Oksytocyna przy porodzie

Podawanie oksytocyny przy porodzie jest konieczne, gdy organizm ciężarnej produkuje zbyt małą ilość tego hormonu. Odpowiada on bowiem za skurcze macicy i przyspieszenie akcji porodowej. W przypadku niewielkiej produkcji oksytocyny zaleca się podanie ciężarnej kroplówki zawierającej odpowiednie stężenie tego hormonu. Działanie takie ma jednak swoich przeciwników, gdyż zbyt duża ilość oksytocyny powoduje bardzo bolesne skurcze, które nieraz muszą się kończyć cesarskim cięciem.

Polecane wideo:

Wskazania do wywołania porodu

Wskazania do indukcji porodu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich jest bezpośrednio związana z ciążą i należą do niej następujące objawy:

  • ciąża przeterminowana (ciąża przenoszona),
  • preeclampsja, czyli stan przedrzucawkowy (objawiający się między innymi nadciśnieniem i białkomoczem),
  • zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu (IUGR),
  • ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego (niezgodność czynników krwi między matką a dzieckiem),
  • przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego.

Wskazania do indukcji porodu, które nie są związane z ciążą:

Kiedy powinno się stosować oksytocynę przy porodzie?

Nie we wszystkich wypadkach można wywołać akcję porodową, podając ciężarnej oksytocynę. Farmakologiczne przyspieszenie porodu nie powinno być stosowane, gdy mamy do czynienia z:

Wielu lekarzy uważa, że oksytocyna podczas porodu pozytywnie wpływa nie tylko na mamę, ale także na maleństwo. Wywoływanie skurczów macicy powoduje przyspieszenie porodu, a tym samym skraca wysiłek noworodka. Ponadto sądzi się, że oksytocyna „usypia” neurony dziecka, a dzięki temu chroni noworodków przed skutkami chwilowego niedotlenienia.

Oksytocyna a karmienie piersią

Działanie oksytocyny każda mama może zauważyć także przy karmieniu piersią. Właściwe stężenie hormonu powoduje przesuwanie się mleka przez kanaliki mleczne do ujścia gruczołu. Pomaga to przy tzw. wyrzucie mleka, które jest niezbędne niemowlakowi do spokojnego i miarowego ssania. Działanie oksytocyny powoduje ponadto, że kobieta odczuwa niemal fizyczną przyjemność z karmienia piersią. Pobudza instynkt macierzyński i wzmacnia więź z maleństwem. Kobiety, które odczuwają niedobór oksytocyny, mogą mieć trudności z akceptacją nowej sytuacji, a karmienie piersią może sprawiać im ból.

Pomimo iż podanie oksytocyny przy porodzie może wiązać się z pewnymi powikłaniami, to jej prawidłowe zaaplikowanie zdecydowanie przyspiesza akcję porodową, a tym samym skraca dolegliwości bólowe odczuwane przez matkę. Podanie odpowiedniej ilości hormonu gwarantuje przeprowadzony wcześniej tekst oksytocynowy. W przypadku, kiedy ciąża jest przenoszona, a dziecko nie śpieszy się, by wyjść z brzucha mamy, często podaje się kroplówkę z oksytocyną. Ma ona wywołać skurcze macicy i pobudzić szyjkę do rozwierania się. Kiedy podanie oksytocyny nie skutkuje, domiejscowo aplikuje się do kanału szyjki macicy prostaglandynę.

Komentarze (9)
~anna
~anna 2 miesiące temu

Gdybym mało wiedziała to pewnie bym wam uwierzyła, że oksytocyna to taki cud. Jest to jednak jedna z gorszych rzeczy ktore mozna przyjac podczas porodu. Radzę aby kobiety dokształciły się w temacie. Polcam tez film na youtube: The busness of being born.

Odpowiedz
~MaJa
~MaJa 3 miesiące temu

Mi to cholerstwo podawali 4 dni i nic lekarz coraz to inny twierdzil ze dzisiaj na pewno urodze naturalnie niestety nie .. 4 dni mnie meczyli az ktos stwierdził ze moj organizm nie reaguje na okscytocyne.. ale podawali coraz to wieksze dawki ... skończyło sie tak ze dostalam rzucawki i tracilam kontakt ze swiatem na porodówce a przy silnych skurczach ktorych nie czulam dziecko moje mdlalo w brzuszku.podawali tlen kazali kleczec ruszali brzuszkiem . Wtedy ordynator wkroczyl i natychmiast cesarka byla .. urodzilam 7 dni po terminie ja i dziecko zyjemy :)

Odpowiedz
~aga
~aga 5 miesięcy temu

lekarka zapytała czy chcę urodzić dziś czy za dwa dni, chodziło o podanie oksytocyny, która miała wszystko przyśpieszyć, miałam bolesne skurcze ale szyjka się nie otwierała, po podaniu oksytocyny przeżyłam 20 minut niewyobrażalnie bolesnych skurczów ale po tych 20 minutach już było 10 cm rozwarcia i wręcz biegłam na fotel porodowy, warto się było przemęczyć żeby poród przebiegł tak szybko.

Odpowiedz
~edit
~edit ponad rok temu

Ja miałam wywolywany porod za pomoca oxytocyny. nie odczowalam rzadnych mdlosci, nie wymiotowałam, czUlam sie dobrze bole narasyaly, i robilo sie rozwarcie. bole normalne 7h a parte 20min. I urodzilam zdrowego syna :) nie mam zlych wspomnien z porodu a tez nasluchalam sie ze porod z oxytocyna jest przerabany. U mnie bylo ok. ps. Maluszek wynagrodzi wam kazdy bol ;)

Odpowiedz
~edka
~edka ponad rok temu

Ja podczas porodu miałam podłączona oksytocyne o 9 rano o 12 zaczęły się u mnie wymioty i tak do godziny 18 co chwile wymiotowalam, 3 litry wody wypilam podczas leżenia na sali porodowej i wszystko zwróciłam, nigdy więcej oksytocyny bo bardzo źle ma mnie wplynela. Do porodu nie miałam sił, dlatego wspominam go koszmarnie.

Odpowiedz
~załamana
~załamana ponad rok temu

Jestem w 41 tygodniu ciąży, podano mi 2 kroplówki z oksytocyną i nic. Męczą i mnie i dziecko. Zero zrozumienia trudnej sytuacji i ulubiony tekst to "może się rozkręci". Ja jestem już na skraju załamania a czeka mnie ponoć dalej oksytocyna-nie wiem jak długo chcą pobudzać w ten sposób pród -nieludzkie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Indukcja porodu
najnowsze pytania

Dyskusja na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Indukcja porodu
Indukcja porodu

Amniotomia

do zastosowania indukcji porodu jest rozwarcie szyjki macicy oraz niskie usadowienie główki dziecka w kanale rodnym. Amniotomię można wykonywać (...) się natychmiastowo cesarskie cięcie. Powikłania po indukcji...

Indukcja porodu

Odejście wód płodowych - czy to ten moment?

Wiele pytań nurtuje przyszłe mamy. Jednym w podstawowych zagadek jest ta, czy jeśli odejdą wody płodowe, to znak, że rozpoczyna się akcja porodowa? Odejście wód płodowych - charakterystyka Wody płodowe zbierają się w tak zwanym pęcherzu płodowym....

Indukcja porodu

Aktywne rodzenie

Aktywne rodzenie

Spośród 102 badanych kobiet, które próbowały wywołać ciążę, aż 87 wybrało chodzenie.

Indukcja porodu

Jak wywołać poród - naturalne metody

Jak wywołać poród - naturalne metody

mama odczuwa coraz większy dyskomfort. Codzienne czynności są dla niej wielkim wysiłkiem. Kiedy termin porodu minął, a dziecko nie kwapi (...) wywoływanie porodu. Jak wywołać poród - metody Naturalne metody wywoływania...

Indukcja porodu

Najpopularniejsze domowe sposoby na wywołanie porodu

ciążę powinien o nich wiedzieć. Niepokojącym jest sam fakt, że tak wiele kobiet chce wcześniej zakończyć ciążę. Mechanizm indukcji porodu (...) Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa kobiet spodziewających się...

Indukcja porodu

Domowe sposoby na wywołanie porodu

Domowe sposoby na wywołanie porodu

porodu. Najpopularniejsze to: chodzenie, uprawianie seksu, ostre jedzenie lub stymulacja sutków. Na takie metody przyspieszania porodu decydują (...) się zazwyczaj młode kobiety, które są w ciąży pierwszy raz i których...

Indukcja porodu

Masaż szyjki macicy

. Przed przeprowadzeniem zabiegu lekarz powinien zapytać ciężarną o zgodę. Indukcja porodu polega na wywołaniu skurczów macicy, gdy termin porodu już dawno minął, a dziecko nie spieszy się z przyjściem...

Indukcja porodu

Prostaglandyna

Prostaglandyna

Poród naturalny uznawany jest za najlepszy dla matki i dziecka. W pewnych sytuacjach należy zastosować indukcję porodu, czyli wzniecenie czynności skurczowej macicy za pomocą sztucznych środków, które mają na celu urodzenie...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Oksytocyna

Oksytocyna

Cząsteczka oksytocyny.

Seks w ciąży - ochota na seks, pozycje, przeciwwskazania

9 korzyści z seksu podczas ciąży

9 korzyści z seksu podczas ciąży

za odczuwanie szczęścia. Sprawia to, że zarówno mama, jak i przyszłe dziecko jest bardziej zrelaksowane. Wzmacnianie więzi Oksytocyna sprawia (...) , że partnerzy są bardziej ze sobą związani emocjonalnie. Szybszy powrót do formy po...