Trwa ładowanie...

Hormon szczęścia – rola, źródło, niedobór

Hormon szczęścia, czyli endorfiny należą do grupy peptydowych hormonów. Ich produkcja następuje w mózgu i mają za zadanie wprowadzić organizm w stan euforii. Jednocześnie endorfiny zmniejszają ból, gdyż ich działanie jest podobne do morfiny. Jakie są źródła hormonu szczęścia? Jaka jest rola endorfina w organizmie? Jak można uzupełnić niedobór hormonu szczęścia?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Rola hormonu szczęścia

Hormon szczęścia odgrywa w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Endorfiny, czyli hormon szczęścia z grupy aminokwasów peptydowych posiada podobną budowę co morfina. Hormon szczęścia wytwarzany jest w obszarach mózgu, które odpowiadają za odczuwanie, uczucia, a także w rdzeniu kręgowym.

Hormon szczęścia odpowiada za modelowanie funkcjonowania wielu narządów. Endorfiny nie należą co prawda do neuroprzekaźników, ale wpływają na działanie pobliskich komórek. Hormon szczęścia, jak sama nazwa wskazuje, daje człowiekowi odrobinę szczęścia. Dzięki wydzielaniu się endorfin wpłwyają na poziom zadowolenia, łagodzą stres, regulują temperaturę ciała, wpływają na regulację gospodarki hormonalnej, zwiększają odporność i łagodzą ból. Organizm szybko przyzwyczaja się do dobroczynnego wpływu hormonu szczęścia i pragnie wciąż odczuwać jego działanie.

2. Źródło szczęścia

Organizm człowieka wytwarza hormon szczęścia podczas ruchu. Kiedy biegamy, jeździmy na rowerze, pływamy, tańczymy, nasze ciało się porusza, a hormon szczęścia produkuje się w mózgu. Im więcej się ruszamy, tym więcej hormonu szczęścia wytwarza nasz organizm. Działanie takie jest motywacją do podjęcia jeszcze większego wysiłku, gdyż wytwarzane endorfiny dodają energii i neutralizują obciążenie mięśni i stawów. Źródłem hormonu szczęścia są także sytuacje stresowe. Jest to obrona organizmu na reakcję stresową, co pozwala na poprawę nastroju.

Śmiech również jest źródłem hormonu szczęścia tak samo, jak jedzenie słodyczy. Po zjedzeniu czekolady rośnie poziom serotoniny i endorfin.

8 kroków do szczęścia
8 kroków do szczęścia [8 zdjęć]

Uśmiechajmy się, kiedy spotyka nas coś pozytywnego, ale nawet uśmiechając się bez powodu, możemy się...

zobacz galerię

3. Niedobór endorfin

Hormon szczęścia daje siłę do podjęcia działań, do radości z życia. Jego brak możemy sami uzupełnić poprzez wysiłek fizyczny. Nie wystarczą jednak proste ćwiczenia. W przypadku niewielkiego ruchu hormon szczęścia jest niezauważalny. Najlepszym sposobem, aby mózg zaczął wytwarzać endorfiny, jest bieganie lub taniec, a także seks, który łączy wysiłek z bliskością z drugą osobą.

Pobudzeniu produkcji hormonu szczęścia sprzyja także śmiech, jasne kolory i myśl o czymś przyjemnym. Wystarczy także zjeść odrobinę czekolady, aby nasz organizm zaczął produkcję hormonu szczęścia. Taki sam efekt daje zimny prysznic, choć do niego trudniej się zmusić.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.