaźną, więc bardzo trudno jej uniknąć, choć ... jest obecnie znaleźć dorosłą osobę, która próchnicy nie ma. Próchnica może wywoływać bardzo różne dolegliwości: tkliwość ... of Leeds wynaleźli metodę walki z próchnicą, która nie wymaga użycia wiertła, a do tego jest skuteczna i bezbolesna.

Choroby jamy ustnej

Profilaktyka próchnicy

Profilaktyka próchnicy u dorosłych jest tak samo ważna, jak u dzieci. Próchnica to choroba zębów, która szybko i skutecznie ... nie tylko z jamą ustną. Spis treści Próchnica zęba Próchnica to choroba zmineralizowanych cząstek zęba, spowodowana działaniem ... próchnicy Próchnica może niszczyć ząb, całą warstwę szkliwa, przez wewnętrzne warstwy zębiny i w głąb miazgi (warstwy zawierającej ... tak zwana próchnica korzenia. Osoby starsze są bardziej narażone na tę odmianę próchnicy, powodowane jest to przez lata...

Choroby jamy ustnej

Profilaktyka próchnicy u dzieci

(...) zęby. Spis treści Próchnica u dzieci Próchnica to choroba zmineralizowanych cząstek zęba, spowodowana działaniem ... odpowiedniej profilaktyki próchnicy, dochodzi do objęcia głębszych tkanek zęba. Próchnica może wystąpić już w pierwszym wyrzynającym się ... u dzieci Próchnica zębów u dzieci rozwija się także jako efekt nieprawidłowej diety, dlatego też zapobieganie tej chorobie...

Bilansowanie zdrowej diety

Zalety spożywania jogurtów

Jogurt to jedna z najbardziej lubianych przekąsek. Jednak walory smakowe jogurtu to nie wszystko, okazuje się bowiem, że zawiera on w sobie mnóstwo składników, które bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie, a także wspomagają odchudzanie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety częstego spożywania jogurtów. Jogurt chroni przed próchnicą Jogurt zawiera w swoim składzie kwas mlekowy, który unieszkodliwia bakterie przyczyniające się do erozji szkliwa, a przez to do próchnicy. Częste spożywanie...

Higiena jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko regularne i dokładne mycie zębów, ale także stosowanie specjalnych płynów do płukania. To zapewnia nam ochronę nie tylko przed próchnicą, ale także przed chorobami przyzębia. Niestety wiele osób nie stosuje płynów lub nie wie, jak należy wybrać taki preparat. Zalety płynu do płukania jamy ustnej Dokładne mycie zębów i czyszczenie ich nićmi dentystycznymi nie zapewnia 100% ochrony przed próchnicą. Bakterie często zostają w przestrzeni między zębami i czasem można je...

Choroby i dolegliwości

Statystyki alarmują! Przybywa dzieci chorych na raka

Rośnie liczba nastolatków umierających z powodu nowotworów. Plagą są również otyłość, próchnica i zaburzenia psychiczne. Statystyki z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia mówią same za siebie. Z otyłością boryka się ponad 20 proc. dzieci. O połowę więcej niż w pokoleniu ich rodziców. Największe problemy z wagą mają młodzi w grupie 14-18 lat. Jak przewidują nasi rozmówcy ... dzieci, które nie jedzą śniadań? Prawdziwą epidemią jest bagatelizowana do tej pory próchnica. Zmaga się z nią około 80...