Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekły nieswoisty stan zapalny przewodu pokarmowego, od jamy ustnej aż do końca odbytu, o charakterze odcinkowym. Występuje głównie u osób młodych, w wieku od 15 do 25 lat. Choroba Leśniowskiego-Crohna charakteryzuje się występowaniem zmian w błonie śluzowej, szczególnie w obrębie jelit, powodując utrudnione przechodzenie treści pokarmowej. Przy braku leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna pojawia się niedrożność jelit.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy

Etiologia choroby Leśniowskiego-Crohna nie jest znana. Czynniki biorące udział w powstawaniu choroby Leśniowskiego-Crohna:

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

 • środowiskowe (bakterie jelitowe),
 • immunologiczne (wzrost aktywności limfocytów T),
 • genetyczne (mutacja genu NOD2).

Choroba Leśniowskiego Crohna przebiega z okresami zaostrzeń i złagodzenia objawów oraz naciekiem zapalno-wytwórczym. Często w wyniku choroby Leśniowskiego Crohna powierzchnia błony śluzowej ulega owrzodzeniu. Tworzą się nieswoiste guzowate masy ziarnicze. Proces chorobowy w czasie Leśniowskiego-Crohna daje odczyny zapalne na zewnątrz jelita, doprowadzając do tworzenia się zrostów i różnych tworów guzowatych, które powodują zwężenia jelita oraz trudności w przechodzeniu treści jelitowej. Większość przypadków choroby Leśniowskiego-Crohna stanowią zmiany chorobowe w końcowym odcinku jelita krętego. Stan patologiczny może występować w kilku odcinkach jelita jednocześnie, które oddzielone są od siebie fragmentami zdrowymi (tzw. zmiany skaczące). Postać przewlekła procesu zapalnego dotyczy jednak całej grubości ściany jelita.

Chorobę Leśniowskiego-Crohna charakteryzują: bóle w środkowej lub dolnej części brzucha, stany podgorączkowe, biegunka ze stolcami z dużą ilością śluzu, a czasem nawet krwi, owrzodzenie aftowe w jamie ustnej, wzdęcia brzucha, niedokrwistość, brak apetytu, spadek masy ciała, postępujące wychudzenie, zaburzenia połykania, owrzodzenia i ropnie okołoodbytowe.

W wyniku braku leczenia choroby Leśniowskiego-Crohnamoże dojść do powikłań polegających na zwężeniu, a w rezultacie niedrożności jelit. W wyniku choroby Leśniowskiego-Crohna mogą powstawać pojedyncze lub mnogie przetoki (najczęściej między jelitem cienkim a kątnicą), ropnie, zapalenie otrzewnej oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. U osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna występuje również wzrost ryzyka rozwoju raka, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (colitis ulcerosa).

6 zaskakujących przyczyn wzdęć

W arbuzie zawarta jest stosunkowo duża ilość fruktozy – cukru naturalnego, który u co trzeciej osoby jest ciężko trawiony przez układ pokarmowy. To samo...

Choroba Leśniowskiego-Crohna - diagnostyka i leczenie

Chorobę Leśniowskiego-Crohna rozpoznaje się w szpitalu. W celu zdiagnozowania choroby Leśniowskiego-Crohna wykonuje się:

 • badanie endoskopowe
 • badanie radiologiczne z podaniem kontrastu,
 • badanie ultrasonograficzne (USG) i tomografię komputerową jamy brzusznej (CT),
 • badanie histologiczne wycinka jelita.

Trudność w zdiagnozowaniu choroby Leśniowskiego-Crohna pojawia się, gdy zmiany patologiczne zajmują wyłącznie jelito grube. W takich przypadkach odróżnienie choroby Leśniowskiego-Crohna od wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest niemożliwe.

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna jest długotrwałe i polega – oprócz leczenia farmakologicznego – na oszczędzającym trybie życia, a także leżeniu w łóżku w okresie zaostrzeń. W czasie leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna należy eliminować stres, rzucić palenie tytoniu, unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), których efektem ubocznym są owrzodzenia w przewodzie pokarmowym. Dieta przy chorobie Leśniowskiego-Crohna natomiast powinna być bogata w białko, witaminy, kwas foliowy, żelazo, a uboga w błonnik i tłuszcze.

Leczenie farmakologiczne choroby Leśniowskiego-Crohna obejmuje stosowanie glikokortykosteroidów, np. prednizon czy hydrokortyzon, w cięższych postaciach choroby. Przy łagodniejszych stanach choroby Leśniowskiego-Crohna - sulfasalazynę i jej pochodną mesalazynę. Ze względu na to, że w rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna biorą udział czynniki immunologiczne, stosuje się także leczenie immunosupresyjne. Stosowane są tutaj azatiopryna, metotreksat. Nowym stosowanym w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna lekiem jest przeciwciało monoklonalne anty-TNFα klasy IgG - infliksimab. Ma on zastosowanie przy występowaniu oporności na glikokortykosteroidy. Czasami jednak przy chorobie Leśniowskiego-Crohna konieczne jest operacyjne usunięcie zmian. Wiąże się to jednak z dużym ryzykiem powikłań, dlatego wykonuje się je tylko w kilku przypadkach.

Marta Bednarska, 7 miesięcy temu

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
 • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6

Układ pokarmowy

Komentarze (13)
~Endobabka
~Endobabka 2 miesiące temu

@~julsonka: a endometrioza? Bardzo trudno ja zdiagnozować, właściwie tylko lapsroskopia wykonana przez doświadczonego ginekologa daje odpowiedz. Ja miałam takie bóle, bo miałam nerw wciągnięty przez zrosty w pętle jelita. No i zmiany endo na otrzewnej.

Odpowiedz
~sandichan
~sandichan 8 miesięcy temu

@~julsonka: przyczyn chorób układu pokarmowego może być mnóstwo od przede wszystkim złego odżywiania się (przetworzone jedzenie, złej jakości jedzenie) poprzez toksyny w organizmie oraz niedoborów witamin czy minerałów a także brak flory bakteryjnej w jelitach a nawet nie dostatecznie nawodnienie organizmu. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, z tego co słyszałam wielu ludziom pomogła dieta dr Kwaśniewskiego gdzie spożywa się duże ilości tłuszczów zwierzęcych. Sama kiedyś miałam problemy trawienne refluks, zgagi ale pozbyłam się tych schorzeń dzięki zmianom nawyków żywieniowych. Przed każdym posiłkiem zakwaszałam żołądek (krople żołądkowe lub rozcieńczony ocet jabłkowy), nie piłam nic w trakcie posiłków ani zaraz przed i po, jadłam mnóstwo warzyw soki i na surowo, co do tłuszczów to smażenie i gotowanie tylko i wyłącznie na oleju kokosowy a tak to smalec z gęsi który dla jelit ma zbawienne działanie. Jadłam maksymalnie trzy posiłki dziennie żeby nie za często obciążać układ pokarmowy. bardzo ważne jest aby pozbyć się stanu zapalnego w jelitach czyli pić dużo ziół np. szałwia czy czystek. odbudować florę jelitową czyli jest sporo kiszonek ale własnej roboty, pić sok z kiszonej kapusty, sok z buraków, maślankę. Fajny film na jelitach tworzą nasiona chia lub siemienia lnianego. Ograniczyć węglowodany i przede wszystkim cukry proste które są prozapalne. I nawadniać organizm czyli pić wodę i jeszcze raz wodę ale ze szczyptą najlepiej soli kłodawskiej ewentualnie z cytryną aby woda nie przeleciała przez organizm. Uzupełniać witaminy, minerały, enzymy egzogenne i aminokwasy. A tak w skrócie to polecam posłuchać wykładów Jerzego Zięby, bo to dzięki jego radom wyzdrowiałam :) powodzenia

Odpowiedz
~julsonka
~julsonka 8 miesięcy temu

od 2 lat mam bole w dole brzucha po prawej stronie raz na jakis czas mam napad bolu tak silny ze wstac z lozka nie moge ginekologiczne ok , mialam tez gastroskopie i kolonoskopie na wyniku jest napisane ze to podejrzenie choroby crohna , jakies stany zapalne . bylam u gastrologa przeprowadzil wywiad i zobaczyl morologie ob crp iga i wszytsko bylo dobrze tylko mam anemie ktorej nie mozna sie pozbyc stwierdzil ze to nie jest choroba crohna poniewaz nie mam objawow .. nie wiem co myslec ? znowu mialam straszne bole nie wiem czy isc do niego po inne leki czy moze isc do innego lekarza ? prosze o pomoc nie mam biegunek ani krwi w stolcu , tylko ostre bole co jakis czas

Odpowiedz
~gość
~gość ponad rok temu

@~gosc: Kolonoskopia w przypadku podejrzenia Crohna jest podstawowym badaniem w celu potwierdzenia diagnozy. Dzięki temu mogłam rozpocząć dobrze dobraną terapię lekową, zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i jest o wiele lepiej. Kolonoskopia nie jest miłym badaniem ale jak wykona ją dobry, doświadczony lekarz to jest do przeżycia. A najlepiej wykonać ją w ogólnym znieczuleniu w tedy nic nie czuć, nic nie boli. Osobiście polecam dr Buckiego w Krakowie.

Odpowiedz
~Kamil
~Kamil ponad rok temu

Moja ciotka latami chodziła po różnych lekarzach. Boli, boli... Drzwiami ją wywalali to oknem wchodziła, czytała w necie i do lekarza po skierowanie na jakieś badania odpowiednie. Nic! Hipochondryczkę z niej zrobili, zespół jelita drażliwego wmawiali... Jak już się w końcu okazało co jej jest to miała całe jelita zajęte rakiem i wiele przerzutów! Założyli worek, jelit z rakiem już nawet nie wycięli. Po pół roku zmarła. Oto prawda na temat "to się leczy".

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie
Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Kolonoskopia przedstawia szeroką zmianę śluzówki esicy oraz oraz płyn jelitowy przedostający się poza jego ściany.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

Co jeść podczas zaostrzeń choroby Crohna?

Co jeść podczas zaostrzeń choroby Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna Choroba Crohna polega na wystąpieniu przewlekłego stanu zapalnego jelit. Etiologia tego schorzenia nie została (...) po wykonaniu kolonoskopii...

Zapalenie jelit - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Terapia biologiczna w chorobie Leśniowskiego-Crohna

między 20 a 35 rokiem życia, ale coraz częściej chorują małe dzieci, a nawet niemowlęta. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna W przeciwieństwie (...) zakwalifikowania do tego typu...

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

10 proc. wagi w okresie 6 miesięcy lub 5 proc. wagi ciała, w przeciągu jednego miesiąca (bez wyraźnej przyczyny), mogą być objawami choroby Crohna (...) pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej,...

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

Żywienie pozajelitowe - charakterystyka, wskazania

funkcjonowanie układu pokarmowego, mogą żyć. Wskazania do żywienia pozajelitowego może być zaawansowana choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenia jelit, martwica (...) specjalnemu cewnikowi, najnowszej...

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

i łącząca się z nim utrata wagi to niestety niejedyne objawy występujące w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Leczenie polega na przyjmowaniu sterydów (...) reaguje na...

Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Włókna w ciałach jamistych członka powodują w czasie choroby wykrzywienie członka.