Fibromialgia - objawy, leczenie farmakologiczne, leczenie naturalne

spis treści
rozwiń

Fibromialgia jest odrobinę tajemniczą chorobą. Do końca nie ma pewności, czy jest to choroba reumatologiczna czy psychiczna i neurologiczna, a może z pogranicza wszystkich tych specjalizacji. Nie jest też pewne, czy jest formą depresji, czy raczej predysponuje do zachorowania na nią. Z pewnością związek fibromialgii z depresją jest dość ścisły. Jak objawia się fibromialgia i jak ją leczyć?

1. Fibromialgia - objawy

Fibromialgia objawia się przewlekłym uogólnionym bólem mięśni i stawów, bolesnością w typowych punktach uciskowych (tkliwych), zmęczeniem, zaburzeniami snu, objawami wegetatywnymi (np. suchością w ustach, uczuciem zimna kończyn, niemiarowością serca), częstymi skłonnościami do lęku i obniżenia nastroju. Rozwój choroby i nasilenie dolegliwości często związane są z sytuacją stresową. Największą grupę chorych stanowią kobiety między 30. a 50. rokiem życia.

Fibromialgia nie jest typową chorobą reumatyczną. Ból mięśni i stawów odczuwany w fibromialgii nie jest charakterystyczny dla schorzenia reumatoidalnego, ponieważ nie jest wynikiem stanu mięśni i stawów, a raczej nadmiernych doznań bólowych. Brakuje tu także wskaźników stanu zapalnego w organizmie oraz zmian w innych badaniach diagnostycznych. Dlatego wydaje się, że „centrum” choroby znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym, gdzie zachodzą zaburzenia na poziomie połączeń między neuronami w przekazywaniu reakcji bólowych. Dodatkowe odkrycie zmniejszonego poziomu serotoniny w tej chorobie tłumaczyć może zarówno większą wrażliwość na ból, jak i pozostałe objawy, przede wszystkim te tożsame z depresją.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jak widać, większość opisanych objawów i cech fibromialgii jest także charakterystyczna dla depresji. Dotyczy to zarówno obniżenia nastroju, jak i uczucia zmęczenia, zaburzeń snu, objawów wegetatywnych i zaburzeń czynnościowych. Wspólne są także obniżenie stężenia serotoniny i brak typowych zmian w wykonywanych badaniach diagnostycznych, a nawet podobna jest grupa stanowiąca największą liczbę chorych. Mając na uwadze postać maskowaną depresji, gdzie na pierwszy plan wychodzą dolegliwości fizyczne chorego, trudno z jednej strony nie oprzeć się wrażeniu, że fibromialgia odpowiada tej kategorii. Z drugiej strony – można uważać, że przewlekłe dolegliwości bólowe, mniejsza aktywność, unieruchomienie są czynnikami ryzyka wystąpienia depresji. I w takim przypadku obniżenie nastroju jest formą reakcji na chorobę podstawową – fibromialgię. Depresja jest dodatkowo czynnikiem, który zwiększa poziom odczuwania bólu, a zatem to koło pomiędzy bólem a obniżonym nastrojem się napędza.

2. Fibromialgia - leczenie farmakologiczne

Najważniejszym argumentem za bliskie związki fibromialgii z depresją może być jej leczenie. Nie przynoszą tu skutku leki stosowane w dolegliwościach bólowych w typowych chorobach reumatycznych – niesteroidowe leki przeciwzapalne, zmniejszające napięcie mięśni i leki przeciwbólowe. Natomiast najbardziej skutecznym leczeniem jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Dotyczy to trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych oraz SSRI – selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Czasem pomocna jest także psychoterapia oraz rehabilitacja ruchowa.

Trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, jaka jest zależność pomiędzy tymi chorobami. I nie są to zależności przesądzone, ponieważ można chorować na fibromialgię i nie odczuwać obniżonego nastroju, tak samo jak nie każdej depresji towarzyszą dolegliwości bólowe. Jednak niezależnie od tego leczenie jest jedno i jego podstawą są leki przeciwdepresyjne.

3. Fibromialgia - leczenie naturalne

Fibromialgia to choroba, którą jedni określają jako chorobę reumatyczną, a inni jako formę ukrytej depresji. Powoduje silny ból mięśni i stawów, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, sztywnienie mięśni i stawów. Fibromialgia to zespół dolegliwości chorobowych, cechujący się uogólnionym bólem w układzie ruchowym oraz nadwrażliwością na ucisk w niektórych punktach skóry. Fibromialgia jest leczona na różne sposoby – od leków przeciwzapalnych do antydepresantów. Zanim zaczniesz stosować silne leki, dowiedz się, co oferuje chorym medycyna naturalna.

 • Zwiększ ilość magnezu w diecie lub zacznij brać suplementy diety zawierające magnez. Magnez pomoże rozluźnić mięśnie i złagodzić ból. Niedobory magnezu mogą prowadzić do niektórych objawów towarzyszących fibromialgii.
 • Waleriana (inaczej kozłek lekarski) ma naturalne działanie uspokajające. Pomoże wyciszyć się przed snem i zasnąć.
 • Fibromialgia często prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, dlatego wybierz dobrą multiwitaminę i bierz ją regularnie. Nie zapomnij, aby oprócz witamin, zawierała także minerały.
 • Odpowiednia dieta także może pomóc przy fibromialgii. Główną zasadą jest unikanie: sztucznych słodzików, kofeiny, cukru, wysokokalorycznych przekąsek i smażonych potraw.
 • Wielu chorych na fibromialgię czuje ulgę po terapii kąpielami mineralnymi. Nie musisz od razu jechać do uzdrowiska oferującego balneoterapię. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrą sól do kąpieli, zawierającą odpowiednie minerały – magnez, wapń, potas. Kąpiel powinna trwać 20 minut dziennie.
 • Jeśli ból dotyczy głównie kości, kręgarstwo (terapia manualna) jest odpowiednią metodą dla ciebie.
 • Jeśli ból najmocniej dotyka mięśni, korzystne mogą być masaże lecznicze. Pamiętaj, aby zwrócić się do wykwalifikowanego terapeuty.
 • U wielu osób fibromialgia po akupunkturze jest złagodzona na tyle, że niepotrzebne są już leki przeciwbólowe. U innych osób ilość branych leków znacząco się zmniejszyła. Akupunktura poprawia też jakość snu chorych z fibromialgią.
 • Bezsenność spowodowana bólem dodatkowo zaostrza objawy fibromialgii. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby jakość snu była jak najwyższa. Aktywność fizyczna, nie później niż 3 godziny przed pójściem spać, powinna ułatwić zaśnięcie. Niektórym chorym pomaga masaż przed snem. Rozluźni mięśnie i pozwoli się zrelaksować. Regularny tryb życia ułatwi zasypianie. Kładź się i wstawaj o tej samej porze, nawet w weekend.

Mimo że nie ma jeszcze pewności co do przyczyn tej tajemniczej choroby, fibromialgia może być zwalczona. I to bez względu na to, czy tak naprawdę fibromialgia to ukryta depresja, czy choroba reumatyczna. Jeśli medycyna naturalna okaże się nieskuteczna, pomóc mogą odpowiednie leki przepisane przez lekarza.

Następny artykuł: Przesilenie wiosenne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!