Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Choroby skóry - trądzik, AZS, łupież, łuszczyca, alergia kontaktowa

Choroby skóry to między innymi trądzik, łupież, łuszczyca, alergia kontaktowa i atopowe zapalanie skóry
Choroby skóry to między innymi trądzik, łupież, łuszczyca, alergia kontaktowa i atopowe zapalanie skóry (123rf)

Choroby skóry mogą być różnorodne. Krostki, zaczerwienienia, swędzące ranki czy łuszcząca się skóra – z pewnością chociaż jedno z tych dolegliwości wystąpiło u każdego z nas. Te niewiadomego pochodzenia zmiany skórne mogą być wynikiem alergii lub kontaktu skóry z silnymi detergentami, ale znacznie częściej świadczą o rozwoju choroby skóry. Jak je rozpoznać i jakie choroby skóry mogą wystąpić u dzieci?

spis treści

1. Rodzaje chorób skóry

1.1. Trądzik

Trądzik to jedna z chorób skóry, która pojawia się najczęściej podczas dojrzewania. To wtedy w organizmie młodego człowieka szaleją hormony powodujące wykwit ropnych zmian skórnych.

Do przyczyn trądziku zalicza się także nadmiar sebum oraz nieodpowiednią pielęgnację skóry. Trądzik może też dotknąć osoby dojrzałe między 30. a 50. rokiem życia. Mówimy wówczas o trądziku różowatym.

Zobacz film: "Czym jest świąd?"

Skóra staje się zaczerwieniona, widać na niej popękane naczynka i drobne krostki. W późniejszym etapie pojawiają się przerośnięte zmiany, które swędzą i pieką. Można je zauważyć również na szyi i plecach.

Leczenie trądziku różowatego jest bardzo trudne, ponieważ nawet po przebytej terapii skórę twarzy mogą pokrywać nieestetyczne sine blizny.

Poznaj wskazówki, które umożliwią utrzymanie atopowej skóry w dobrej kondycji
Poznaj wskazówki, które umożliwią utrzymanie atopowej skóry w dobrej kondycji [10 zdjęć]

Charakterystyczną cechą skóry atopowej jest jej skłonność do wysuszania oraz nadmierna wrażliwość na

zobacz galerię

1.2. Atopowe zapalenie skóry

Kiedy skóra zaczyna uporczywie swędzieć, staje się bardzo sucha, a w zgięciach stawów pojawiają się drobne czerwone krostki, to możemy mieć do czynienia z atopowym zapaleniem skóry.

Następstwem swędzenia skóry są pojawiające się na całej jej powierzchni czerwone plamy, a podczas drapania skóra jest uszkadzana i powstają na niej widoczne bruzdy.

Wraz z intensywnością i poziomem zaawansowania choroby skóra staje się coraz cieńsza – widać na przez niej wszystkie żyły. Przy tej chorobie naskórek jest bardzo podatny na uszkodzenia i zranienia.

Leczenie AZS polega na smarowaniu całej powierzchni chorej skóry przepisanymi przez lekarza maściami ze sterydami. Codzienne życie z chorobą skóry jest bardzo trudne, dlatego leczenie warto rozpocząć zaraz po rozpoznaniu pierwszych objawów AZS.

1.3. Łupież

Łupież to choroba skóry głowy, która dotyka najwięcej osób - szacuje się, że chorują na nią około 3 miliony Polaków. Za rozwój tej choroby skóry odpowiadają grzyby, dla których środowisko bogate w łój i wysoką temperaturę to najlepsze warunki do rozwoju.

Na początku pojawia się zaczerwienienie skalpu i swędzenie skóry głowy. Drapanie wywołuje z kolei uszkodzenia struktury skóry głowy. Złuszczamy w ten sposób naskórek, który osiada na naszych włosach i ubraniach. Tak objawia się łupież tłusty.

Z kolei łupież suchy sprawia, że skóra głowy staje się niezwykle delikatna i wrażliwa. W tym przypadku przyczyną są źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów.

1.4. Łuszczyca

Łuszczyca to niebezpieczna choroba skóry, która co prawda nie jest zaraźliwa, ale ma podłoże genetyczne. Nie zawsze więc zdajemy sobie sprawę z predyspozycji do rozwoju tego schorzenia.

Tymczasem wystarczy wypicie większej ilości alkoholu, codzienne zażywanie niektórych leków lub silny stres, aby zmiany skórne się ujawniły. Objawy łuszczycy to przede wszystkim pojawienie się czerwonych lub brunatnych krostek pokrytych naskórkiem przypominającym białą lub szarą łuskę.

Występowanie łuszczycy w dużej mierze zależy od owłosienia skóry, dlatego najczęściej pojawia się na głowie i na nogach u mężczyzn. Niestety nie ma skutecznego leku, który pozwoli wyleczyć łuszczycę i towarzyszące jej zapalenie skóry.

Terapia w największej mierze polega na łagodzeniu uciążliwych symptomów. W ciężkiej odmianie łuszczycy dermatolog zaleci stosowanie doustnego antybiotyku, a w lżejszej smarowanie ciała maściami z mocznikiem lub kwasem salicylowym.

W leczeniu łuszczycy dużą rolę odgrywa też dieta, która powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę D.

1.5. Alergia kontaktowa

Wśród chorób skóry znajdziemy także różnego rodzaju alergie. Czasem zdarza się, że dotknięcie lub kontakt skórny z konkretnym przedmiotem lub substancją powoduje reakcję alergiczną.

Tak naprawdę uczulić może nas prawie wszystko, zaczynając od składników kremów i maści, a kończąc na niklu czy środkach czystości. Alergia kontaktowa jest bardzo trudna do zdiagnozowania i leczenia, ponieważ objawy pojawiają się dopiero na kilka dni po kontakcie z alergenem.

Bardzo trudno jest więc określić źródło problemu, a bez tego leczenie może opierać się tylko na likwidowaniu symptomów zapalenia skóry. Jeśli zauważymy, że zmiany skórne takie jak zaczerwienienia, łuszcząca i swędząca skóra pojawiają się w określonym czasie, np. po sprzątaniu domu czy noszeniu biżuterii, to udajmy się do dermatologa.

2. Rodzaje chorób skóry dzieci

Zastanawiasz się, czym jest wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego dziecka? Za chorobami skóry wieku dziecięcego kryją się zwykle infekcje, alergie lub przegrzanie. Wiele z nich jest niegroźnych i łatwych do wyleczenia. Zawsze należy jednak skonsultować się z lekarzem dla postawienia właściwej diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia.

2.1. Grzybica

Grzybica jest wywołana grzybem żyjącym na martwym naskórku, włosach i paznokciach. Zaczyna się od miejscowego zaczerwienienia, świądu, łuszczenia naskórka i pęcherzyków.

Jest przekazywana bezpośrednio przez kontakt z zakażoną tkanką człowieka lub zwierzęcia czy dzielenie się przedmiotami osobistymi. Większość przypadków jest leczona za pomocą maści przeciwgrzybiczych.

(123rf)

2.2. Rumień zakaźny

Rumień zakaźny, inaczej choroba piąta, to zakaźna choroba wirusowa, przebiegająca ostro lub łagodnie, występująca najczęściej u niemowląt i dzieci. Dolegliwości ustępują zwykle po kilku tygodniach.

Zaczyna się od objawów grypopodobnych, po czym pojawia się wysypka na twarzy i ciele. Rumień zakaźny rozprzestrzenia się poprzez kaszel i kichanie, najbardziej zaraźliwy staje się na tydzień przed pojawieniem się krostek.

Leczenie polega na odpoczynku, przyjmowaniu płynów i środków przeciwbólowych. Pamiętaj, że dzieci poniżej 12. roku życia nie powinny być leczone kwasem acetylosalicylowym ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.

(Andrew Kerr, public domain)

2.3. Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to choroba bardzo zaraźliwa, która łatwo się rozprzestrzenia na ciele, wywołując swędzącą wysypkę lub czerwone kropki. Zwykle nie jest groźna, a po jej zakończeniu istnieją niewielkie szanse na ponowne zachorowanie.

W większości przypadków potrzebne jest leczenie w domu, odpoczynek i leki zmniejszające świąd, gorączkę i inne grypopodobne objawy. Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana u osób, które jej nie doświadczyły.

(Thomas Netsch, public domain)

2.4. Liszajec

Liszajec to choroba zakaźna powierzchownych warstw skóry, występująca najczęściej u dzieci w wieku 2-6 lat. Wywołuje ona powstanie pęcherzy lub pęcherzyków wypełnionych wodnistą treścią, które szybko pękają, przechodząc w grube, miodowe strupy.

Wspomniane zmiany skórne zlokalizowane są zwykle na twarzy, w okolicy jamy ustnej i nosa. Schorzenie rozprzestrzenia się przez kontakt bezpośredni bądź przez dzielenie się zabawkami lub ręcznikiem z chorym. Leczenie liszajca polega na zastosowaniu antybiotyku.

(Care_SMC, lic. CC BY-ND 2.0)

2.5. Brodawki

Brodawka to grudkowata zmiana skórna, potocznie nazywana również kurzajką. Wywołana jest zakażeniem wirusem HPV (ang. human papilloma virus). Brodawki są zwykle niebolesne, a otaczająca je skóra nie ulega stanowi zapalnemu.

Choroba rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z chorym bądź z przedmiotem, który chory miał w ręce. Leczenie i zapobieganie rozprzestrzenieniu brodawek polega na ich zamrożeniu lub laserowym wypalaniu, zwykle jednak ustępują samoistnie.

(Kai Hendry, lic. CC BY 2.0)

2.6. Potówki

Potówki to schorzenie gruczołów potowych, powstające w wyniku dużej wilgotności i wysokiej temperatury otoczenia. Są to małe czerwone lub różowe krostki, pojawiające się na głowie, szyi oraz ramionach małego dziecka.

(TheGiantVermin, lic. CC BY-SA 2.0)

2.7. Kontaktowe zapalenie skóry

Wyprysk kontaktowy to zmiana skórna w postaci wyprysku, spowodowana bezpośrednim kontaktem z alergenem. Wysypka zwykle pojawia się w ciągu 48 godzin od pierwszego kontaktu.

Łagodna odmiana wywołuje miejscowe zaczerwienienie lub małe czerwone grudki, postać ostra przechodzi w obrzęk i większe pęcherzyki skórne. Dolegliwość zwykle sama ustępuje, gdy nie ma w okolicy źródła reakcji uczuleniowej.

(Niels_Olson, lic. CC BY-SA 2.0)

2.8. Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane także egzemą, jest wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry, wywołanym dziedzicznie uwarunkowaną nieprawidłową reakcją immunologiczną. Przy tej dolegliwości powstają sucha skóra, świąd oraz wysypka.

(Care_SMC, lic. CC BY-ND 2.0)

2.9. Pokrzywka

Pokrzywka pojawia się pod postacią wysypki lub bąbli, które wywołują świąd, ból, czy pieczenie. Pokrzywka może się pojawić wszędzie i trwać kilka minut lub dni. Ta choroba skórna może sygnalizować poważne problemy zdrowotne, w szczególności, gdy towarzyszą jej problemy z oddychaniem.

Pokrzywkę mogą wywołać leki, takie jak kwas acetylosalicylowy czy penicylina, a także żywność - jajka, orzechy, skorupiaki itp. Eliminacja alergenu zwykle rozwiązuje sprawę.

(woofiegrrl, lic. CC BY-ND 2.0)

2.10. Płonica

Płonica to choroba bardzo zaraźliwa, która wywołuje ból gardła i wysypkę. Inne objawy to gorączka, ból głowy, ból brzucha i powiększone węzły chłonne szyi. Po 1-2 dniach pojawia się zmiana skórna o fakturze zbliżonej do papieru ściernego, która ustępuje w ciągu 7-14 dni. Leczy się ją antybiotykami w celu uniknięcia powikłań.

(originallittlehellraiser, lic. CC BY-SA 2.0)

2.11. Różyczka

To choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez wirus różyczki. Często zapadają na nią dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat, po osiągnięciu 4 roku życia jest ona rzadko spotykana.

Objawy to bladoróżowa wysypka, powiększone węzły chłonne i gorączka. Gorączkę można opanować przy użyciu paracetamolu (u dzieci nie stosuje się kwasu acetylosalicylowego).

(123rf)

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze