Fibromialgia - objawy, leczenie farmakologiczne, leczenie naturalne

Fibromialgia jest odrobinę tajemniczą chorobą. Do końca nie ma pewności, czy jest to choroba reumatologiczna czy psychiczna i neurologiczna, a może z pogranicza wszystkich tych specjalizacji. Nie jest też pewne, czy jest formą depresji, czy raczej predysponuje do zachorowania na nią. Z pewnością związek fibromialgii z depresją jest dość ścisły. Jak objawia się fibromialgia i jak ją leczyć?

Fibromialgia - objawy

Fibromialgia objawia się przewlekłym uogólnionym bólem mięśni i stawów, bolesnością w typowych punktach uciskowych (tkliwych), zmęczeniem, zaburzeniami snu, objawami wegetatywnymi (np. suchością w ustach, uczuciem zimna kończyn, niemiarowością serca), częstymi skłonnościami do lęku i obniżenia nastroju. Rozwój choroby i nasilenie dolegliwości często związane są z sytuacją stresową. Największą grupę chorych stanowią kobiety między 30. a 50. rokiem życia.

Zobacz film: "Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych?"

Fibromialgia nie jest typową chorobą reumatyczną. Ból mięśni i stawów odczuwany w fibromialgii nie jest charakterystyczny dla schorzenia reumatoidalnego, ponieważ nie jest wynikiem stanu mięśni i stawów, a raczej nadmiernych doznań bólowych. Brakuje tu także wskaźników stanu zapalnego w organizmie oraz zmian w innych badaniach diagnostycznych. Dlatego wydaje się, że „centrum” choroby znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym, gdzie zachodzą zaburzenia na poziomie połączeń między neuronami w przekazywaniu reakcji bólowych. Dodatkowe odkrycie zmniejszonego poziomu serotoniny w tej chorobie tłumaczyć może zarówno większą wrażliwość na ból, jak i pozostałe objawy, przede wszystkim te tożsame z depresją.

Jak widać, większość opisanych objawów i cech fibromialgii jest także charakterystyczna dla depresji. Dotyczy to zarówno obniżenia nastroju, jak i uczucia zmęczenia, zaburzeń snu, objawów wegetatywnych i zaburzeń czynnościowych. Wspólne są także obniżenie stężenia serotoniny i brak typowych zmian w wykonywanych badaniach diagnostycznych, a nawet podobna jest grupa stanowiąca największą liczbę chorych. Mając na uwadze postać maskowaną depresji, gdzie na pierwszy plan wychodzą dolegliwości fizyczne chorego, trudno z jednej strony nie oprzeć się wrażeniu, że fibromialgia odpowiada tej kategorii. Z drugiej strony – można uważać, że przewlekłe dolegliwości bólowe, mniejsza aktywność, unieruchomienie są czynnikami ryzyka wystąpienia depresji. I w takim przypadku obniżenie nastroju jest formą reakcji na chorobę podstawową – fibromialgię. Depresja jest dodatkowo czynnikiem, który zwiększa poziom odczuwania bólu, a zatem to koło pomiędzy bólem a obniżonym nastrojem się napędza.

Fibromialgia - leczenie farmakologiczne

Najważniejszym argumentem za bliskie związki fibromialgii z depresją może być jej leczenie. Nie przynoszą tu skutku leki stosowane w dolegliwościach bólowych w typowych chorobach reumatycznych – niesteroidowe leki przeciwzapalne, zmniejszające napięcie mięśni i leki przeciwbólowe. Natomiast najbardziej skutecznym leczeniem jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Dotyczy to trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych oraz SSRI – selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Czasem pomocna jest także psychoterapia oraz rehabilitacja ruchowa.

Trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, jaka jest zależność pomiędzy tymi chorobami. I nie są to zależności przesądzone, ponieważ można chorować na fibromialgię i nie odczuwać obniżonego nastroju, tak samo jak nie każdej depresji towarzyszą dolegliwości bólowe. Jednak niezależnie od tego leczenie jest jedno i jego podstawą są leki przeciwdepresyjne.

Fibromialgia - leczenie naturalne

Fibromialgia to choroba, którą jedni określają jako chorobę reumatyczną, a inni jako formę ukrytej depresji. Powoduje silny ból mięśni i stawów, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, sztywnienie mięśni i stawów. Fibromialgia to zespół dolegliwości chorobowych, cechujący się uogólnionym bólem w układzie ruchowym oraz nadwrażliwością na ucisk w niektórych punktach skóry. Fibromialgia jest leczona na różne sposoby – od leków przeciwzapalnych do antydepresantów. Zanim zaczniesz stosować silne leki, dowiedz się, co oferuje chorym medycyna naturalna.

 • Zwiększ ilość magnezu w diecie lub zacznij brać suplementy diety zawierające magnez. Magnez pomoże rozluźnić mięśnie i złagodzić ból. Niedobory magnezu mogą prowadzić do niektórych objawów towarzyszących fibromialgii.
 • Waleriana (inaczej kozłek lekarski) ma naturalne działanie uspokajające. Pomoże wyciszyć się przed snem i zasnąć.
 • Fibromialgia często prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, dlatego wybierz dobrą multiwitaminę i bierz ją regularnie. Nie zapomnij, aby oprócz witamin, zawierała także minerały.
 • Odpowiednia dieta także może pomóc przy fibromialgii. Główną zasadą jest unikanie: sztucznych słodzików, kofeiny, cukru, wysokokalorycznych przekąsek i smażonych potraw.
 • Wielu chorych na fibromialgię czuje ulgę po terapii kąpielami mineralnymi. Nie musisz od razu jechać do uzdrowiska oferującego balneoterapię. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrą sól do kąpieli, zawierającą odpowiednie minerały – magnez, wapń, potas. Kąpiel powinna trwać 20 minut dziennie.
 • Jeśli ból dotyczy głównie kości, kręgarstwo (terapia manualna) jest odpowiednią metodą dla ciebie.
 • Jeśli ból najmocniej dotyka mięśni, korzystne mogą być masaże lecznicze. Pamiętaj, aby zwrócić się do wykwalifikowanego terapeuty.
 • U wielu osób fibromialgia po akupunkturze jest złagodzona na tyle, że niepotrzebne są już leki przeciwbólowe. U innych osób ilość branych leków znacząco się zmniejszyła. Akupunktura poprawia też jakość snu chorych z fibromialgią.
 • Bezsenność spowodowana bólem dodatkowo zaostrza objawy fibromialgii. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby jakość snu była jak najwyższa. Aktywność fizyczna, nie później niż 3 godziny przed pójściem spać, powinna ułatwić zaśnięcie. Niektórym chorym pomaga masaż przed snem. Rozluźni mięśnie i pozwoli się zrelaksować. Regularny tryb życia ułatwi zasypianie. Kładź się i wstawaj o tej samej porze, nawet w weekend.

Mimo że nie ma jeszcze pewności co do przyczyn tej tajemniczej choroby, fibromialgia może być zwalczona. I to bez względu na to, czy tak naprawdę fibromialgia to ukryta depresja, czy choroba reumatyczna. Jeśli medycyna naturalna okaże się nieskuteczna, pomóc mogą odpowiednie leki przepisane przez lekarza.

Lekarz Anna Zielińska, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Brzosko M., Reumatologia kliniczna, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2010, ISBN 978-83-89318-33-7.
 • Gao D., Medycyna chińska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2679-2.
 • Lewkowicz-Mosiej T., Vademecum ziołolecznictwa, Studio Astropsychologii, Białystok 2006, ISBN 83-7377-230-8.
 • Möller H., Möller W., Rüther E., Nowoczesne leki przeciwdepresyjne, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-87944-99-8.
 • Pastok P., Kompendium leków naturalnych, Medyk, Warszawa 2000, ISBN 83-87340-42-1.
 • Puszczewicz M., Wielka interna – reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-62597-06-2.
 • Pużyński S., Leki przeciwdepresyjne, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2005, ISBN 83-85705-77-5.
 • Sankaran J., Duch homeopatii, Wydawnictwo Lekarskie Similimum, Nowy Sącz 1999, ISBN 83-909591-1-9.

Rodzaje depresji

Komentarze (13)
~Wiola
~Wiola 5 miesięcy temu

Szanowni Państwo! Nazywam się Wioleta Kitowska, jestem studentką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i przeprowadzam badanie do pracy magisterskiej. Badanie dotyczy pacjentów z fibromialgią i ich jakości życia. Badanie jest ANONIMOWE i składa się wyłącznie z ANKIETY. Fibromialgia to bardzo mało poznana choroba i moje badanie ma na celu między innymi zwiększyć świadomość środowiska medycznego co do wagi problemu jaki stwarza ta choroba. Jest to bardzo ważne, aby dotrzeć do jak największej ilości osób cierpiących na fibromialgię, dlatego mam gorącą prośbę, aby przesłać tą ankietę do jak najszerszego grona osób z fibromialgią. Jeśli znają Państwo kogoś to poproście ich o wypełnienie tej ankiety. Aby wziąć udział w badaniu powinni Państwo mieć rozpoznaną przez lekarza fibromialgię oraz należy wypełnić kwestionariusz znajdujący się tutaj: https://goo.gl/forms/3DiolzJXkKBEWEeg1 Jeśli życzą sobie Państwo otrzymać ankietę w formie papierowej lub mają Państwo jakieś pytania to proszę się ze mną skontaktować mailowo: wkitow@gmail.com.

Odpowiedz
~Kamila
~Kamila 6 miesięcy temu

Cześć Fibromilagicy! Cierpię na fibro już od paru lat i żeby się całkiem nie załamać postanowiłam założyć grupę wsparcia na facebooku. Zapraszam zainteresowanych do dołączania do grupy zamkniętej o nazwie Fibromialgia - mówimy nie dla bólu! Strona nie zawiera żadnych treści reklamowych, a służy jedynie wymienianiu się doświadczeniami i zapewnianiu wzajemnego wsparcia w obliczu wyzwań takich jak - podnieść się z łóżka, zrobić sobie herbatę, wykonać podstawowe ćwiczenia. Mam nadzieję, że z Waszą czynną pomocą rozbudujemy grupę!

Odpowiedz
~Andrzej
~Andrzej ponad rok temu

Współczesna konwencjonalna medycyna nie dostarcza odpowiedzi na pytania, dlaczego fibromialgia powstaje oraz jak ją skutecznie leczyć. Pacjentki często spotykają się z niezrozumieniem, nazywane są symulantkami albo chorymi psychicznie, co dodatkowe pogłębia ich cierpienie. Aby skutecznie leczyć fibromialgię, należy dążyć do przywrócenia zaburzonej równowagi energetycznej. Więcej na: http://www.rehab.pl/fibromialgia/

Odpowiedz
~Gosia23
~Gosia23 ponad rok temu

@~Krysia: Pani Krysiu a napisze pani jaki to lek pomaga czy jest to np.myalgan, niestety ja mieszkam we Wrocławiu i podejrzewam tą chorobe u siebie a jaki lekarz moze stwierdzic tą chorobe , reumatolog czy inny .Pozdrawiam.Gosia

Odpowiedz
~Marta
~Marta ponad rok temu

Co za głupota. Już nikt na świecie nie uważa, że fibromialgia jest postacią maskowaną depresji, a tego typu artykuły, pseudonaukowe, jedynie mącą i wprowadzają w błąd. Proszę się doszkolić z zakresu patofizjologii bólu chronicznego i wczytać nieco w problem neuroplastyczności i zmian strukturalnych i funkcjonalnych, które zachodzą w Ośrodkowym Układzie Nerwowym osób cierpiącym na fibromialgię. Bo widzę, że jest to Pani całkowicie obce. I uprzejmie proszę nie mącić ludziom w głowie. Pozdrawiam.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje depresji
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Rodzaje depresji
Rodzaje depresji

Dystymia - objawy, przyczyny, leczenie

Dystymia to stan chronicznego smutku, podczas którego występują objawy depresji pojawiające się na przestrzeni co najmniej dwóch lat. U osoby (...) cierpiącej na dystymię objawy te są łagodniejsze i bardziej rozłożone w czasie niż w...

Rodzaje depresji

Depresja atypowa

Depresja atypowa jest jednym z najbardziej powszechnych typów depresji. Jest atypowa, ponieważ wiele jej objawów jest odwrotnych do objawów wielkiej (...) depresji. Na przykład osoby cierpiące na ten...

Rodzaje depresji

Depresja reaktywna

Depresja reaktywna niekiedy określana jest jako depresja egzogenna i należy do rodzajów zaburzeń afektywnych. Ten rodzaj depresji powstaje w związku z pojawieniem się...

Rodzaje depresji

Depresja maniakalna

O depresji wiele wiemy i wiele mówimy. Jednak zaburzeniem jest także jej całkowite przeciwieństwo, drugi biegun - mania. Tak jak w przypadku depresji (...) jak w depresji zmiany te dotyczą snu i czuwania,...

Rodzaje depresji

Zwrot ku naturze w walce z depresją sezonową

Depresja sezonowa, czyli sezonowe zaburzenie afektywne, to choroba, która dotyczy nawet 10 procent mieszkańców Polski. Dotyka głównie ludzi młodych (...) , gdyż w skali globu na różne odmiany depresji cierpi 350 milionów...

Przerost prostaty - objawy, leczenie

Objawy przerostu prostaty

Objawy przerostu prostaty

Leczenie farmakologiczne i odpowiednia dieta mogą w dużym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia chorego.

Cera trądzikowa

Domowa maseczka

Domowa maseczka

Jeśli mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych domowych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - leczenie farmakologiczne i chirurgiczne (WIDEO)

Rak nerki - leczenie farmakologiczne i chirurgiczne (WIDEO) Odtwórz wideo

. Chemioterapia w przypadku tego nowotworu rzadko bywa skuteczna Leczenie farmakologiczne i chirurgiczne w przypadku raka nerki nigdy nie jest łączone (...) operacyjnie, leki te muszą być odstawione. Dopiero po operacji...

Depresja - objawy, leczenie

Współchorobowość w depresji (WIDEO)

Współchorobowość w depresji (WIDEO) Odtwórz wideo

, aczkolwiek utrudniającym diagnozę i leczenie. Współistnieją ze sobą często zaburzenia psychiczne, ale także somatyczne, czyli fizyczne. W depresji (...) często pojawiają się uporczywe bóle, czyli objawy somatyczne....