Trwa ładowanie...

Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie

  • Wykonywanie badań profilaktycznych jest ważne, ponieważ pozwala nam odpowiednio wcześnie wykryć choroby, które przez wiele lat mogą nie dawać wyraźnych objawów – mówi portalowi abcZdrowie dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck. Jakie zatem badania należy wykonać i z jaką częstotliwością?

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

 

1. Jak często robić badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne to takie badania, które wykonuje się w celu monitorowania stanu zdrowia. Mogą być to badania ogólne, jak morfologia czy badanie moczu lub specjalistyczne, pozwalające na rozpoznaniu danej choroby i postawienie diagnozy.

Zgodnie z zaleceniami lekarskimi, niezależnie od wieku, badania ogólne, zwane inaczej podstawowymi, należy robić raz do roku. Mowa tutaj o morfologii krwi, badaniu poziomu cukru we krwi oraz badaniu moczu. Po czterdziestce do tego pakietu należy dołożyć jeszcze badanie poziomu cholesterolu.

Zalecane jest wykonywanie określonych badań w odpowiednich odstępach czasu. Im jesteśmy starsi tym więcej takich badań należy wykonywać. - Dlatego w przypadku dwudziestolatków wystarczy raz do roku kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, a co 2-3 lata morfologię, cytologię i USG sutków – wyjaśnia dr Ewa Kaszuba.

  • Przed 30. rokiem życia powinno się również przynajmniej dwa razy sprawdzić poziom cholesterolu we krwi oraz wykonać badanie ogólne moczu – dodaje.

Przeczytaj koniecznie

W przypadku osób, które mają 50 lat lub więcej wskazane jest wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego 4 razy w roku lub częściej, a przynajmniej raz w roku badania: poziomu cukru, cholesterolu, cytologię, mammografię, EKG oraz badanie wzroku, a co 2-3 lata morfologię, badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej i badanie poziomu hormonów tarczycy.

2. Polacy dbają o zdrowie

Jak się okazuje, coraz więcej Polaków wykonuje badania profilaktyczne. W 2015 roku we wszystkich Oddziałach Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia odnotowano 93 857 218 wykonanych badań. Najwięcej było badań biochemicznych, podczas których analizie poddawany jest skład krwi.

W pierwszym półroczu 2016 roku NFZ odnotował 53 983 169 badań. Liczba badań za cały rok nie jest jeszcze znana, ale lekarze szacują, że będzie to ok.100 mln.

Wzrostową tendencję dbałości o zdrowie zauważa także Główny Urząd Statystyczny. Jak wynika z ostatniego raportu  „Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia 2014”, wyraźnie zwiększa się liczba kobiet, które wykonują badania cytologiczne (wzrost o 6 pkt procentowych).

„Ponad 85 proc. dorosłych kobiet miało wykonane badanie cytologiczne. Badania wykonywane były głównie w celach profilaktycznych: na wyraźne życzenie pacjentki (44 proc. wskazań) lub jako zalecenie lekarskie (39 proc.). Tylko co 8 kobieta stwierdziła, że skorzystała z ogólnokrajowego lub lokalnego programu cytologicznych badań profilaktycznych” - czytamy w raporcie.

"Dotykam-wygrywam", czyli dlaczego warto wykonywać samobadanie piersi?
"Dotykam-wygrywam", czyli dlaczego warto wykonywać samobadanie piersi?

Prowadząca program, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, rozmawia z Izabelą Sakutovą, inicjatorką akcji "Dotykam-wygrywam"...

zobacz galerię

Z faktu, iż pacjenci dbają o zdrowie, zadowoleni są lekarze. - Celem badań profilaktycznych jest wykrywanie chorób, które nie dają wyraźnych objawów. Dlatego badania te wykonuje się w określonych odstępach czasu, dzięki czemu możemy na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjenta – tłumaczy dr Ewa Kaszuba. - Wykonując proste i bezinwazyjne badania możemy dowiedzieć się, czy pacjent może chorować na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, miażdżycę, choroby serca, płuc, a nawet nowotwory: piersi, sutka.

3. Badanie profilaktyczne czy diagnostyczne?

Część lekarzy zwraca jednak uwagę, że badania nie pełnią tylko roli profilaktycznej, ale także diagnostyczną – i kierują na nie dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby.

  • Istnieją zarówno badania profilaktyczne, jak i diagnostyczne. Czasami mogą to być te same badania. Wynika to z tego, że badania profilaktyczne wykonujemy regularnie, w celu monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Dzięki temu możemy wykrywać choroby na wczesnym etapie, kiedy nie dają jeszcze wyraźnych objawów. Badania diagnostyczne to badania wykonywane na zalecenie lekarza, w celu wykrycia choroby, której objawy są już zauważalne – mówi dr Ewa Kaszuba.

Na przykład, raz na 5, 10 lat powinno wykonywać się profilaktycznie USG jamy brzusznej, aby na bieżąco monitorować stan narządów wewnętrznych. Może się okazać, że podczas takiego badania lekarza zaniepokoi obraz wątroby pacjenta. W takim przypadku może on zlecić dalsze badania diagnostyczne, jak badanie poziomu enzymów wątrobowych we krwi. Dzięki temu można potwierdzić czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym wątroby i podjąć odpowiednie leczenie.

Co więcej, po konsultacji z lekarzem konieczne może się okazać zrobienie takich badań jak gastroskopia, kolonoskopia i dopochwowe badanie narządów rodnych. Pozwolą one skontrolować narządy i pomogą zapobiec rakowi żołądka, jelita grubego, szyjki macicy i rakowi jajnika.

Dokładne zalecenia co do badań profilaktycznych można otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.