Akupresura w walce z bólem

Zabiegi uśmierzające ból są bardzo popularne. Jednym z nich jest akupresura. Polega ona na odpowiednim uciskaniu miejsca, w którym znajduje się „zator” energetyczny. Po jego zlikwidowaniu, organizm wraca do zdrowia, a ból znika.

1. Dlaczego akupresura jest dobra na ból?

Akupresura wspomaga leczenie bólu. Niezależnie od tego czy ból jest nagły, ostry czy przewlekły. Zabiegi sprawiają, że w mózgu wydziela się większa liczba endorfin, które mają właściwości znieczulające. Inna teoria głosi, że akupresura posługuje się siłą sugestii. Działanie akupresury tłumaczone jest również tym, że w trakcie ucisku blokowane są receptory bólowe, znajdujące się w pewnych miejscach układu nerwowego. Zabiegi akupresury nie wymagają wizyty u specjalisty. Znając odpowiednie techniki i miejsca uciskowe, można pomóc sobie samemu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Techniki akupresury

Zabiegi opierają się na ucisku odpowiednich punktów na ciele. Do ucisków często dołącza się masaż chiński. W ten sposób łagodzi się ból, stres, zmęczenie. Organizm łatwiej radzi sobie z napięciem i blokadą mięśniową. Usprawnione zostają krążenie limfy i działanie układu odpornościowego. To wszystko umożliwia skuteczne leczenie bólu.

3. Które miejsca uciskać, by złagodzić ból?

  • Bóle skroni - kiedy pojawia się ból głowy w skroniach, wówczas uciskaj miejsce na przecięciu łuku brwiowego i zewnętrznego kącika oka.
  • Ból głowy - odczuwasz ból całej głowy: znajdź punkt znajdujący się z tyłu głowy, w zagłębieniu, w okolicy linii włosów.
  • Ból zatok - gdy dopadnie cię ten rodzaj bólu, uciśnij miejsce między brwiami.
  • Ból czubka głowy - ten ból można złagodzić uciskając miejsce zlokalizowane w około 1/3 długości podeszwy stopy.
  • Ból z tyłu głowy - na zewnętrznej krawędzi dłoni znajdź miejsce, w którym bierze swój początek tzw. linia serca. Uciśnij ten punkt.
  • Bóle migrenowe - niedaleko nadgarstka położony jest punkt, który należy delikatnie uciskać lub masować. Żeby wyznaczyć to miejsce zegnij nadgarstek i do linii zgięcia przyłóż trzy ciasno złączone środkowe palce drugiej ręki.

4. Podstawowe zasady skutecznego przeprowadzenia akupresury

Ucisk wywieramy czubkiem kciuka lub palca wskazującego. Podczas ucisku, wykonujemy lekkie obroty palcem na przemian w obie strony. Prawidłowe miejsce, które należy ucisnąć jest czasami wrażliwsze, może boleć lub być wyraźnie pogrubione. Dolegliwości te znikną pod wpływem kolejnych zabiegów. Czas trwania ucisku jednego punktu może wahać się w granicach 30 sekund do 2 minut. Czas całego zabiegu powinien być uzależniony od natężenia bólu. Ucisk i masaż należy wykonywać do całkowitego ustąpienia dolegliwości, jednak nie dłużej niż pół godziny. Punkty umiejscowione na głowie powinno się uciskać dłużej, niż miejsca na rękach lub stopach.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!