Trwa ładowanie...

Akupresura - dlaczego jest dobra, techniki, które miejsca uciskać, zasady

Zabiegi uśmierzające ból są bardzo popularne. Jednym z nich jest akupresura. Akupresura polega ona na odpowiednim uciskaniu miejsca, w którym znajduje się „zator” energetyczny. Po jego zlikwidowaniu organizm wraca do zdrowia, a ból znika.

Zobacz film: "Leczenie bólu w Polsce [Kontrowersje]"

spis treści

1. Akupresura - dlaczego jest dobra na ból?

Akupresura wspomaga leczenie bólu. Niezależnie od tego czy ból jest nagły, ostry czy przewlekły. Zabiegi sprawiają, że w mózgu wydziela się większa liczba endorfin, które mają właściwości znieczulające. Inna teoria głosi, że akupresura posługuje się siłą sugestii.

Działanie akupresury tłumaczone jest również tym, że w trakcie ucisku blokowane są receptory bólowe, znajdujące się w pewnych miejscach układu nerwowego. Zabiegi akupresury nie wymagają wizyty u specjalisty. Znając odpowiednie techniki i miejsca uciskowe, można pomóc sobie samemu.

2. Akupresura - techniki akupresury

Akupresura opiera się na ucisku odpowiednich punktów na ciele. Do ucisków często dołącza się masaż chiński. Akupresura łagodzi ból, stres, zmęczenie. Organizm łatwiej radzi sobie z napięciem i blokadą mięśniową. Usprawnione zostają krążenie limfy i działanie układu odpornościowego. Akupresura umożliwia skuteczne leczenie bólu.

Akupresura - zdjęcia
Akupresura - zdjęcia

Akupresura jest „miękką” wersją akupunktury i według zwolenników, podobnie jak ona jest cennym uzupełnieniem...

zobacz galerię

3. Akupresura - które miejsca uciskać, by złagodzić ból?

  • Bóle skroni - kiedy pojawia się ból głowy w skroniach, akupresura polega na uciskaniu miejsce na przecięciu łuku brwiowego i zewnętrznego kącika oka.
  • Ból głowy - gdy odczuwasz ból całej głowy, akupresura polega na znalezieniu punktu z tyłu głowy, w zagłębieniu, w okolicy linii włosów.
  • Ból zatok - gdy dopadnie cię ten rodzaj bólu, akupresura sprowadza się do uciskania miejsca między brwiami.
  • Ból czubka głowy - akupresura może załagodzić ten ból poprzez uciskanie miejsca zlokalizowango w około 1/3 długości podeszwy stopy.
  • Ból z tyłu głowy - na zewnętrznej krawędzi dłoni znajdź miejsce, w którym bierze swój początek tzw. linia [serca]https://portal.abczdrowie.pl/serce) - akupresura w tym wypadku polega na uciskaniu tego punktu.
  • Bóle migrenowe - niedaleko nadgarstka położony jest punkt, który należy delikatnie uciskać lub masować. Żeby wyznaczyć to miejsce zegnij nadgarstek i do linii zgięcia przyłóż trzy ciasno złączone środkowe palce drugiej ręki.

Zobacz też:

4. Akupresura - podstawowe zasady skutecznego przeprowadzenia akupresury

Akupresura powinna być wykonywana w ten sposób, że ucisk wywieramy czubkiem kciuka lub palca wskazującego. Podczas ucisku wykonujemy lekkie obroty palcem na przemian w obie strony. Prawidłowe miejsce, które należy ucisnąć, gdy wykonywana jest akupresura, jest czasami wrażliwsze, może boleć lub być wyraźnie pogrubione. Dolegliwości te znikną pod wpływem kolejnych zabiegów.

Czas trwania ucisku jednego punktu może wahać się w granicach 30 sekund do 2 minut. Akupresura powinna być wykonywana tak długo, jak wymaga tego natężenie bólu. Akupresura powinna być wykonywana aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości, jednak nie dłużej niż pół godziny. Punkty umiejscowione na głowie powinno się uciskać dłużej, niż miejsca na rękach lub stopach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.