Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekły nieswoisty stan zapalny przewodu pokarmowego, od jamy ustnej aż do końca odbytu, o charakterze odcinkowym. Występuje głównie u osób młodych, w wieku od 15 do 25 lat. Choroba Leśniowskiego-Crohna charakteryzuje się występowaniem zmian w błonie śluzowej, szczególnie w obrębie jelit, powodując utrudnione przechodzenie treści pokarmowej. Przy braku leczenia pojawia się niedrożność jelit.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy

Polecane wideo:

Etiologia choroby nie jest znana. Czynniki biorące udział w jej powstawaniu:

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Kolonoskopia przedstawia szeroką zmianę śluzówki esicy oraz oraz płyn jelitowy przedostający się poza jego ściany.

 środowiskowe (bakterie jelitowe),
 immunologiczne (wzrost aktywności limfocytów T),
 genetyczne (mutacja genu NOD2).

Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i złagodzenia objawów oraz naciekiem zapalno-wytwórczym. Często powierzchnia błony śluzowej ulega owrzodzeniu. Tworzą się nieswoiste guzowate masy ziarnicze. Proces chorobowy daje

odczyny zapalne na zewnątrz jelita, doprowadzając do tworzenia się zrostów i różnych tworów guzowatych, które powodują zwężenia jelita oraz trudności w przechodzeniu treści jelitowej. Większość przypadków choroby Leśniowskiego-Crohna stanowią zmiany chorobowe w końcowym odcinku jelita krętego. Stan patologiczny może występować w kilku odcinkach jelita jednocześnie, które oddzielone są od siebie fragmentami zdrowymi (tzw. zmiany skaczące). Postać przewlekła procesu zapalnego dotyczy jednak całej grubości ściany jelita.

Chorobę Leśniowskiego-Crohna charakteryzują: bóle w środkowej lub dolnej części brzucha, stany podgorączkowe, biegunka ze stolcami z dużą ilością śluzu, a czasem nawet krwi, owrzodzenie aftowe w jamie ustnej, wzdęcia brzucha, niedokrwistość, brak apetytu, spadek masy ciała, postępujące wychudzenie, zaburzenia połykania, owrzodzenia i ropnie okołoodbytowe.

W wyniku braku leczenia choroby Leśniowskiego-Crohnamoże dojść do powikłań polegających na zwężeniu, a w rezultacie niedrożności jelit. Mogą powstawać pojedyncze lub mnogie przetoki (najczęściej między jelitem cienkim a kątnicą), ropnie, zapalenie otrzewnej oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Występuje również wzrost ryzyka rozwoju raka, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (colitis ulcerosa).

Choroba Leśniowskiego-Crohna - diagnostyka i leczenie

Chorobę Leśniowskiego-Crohna rozpoznaje się w szpitalu, w celu jej zdiagnozowania wykonuje się:

 badanie endoskopowe,
 badanie radiologiczne z podaniem kontrastu,
 badanie ultrasonograficzne (USG) i tomografię komputerową jamy brzusznej (CT),
 badanie histologiczne wycinka jelita.

Trudność w zdiagnozowaniu choroby Leśniowskiego-Crohna pojawia się, gdy zmiany patologiczne zajmują wyłącznie jelito grube. W takich przypadkach odróżnienie jej od wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest niemożliwe.

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna jest długotrwałe i polega – oprócz leczenia farmakologicznego – na oszczędzającym trybie życia, a także leżeniu w łóżku w okresie zaostrzeń. Należy eliminować stres, rzucić palenie tytoniu, unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), których efektem ubocznym są owrzodzenia w przewodzie pokarmowym. Dieta przy chorobie Leśniowskiego-Crohna natomiast powinna być bogata w białko, witaminy, kwas foliowy, żelazo, a uboga w błonnik i tłuszcze.

Leczenie farmakologiczne choroby Leśniowskiego-Crohna obejmuje stosowanieglikokortykosteroidów, np. prednizon czy hydrokortyzon, w cięższych postaciach choroby. Przy stanach łagodniejszych - sulfasalazynę i jej pochodną mesalazynę. Ze względu na to, że w rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna biorą udział czynniki immunologiczne, stosuje się także leczenie immunosupresyjne. Stosowane są tutaj azatiopryna, metotreksat. Nowym stosowanym lekiem jest przeciwciało monoklonalne anty-TNFα klasy IgG - infliksimab. Ma on zastosowanie przy występowaniu oporności na glikokortykosteroidy. Czasami jednak przy chorobie Leśniowskiego-Crohna konieczne jest operacyjne usunięcie zmian. Wiąże się to jednak z dużym ryzykiem powikłań, dlatego wykonuje się je tylko w kilku przypadkach.

Marta Bednarska, 2 miesiące temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
  • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6

Układ pokarmowy

Komentarze (10)
~gość
~gość ponad rok temu

@~gosc: Kolonoskopia w przypadku podejrzenia Crohna jest podstawowym badaniem w celu potwierdzenia diagnozy. Dzięki temu mogłam rozpocząć dobrze dobraną terapię lekową, zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i jest o wiele lepiej. Kolonoskopia nie jest miłym badaniem ale jak wykona ją dobry, doświadczony lekarz to jest do przeżycia. A najlepiej wykonać ją w ogólnym znieczuleniu w tedy nic nie czuć, nic nie boli. Osobiście polecam dr Buckiego w Krakowie.

Odpowiedz
~Kamil
~Kamil ponad rok temu

Moja ciotka latami chodziła po różnych lekarzach. Boli, boli... Drzwiami ją wywalali to oknem wchodziła, czytała w necie i do lekarza po skierowanie na jakieś badania odpowiednie. Nic! Hipochondryczkę z niej zrobili, zespół jelita drażliwego wmawiali... Jak już się w końcu okazało co jej jest to miała całe jelita zajęte rakiem i wiele przerzutów! Założyli worek, jelit z rakiem już nawet nie wycięli. Po pół roku zmarła. Oto prawda na temat "to się leczy".

Odpowiedz
~gosc
~gosc ponad rok temu

Jak lekarz nie wie co jest grane z pacjentem to najlepiej powiedziec Choroba Leśniowskiego-Crohna. Czemu, bo nie wiadomo wiele na ten temat. Lekarstw które leczą brak, a nawet jak są pewne to w Polsce sa zakazane. Sama byłam w szpitalu, jelita po kolonoskopii czyste, USG prawidłowe, Ale bardzo obfite krwawienia i śluz pojawiający wszędzie jest. Bóle brzucha z lewej strony sa (no ale w Crohnie powinny być z prawej) no więc najlepiej dac jakieś leki na powstrzymanie krwawienia jakieś na choroby jelitowe i może będzie dobrze. Więc najprostsza diagnoza - Crohn :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Kolonoskopia przedstawia szeroką zmianę śluzówki esicy oraz oraz płyn jelitowy przedostający się poza jego ściany.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Co jeść podczas zaostrzeń choroby Crohna?

Co jeść podczas zaostrzeń choroby Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna Choroba Crohna polega na wystąpieniu przewlekłego stanu zapalnego jelit. Etiologia tego schorzenia nie została (...) po wykonaniu kolonoskopii...

Zapalenie jelit - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Terapia biologiczna w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Lekarze i pacjenci apelują o szerszy dostęp do (/leczenie-biologiczne) dla osób cierpiących na (/choroba-lesniewskiego-crohna). W Polsce kryteria (...) zakwalifikowania do tego typu leczenia są najostrzejsze...

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Żywienie pozajelitowe - charakterystyka, wskazania

://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-lesniowskiego-crohna), (https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-zapalenia-jelit-i-zoladka), martwica jelit (...) /migotanie-przedsionkow-objawy-sposoby-leczenia)...

Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Ból, niestrawność, wymioty - to może być objaw kamicy żółciowej

Ból, niestrawność, wymioty - to może być objaw kamicy żółciowej

 mają także przewlekłe infekcje dróg żółciowych, a nawet zbyt szybka utrata wagi ciała. Kamica częściej występuje w chorobie Leśniowskiego-Crohna (...) , to mogą być objawem kamieni w woreczku żółciowym. Kamica...

Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Włókna w ciałach jamistych członka powodują w czasie choroby wykrzywienie członka.

Choroba Meniere’a - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Budowa ucha wewnętrznego

Budowa ucha wewnętrznego

Błędnik odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi.