Zapalenie skóry - kontaktowe, atopowe, choroba Dühringa
Zapalenie skóry manifestuje się wszelkiego rodzaju zmianami skórnymi, którym niekiedy towarzyszą symptomy związane z innymi układami. Objawów zapalenia skóry jest tak wiele, jak wiele jest postaci i przyczyn tego schorzenia. Zapalenie skóry może mieć charakter alergiczny lub może być reakcją na czynnik drażniący. Z kolei atopowe zapalenie skóry jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, wynikającą z nieprawidłowej reakcji immunologicznej na dany alergen.
1. Objawy zapalenia skóry
Zapalenie skóry może się pojawić w wyniku kontaktu z alergenem wywołującym u danej osoby uczulenie lub ze środkiem drażniącym, takim jak detergenty, środki chemiczne stosowane przy wywoływaniu filmów czy z niektórymi rozpuszczalnikami.
Zazwyczaj objawy zapalenia skóry pojawiają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z danym czynnikiem, chociaż reakcja skórna zdarza się również po wdychaniu, wstrzykiwaniu lub połknięciu danej substancji. Objawy te obejmują szeroką gamę zmian skórnych i w dużym stopniu uzależnione są od czynnika je wywołującego, a także od rodzaju zapalenia skóry. Wśród symptomów tej choroby są wszelkiego rodzaju wysypki o różnym wyglądzie, kolorze i strukturze, jak również krosty, pęcherze, zaczerwienienie, opuchlizna, swędzenie skóry i egzema. Zmiany skórne mogą niekiedy ropieć, przybierać formę ranek i powodować powstawanie blizn.
Lecząc zapalenie skóry, najlepiej jest udać się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej na konsultację, podczas której ustali się przyczynę zapalenia skóry. Wtedy będzie można dobrać odpowiednią metodę leczenia, złagodzenia objawów. Leczenie zależy zarówno od wieku pacjenta, nasilenia objawów subiektywnych (świąd skóry, problemy ze spaniem), jak i nasilenia i rozległości stanu zapalnego.
2. Kontaktowe zapalenie skóry
Jak sama nazwa wskazuje, kontaktowe zapalenie skóry pojawia się w wyniku kontaktu skóry z alergenem. Ten typ zapalenia skóry zazwyczaj ogranicza się do niewielkiej powierzchni skóry i powoduje podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i ból. Kontaktowe zapalenie skóry najczęściej dotyka skóry szyi, nadgarstków, przedramion, ud, kostek oraz genitaliów.
3. Choroba Dühringa
Choroba Dühringa, czyli opryszczkowate zapalenie skóry, wywołuje takie objawy, jak swędzenie, pieczenie i palenie skóry. Ten typ zapalenia skóry zazwyczaj pojawia się na plecach, pośladkach, łokciach, szyi, kolanach, ramionach i skórze głowy. W rzadszych przypadkach zmiany skórne pojawiają się w jamie ustnej. Chorobie Dühringa towarzyszą czerwone grudki, pęcherzyki i guzki wielkości około 1 cm, często ułożone symetrycznie.
4. Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry jest bardzo powszechną, często przewlekłą chorobą skóry. Ryzyko zachorowania na nią zwiększa się, jeśli w rodzinie wystąpiły jej przypadki. Wynika to z faktu, iż schorzenie to ma podłoże genetyczne. Chociaż atopowe zapalenie skóry może dotyczyć osób w dowolnym wieku, najczęściej cierpią na nie niemowlęta i małe dzieci.
W przypadku atopowego zapalenia skóry objawom skórnym często towarzyszą inne atopowe schorzenia, w tym astma oskrzelowa, zapalenie spojówek i katar sienny. Atopowe zmiany skórne to przede wszystkim wysuszona, zaczerwieniona i swędząca skóra, najczęściej na zgięciu łokci, pod kolanami, na nadgarstkach, dłoniach i twarzy. Rzadziej atopowe zapalenie skóry dotyka skóry za uszami.
Objawy zapalenia skóry często są niespecyficzne i mogą wskazywać na inne choroby. Osoba, która cierpi na stan zapalny skóry, szczególnie w postaci atopowej, powinna starać się unikać czynnika, który wywołuje u niej niepożądaną reakcję skórną.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.