Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Oksytocyna - wskazania, przeciwwskazania, karmienie piersią

Avatar placeholder
16.05.2023 17:11
Celem oksytocyny jest przyspieszenie akcji porodowej
Celem oksytocyny jest przyspieszenie akcji porodowej (Zdjęcie autorstwa Lindsey Turner / CC BY 2.0)

Oksytocyna jest podawana przy porodzie, gdy organizm ciężarnej produkuje zbyt małą ilość tego hormonu. Oksytocyna odpowiada bowiem za skurcze macicy i przyspieszenie akcji porodowej. W przypadku niewielkiej produkcji oksytocyny zaleca się podanie ciężarnej kroplówki zawierającej odpowiednie stężenie oksytocyny. Podawanie oksytocyny ma jednak swoich przeciwników, gdyż zbyt duża ilość oksytocyny powoduje bardzo bolesne skurcze, które nieraz muszą się kończyć cesarskim cięciem.

spis treści

1. Co robi oksytocyna

Oksytocyna ma za zadanie przyspieszenie akcji porodowej. Wskazania do indukcji porodu i podania oksytocyny można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich jest bezpośrednio związana z ciążą i należą do niej następujące objawy:

  • ciąża przeterminowana (ciąża przenoszona),
  • preeklampsja, czyli stan przedrzucawkowy (objawiający się między innymi nadciśnieniem i białkomoczem),
  • zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu (IUGR),
  • ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego (niezgodność czynników krwi między matką a dzieckiem),
  • przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Znieczulenie podczas porodu"

Wskazania do indukcji porodu i podania oksytocyny, które nie są związane z ciążą:

  • cukrzyca typu I matki,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • przewlekłe choroby nerek,
  • zaburzenia czynności tarczycy.
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka [9 zdjęć]

Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest

zobacz galerię

2. Jak przyspieszyć poród

Oksytocyna nie zawsze jest wskazana. Nie we wszystkich wypadkach można wywołać akcję porodową, podając ciężarnej oksytocynę. Farmakologiczne przyspieszenie porodu przy użyciu oksytocyny nie powinno być stosowane, gdy mamy do czynienia z:

  • wcześniakiem,
  • niewspółmiernością porodową,
  • przebytymi uprzednio operacjami macicy,
  • niedojrzałością szyjki macicy bądź rakiem szyjki macicy.

Wielu lekarzy uważa, że oksytocyna podczas porodu pozytywnie wpływa nie tylko na mamę, ale także na maleństwo. Wywoływanie skurczów macicy oksytocyną powoduje przyspieszenie porodu, a tym samym skraca wysiłek noworodka. Ponadto sądzi się, że oksytocyna „usypia” neurony dziecka, a dzięki temu chroni noworodków przed skutkami chwilowego niedotlenienia.

3. Oksytocyna i karmienie piersią

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Oksytocyna działa na każdą mamę także przy karmieniu piersią. Właściwe stężenie oksytocyny powoduje przesuwanie się mleka przez kanaliki mleczne do ujścia gruczołu. Oksytocyna pomaga przy tzw. wyrzucie mleka, które jest niezbędne niemowlakowi do spokojnego i miarowego ssania.

Działanie oksytocyny powoduje ponadto, że kobieta odczuwa niemal fizyczną przyjemność z karmienia piersią. Ponadto oksytocyna pobudza instynkt macierzyński i wzmacnia więź z maleństwem. Kobiety, które mają niedobór oksytocyny, mogą mieć trudności z akceptacją nowej sytuacji, a karmienie piersią może sprawiać im ból.

Pomimo iż podanie oksytocyny przy porodzie może wiązać się z pewnymi powikłaniami, to prawidłowe zaaplikowanie oksytocyny zdecydowanie przyspiesza akcję porodową, a tym samym skraca dolegliwości bólowe odczuwane przez matkę. Podanie odpowiedniej ilości oksytocyny gwarantuje przeprowadzony wcześniej tekst oksytocynowy.

W przypadku, kiedy ciąża jest przenoszona, a dziecko nie śpieszy się, by wyjść z brzucha mamy, często podaje się kroplówkę z oksytocyną. Ma ona wywołać skurcze macicy i pobudzić szyjkę do rozwierania się. Kiedy podanie oksytocyny nie skutkuje, domiejscowo aplikuje się do kanału szyjki macicy prostaglandynę. Warto jednak podkreślić, że oksytocyna nie jest stosowana rutynowo podczas porodu i - jak każdy inny lek - podaje się ją pacjentkom tylko wtedy, kiedy istnieją ku temu wyraźne wskazania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze