Przejdź na WP

Choroby skóry - trądzik, atopowe zapalenie skóry, łupież, łuszczyca, alergia kontaktowa

Choroby skóry mogą być różnorodne. Krostki, zaczerwienienia, swędzące ranki czy łuszcząca się skóra – z pewnością chociaż jedno z tych dolegliwości pojawiło się na naszej skórze. Te niewiadomego pochodzenia zmiany skórne mogą być wynikiem alergii lub kontaktu skóry z silnymi detergentami, ale znacznie częściej świadczą o rozwoju choroby skóry. Jak ją rozpoznać?

Zobacz film: "Czym jest świąd?"

spis treści

1. Choroby skóry - trądzik

Trądzik to jedna z chorób skóry, która pojawia się najczęściej podczas dojrzewania. To wtedy w organizmie młodego człowieka szaleją hormony powodujące wykwit ropnych zmian skórnych.

Do przyczyn trądziku zalicza się także zbyt intensywne wydzielanie sebum przez skórę oraz nieodpowiednią jej pielęgnację.

Choroby skóry, do których zaliczamy trądzik, mogą jednak dotknąć też osoby dojrzałe między 30 a 50 rokiem życia. Wtedy mówimy o trądziku różowatym.

Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)
Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Czym są choroby skóry? Zastanawiasz się, czym jest ta wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego dziecka?...

zobacz galerię

Ta choroba skóry zaczyna się niewinnie: skóra jest zaczerwieniona, widać na niej popękane naczynka i drobne krostki. Na późniejszym etapie przy trądziku różowatym skórę pokrywają przerośnięte zmiany, które swędzą, pieką i mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale też na szyi i plecach.

Leczenie trądziku różowatego jest bardzo trudne, ponieważ nawet po przebytej terapii skórę twarzy mogą pokrywać nieestetyczne sine blizny.

Poznaj wskazówki, które umożliwią utrzymanie atopowej skóry w dobrej kondycji
Poznaj wskazówki, które umożliwią utrzymanie atopowej skóry w dobrej kondycji [10 zdjęć]

Charakterystyczną cechą skóry atopowej jest nadmierna wrażliwość oraz skłonność do nadmiernego wysuszania....

zobacz galerię

2. Choroby skóry - atopowe zapalenie skóry

Innym rodzajem choroby skóry jest atopowe zapalenie skóry. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Kiedy skóra zaczyna uporczywie swędzieć, staje się bardzo sucha, a w zgięciach stawów pojawiają się drobne czerwone krostki, to możemy mieć do czynienia z atopowym zapaleniem skóry.

Następstwem swędzenia skóry są pojawiające się na całej jej powierzchni czerwone plamy, a podczas drapania skóra jest uszkadzana i powstają na niej widoczne bruzdy.

Wraz z intensywnością i poziomem zaawansowania choroby skóra staje się coraz cieńsza i „przezroczysta” – widać na przez niej wszystkie żyły. Przy tej chorobie skóry naskórek jest wtedy bardzo podatny na uszkodzenia i zranienia.

Leczenie AZS polega na smarowaniu całej powierzchni chorej skóry przepisanymi przez lekarza maściami ze sterydami.

Codzienne życie z chorobą skóry jest bardzo trudne, dlatego leczenie warto rozpocząć zaraz po rozpoznaniu pierwszych objawów AZS.

3. Choroby skóry - łupież

Łupież to choroba skóry głowy, która dotyka najwięcej osób – szacuje się, że chorują na nią już 3 miliony Polaków.

Za rozwój choroby skóry, którą jest łupież odpowiadają grzyby, dla których środowisko bogate w łój i wysoką temperaturę, która panuje na skórze głowy to najlepsze warunki do rozwoju. Na początku tej choroby skóry głowy pojawiają się zaczerwienienie i swędzenie skóry głowy.

Uporczywe drapanie w czasie zapalenia skóry sprawia, że uszkadzamy strukturę skóry głowy. Złuszczamy w ten sposób naskórek, który osiada na naszych włosach i ubraniach. Tak objawia się łupież tłusty.

Z kolei łupież suchy również jest powodowany grzybami sprawiającymi, że skórę głowy zaczyna cechować niezwykła delikatność i wrażliwość. W tym wypadku choroby skóry pojawiają się za sprawą źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów i na naszej głowie pojawia się nieestetyczny łupież.

4. Choroby skóry - łuszczyca

Łuszczyca to niebezpieczna choroba skóry, która co prawda nie jest zaraźliwa, ale ma podłoże genetyczne. Nie zawsze więc zdajemy sobie sprawę z predyspozycji do rozwoju tej choroby skóry.

Choroby skóry to m.in. trądzik, łupież, łuszczyca, alergia kontaktowa i atopowe zapalanie skóry
Choroby skóry to m.in. trądzik, łupież, łuszczyca, alergia kontaktowa i atopowe zapalanie skóry (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Tymczasem wystarczy wypicie większej ilości alkoholu, codzienne zażywanie niektórych leków lub silny stres, aby choroba skóry się ujawniła.

Symptomy łuszczycy to przede wszystkim pojawienie się na skórze czerwonych lub brunatnych krostek pokrytych naskórkiem przypominającym białą lub szarą łuskę. Występowanie łuszczycy w dużej mierze zależy od owłosienia partii skóry, dlatego łuszczyca najczęściej pojawia się na głowie i na nogach u mężczyzn.

Niestety nie ma skutecznego leku, który pozwoli wyleczyć łuszczycę i towarzyszące jej zapalenie skóry, dlatego terapia w największej mierze polega na łagodzeniu objawów tej choroby skóry.

W ciężkiej odmianie łuszczycy dermatolog zaleci stosowanie doustnego antybiotyku, a w lżejszej smarowanie zaatakowanych łuszczycą miejsc maściami z mocznikiem lub kwasem salicylowym.

W leczeniu łuszczycy dużą rolę odgrywa też dieta, która powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę D.

5. Choroby skóry - alergia kontaktowa

Wśród chorób skóry znajdziemy także różnego rodzaju alergie. Czasem zdarza się, że dotknięcie lub kontakt skórny z konkretnym przedmiotem lub substancją powoduje reakcję alergiczną.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Tak naprawdę uczulić może nas prawie wszystko, zaczynając od składników kremów i maści, a kończąc na niklu czy środkach czystości.

Alergia kontaktowa jest bardzo trudna do zdiagnozowania i leczenia, ponieważ reakcja alergiczna pojawia się najczęściej dopiero na kilka dni po kontakcie z alergenem.

Bardzo trudno jest więc określić źródło problemu tej choroby skóry, a bez tego leczenie może opierać się tylko na likwidowaniu objawów choroby i zapalenia skóry.

Jeśli zauważymy, że zmiany skórne takie jak zaczerwienienia, łuszcząca i swędząca skóra pojawiają się w określonym czasie, np. po sprzątaniu domu czy noszeniu biżuterii, to udajmy się do dermatologa. Taka wiedza znacznie ułatwi mu leczenie alergii kontaktowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy