Trwa ładowanie...

Akupunktura - założenia, wskazania, ryzyko

Avatar placeholder
02.01.2024 18:01
Tradycyjnie, punkty akupunktury były pobudzane igłami, jednak obecnie coraz popularniejsze stają się zioła, magnesy, lasery i działanie prądem.
Tradycyjnie, punkty akupunktury były pobudzane igłami, jednak obecnie coraz popularniejsze stają się zioła, magnesy, lasery i działanie prądem. (adobestock)

Celem akupunktury jest poprawa stanu zdrowia i zmniejszenie odczuwania bólu. Leczenie akupunkturą znane jest od tysięcy lat i nadal ma wielu zwolenników. Technika ta opiera się głównie na pojęciu równowagi energetycznej.

Osoba wykonująca akupunkturę ocenia przepływ energii i wpływa na zdrowie pacjenta poprzez stymulowanie niektórych punktów akupunktury. Tradycyjnie, punkty akupunktury były pobudzane igłami, jednak obecnie coraz popularniejsze stają się zioła, magnesy, lasery i działanie prądem.

spis treści

1. Akupunktura - założenia

Bardzo cienkie igły umieszczane są pod skórą na różnej głębokości. Nie wiadomo do końca, w jaki sposób działają na punkty akupunktury i skąd biorą się lecznicze właściwości akupunktury, ale rzeczywiście ma ona pozytywny wpływ na organizm. Nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale i pomaga pozbyć się mdłości spowodowanych chemioterapią. Według tradycyjnej teorii chińskiej medycyny punkty akupunktury znajdują się w szczytowych miejscach, przez które przepływa energia.

Zobacz film: "Czy akupunktura przyniesie ulgę przy bólach głowy?"

Nie ma jednak anatomicznego ani naukowego potwierdzenia istnienia punktów akupunktury, a zachodni lekarze poddają ogół akupunktury w wątpliwość. Niektóre badania określają działanie tej techniki jako zbliżone do placebo, ale inne potwierdzają płynące z niej rzeczywiste korzyści.

Akupunktura - galeria
Akupunktura - galeria [4 zdjęcia]

Akupunktura wspomaga leczenie niepłodności.

zobacz galerię

Zabiegi wykonuje się przez kilka sesji co tydzień lub co dwa tygodnie. Większość terapii składa się z dwunastu sesji. Wizyta w gabinecie to także badanie i ocena stanu zdrowia pacjenta. Otrzymuje on także rady dotyczące dbania o siebie. Zabieg akupunktury trwa zwykle około pół godziny.

Pacjent kładzie się na plecach, na brzuchu lub na boku. Wykonujący akupunkturę używa jednorazowych sterylnych igieł, którymi nakłuwa punkty akupunktury. Samo wkłucie jest bezbolesne, dopiero kiedy igła osiągnie właściwą głębokość, pacjent odczuwa silne ukłucie bólu. Czasami igły podgrzewa się lub stymuluje prądem po nakłuciu. Igły umieszcza się pod skórą na około 20 minut.

2. Akupunktura - wskazania

Akupunkturę przeprowadza się najczęściej wówczas, gdy wystąpiły następujące dolegliwości:

Korzyści płynące z akupunktury są następujące:

 • jest bezpieczna, jeśli jest prawidłowo przeprowadzona,
 • jest niewiele skutków ubocznych,
 • w połączeniu z innymi metodami jest bardzo skuteczna,
 • efektywnie kontroluje kilka rodzajów bólu,
 • może być stosowana przez osoby, które nie reagują na tradycyjne środki przeciwbólowe,
 • jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą przyjmować leków przeciwbólowych.

3. Akupunktura - ryzyko

Stosowanie akupunktury może stanowić zagrożenie w niektórych przypadkach, np.:

 • jest niebezpieczna dla osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
 • stwarza zagrożenie dla pacjentów przyjmujących leki rozrzedzające krew,
 • w miejscu ukłucia może pojawić się krwawienie, zasinienie i podrażnienie,
 • igła może się złamać i uszkodzić narząd wewnętrzny,
 • niesterylna igła może spowodować zakażenie,
 • jeśli igła zostanie wkłuta zbyt głęboko w klatkę piersiową lub górną część pleców, możliwe jest zapadnięcie płuca (zdarza się to bardzo rzadko).

Zobacz także:

Dla osób, które chcą wypróbować niestandardowe metody leczenia bólu i niektórych dolegliwości, akupunktura może być dobrym pomysłem. Należy jednak ostrożnie wybierać gabinet i wykonującego tę technikę. Tylko w rękach profesjonalisty można poczuć się pewnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze