Akupresura w walce z bólem

Zabiegi uśmierzające ból są bardzo popularne. Jednym z nich jest akupresura. Polega ona na odpowiednim uciskaniu miejsca, w którym znajduje się „zator” energetyczny. Po jego zlikwidowaniu, organizm wraca do zdrowia, a ból znika.

Dlaczego akupresura jest dobra na ból?

Akupresura wspomaga leczenie bólu. Niezależnie od tego czy ból jest nagły, ostry czy przewlekły. Zabiegi sprawiają, że w mózgu wydziela się większa liczba endorfin, które mają właściwości znieczulające. Inna teoria głosi, że akupresura posługuje się siłą sugestii. Działanie akupresury tłumaczone jest również tym, że w trakcie ucisku blokowane są receptory bólowe, znajdujące się w pewnych miejscach układu nerwowego. Zabiegi akupresury nie wymagają wizyty u specjalisty. Znając odpowiednie techniki i miejsca uciskowe, można pomóc sobie samemu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Techniki akupresury

Zabiegi opierają się na ucisku odpowiednich punktów na ciele. Do ucisków często dołącza się masaż chiński. W ten sposób łagodzi się ból, stres, zmęczenie. Organizm łatwiej radzi sobie z napięciem i blokadą mięśniową. Usprawnione zostają krążenie limfy i działanie układu odpornościowego. To wszystko umożliwia skuteczne leczenie bólu.

Które miejsca uciskać, by złagodzić ból?

  • Bóle skroni - kiedy pojawia się ból głowy w skroniach, wówczas uciskaj miejsce na przecięciu łuku brwiowego i zewnętrznego kącika oka.
  • Ból głowy - odczuwasz ból całej głowy: znajdź punkt znajdujący się z tyłu głowy, w zagłębieniu, w okolicy linii włosów.
  • Ból zatok - gdy dopadnie cię ten rodzaj bólu, uciśnij miejsce między brwiami.
  • Ból czubka głowy - ten ból można złagodzić uciskając miejsce zlokalizowane w około 1/3 długości podeszwy stopy.
  • Ból z tyłu głowy - na zewnętrznej krawędzi dłoni znajdź miejsce, w którym bierze swój początek tzw. linia serca. Uciśnij ten punkt.
  • Bóle migrenowe - niedaleko nadgarstka położony jest punkt, który należy delikatnie uciskać lub masować. Żeby wyznaczyć to miejsce zegnij nadgarstek i do linii zgięcia przyłóż trzy ciasno złączone środkowe palce drugiej ręki.

Podstawowe zasady skutecznego przeprowadzenia akupresury

Ucisk wywieramy czubkiem kciuka lub palca wskazującego. Podczas ucisku, wykonujemy lekkie obroty palcem na przemian w obie strony. Prawidłowe miejsce, które należy ucisnąć jest czasami wrażliwsze, może boleć lub być wyraźnie pogrubione. Dolegliwości te znikną pod wpływem kolejnych zabiegów. Czas trwania ucisku jednego punktu może wahać się w granicach 30 sekund do 2 minut. Czas całego zabiegu powinien być uzależniony od natężenia bólu. Ucisk i masaż należy wykonywać do całkowitego ustąpienia dolegliwości, jednak nie dłużej niż pół godziny. Punkty umiejscowione na głowie powinno się uciskać dłużej, niż miejsca na rękach lub stopach.

Komentarze (3)
~Agata
~Agata ponad rok temu

Akupresura jest również niezwykle relaksująca. Pozwala na połączenie naszego ciała z duchem. Jeżeli chcecie skorzystać z fajnego i prostego sposobu akupresury, polecam relaksacyjną matę http://www.yantramata.pl/cialo_umysl. Jak wracam z pracy, to moze nie codziennie, ale często z niej korzystam. Naprawde pozwala mi się rozluźnić i zapomnieć o problemach ;)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Akupresura - charakterystyka, zastosowanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 6 godzin temu

1

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 8 godzin temu

4
Artykuły Akupresura - charakterystyka, zastosowanie
Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Kilka rad, jak pozbyć się bólu głowy

Kilka rad, jak pozbyć się bólu głowy

po chemię. Złocień maruna i imbir Ta ziołowa mieszanka może być bardzo dobrym sposobem na walkę z bólem głowy. Według najnowszych badań ziołowa (...) tabletka z imbirem i złocieniem była dwukrotnie bardziej efektywna...

Medycyna naturalna

Akupresura - najważniejsze informacje

Akupresura to jedna z najpopularniejszych i najstarszych technik, jakie oferuje nam orientalna medycyna naturalna. Akupresura przyszła do nas z Chin (...) wiele lat temu. Obecnie staje się coraz bardziej popularna. Co...

Akupunktura - założenia, wskazania, ryzyko

Fakty i mity na temat akupunktury (WIDEO)

Fakty i mity na temat akupunktury (WIDEO) Odtwórz wideo

Akupunktura - fakty i mity Czy akupunktura jest skuteczna? Okazuje się, że może pomóc w wielu uciążliwych dolegliwościach. Można korzystać z niej wraz z lekami, a czasem najlepiej to właśnie od tej metody rozpocząć leczenie. Dowiedz się, w jaki sposób...

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Kontrola skuteczności terapii RZS (WIDEO)

Kontrola skuteczności terapii RZS (WIDEO) Odtwórz wideo

. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów polega na walce z bólem oraz przyjmowaniu leków. Lekarz stwierdza poziom sprawności fizycznej pacjenta, aby ocenić

#dzieńdobryWP

Akupunktura pomaga na bóle głowy i nie tylko (WIDEO)

Akupunktura pomaga na bóle głowy i nie tylko (WIDEO) Odtwórz wideo

Tradycyjna chińska metoda leczenia zdobywa coraz większą popularność, również w Polsce. Dr Łukasz Kmieciak, neurolog z Centrum Leczenia Bólu, wyjaśnia, na czym polega akupunktura. Na jakie dolegliwości może pomóc? Kto może skorzystać z takiej terapii?...

Właściwości ziół

Traganek błoniasty - źródło zdrowia

Traganek błoniasty - źródło zdrowia

najlepiej sprawdza się w profilaktyce lub zmniejszeniu skutków zakażenia. Dzięki temu, że zwiększa wydzielanie interferonu, bierze udział w walce (...) bólem lub zapaleniem zatok - regularnie nie niego sięgaj. Stosowanie...