Trwa ładowanie...

Tajemnicza choroba atakuje koty w Niemczech. Ponad połowa zakażonych zwierząt nie żyje

Avatar placeholder
08.01.2025 10:40
Tajemnicza choroba dziesiątkuje koty w Niemczech. Takie daje objawy
Tajemnicza choroba dziesiątkuje koty w Niemczech. Takie daje objawy (Getty Images)

W Niemczech zaobserwowano wzrost liczby przypadków zakaźnej choroby u kotów, która budzi poważne obawy wśród właścicieli i pracowników schronisk dla zwierząt. Eksperci podejrzewają, że choroba może być związana z mutacją kociego koronawirusa, prowadzącą do śmiertelnej zakaźnego zapalenia otrzewnej (FIP).

spis treści

1. Kryzys w niemieckim schronisku

Szczególnie dotknięte zostało schronisko w Butzbach, gdzie w ciągu kilku tygodni odnotowano 21 zakażeń, z których 11 zakończyło się śmiercią zwierząt. Objawy choroby obejmują gorączkę, brak apetytu oraz poważne gromadzenie się płynów w jamie brzusznej.

FIP jest chorobą, która najczęściej dotyka młode koty i zwierzęta z osłabionym układem odpornościowym. Choroba występuje w dwóch formach: mokrej i suchej.

Mokra forma prowadzi do gromadzenia płynów w jamach ciała, podczas gdy sucha powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych. Diagnostyka jest trudna, ponieważ objawy są niespecyficzne, a brak jednoznacznych testów komplikuje potwierdzenie choroby.

Zobacz film: "Szczepionka przeciwko COVID-19 dla zwierząt. Pierwszy kot zaszczepiony"

Pracownicy schroniska w Butzbach zmagają się z ogromnym wyzwaniem, starając się opiekować zakażonymi kotami. Koszty leczenia rosną, a emocjonalny i finansowy ciężar jest ogromny.

Mimo wprowadzenia kwarantanny i zaostrzenia zasad higieny, choroba nadal się rozprzestrzenia. Schronisko apeluje o wsparcie finansowe, aby móc kontynuować opiekę nad zwierzętami.

Zobacz także: Dlaczego kot leży w "pozycji na chlebek"? Wiadomo, co chce przekazać

2. Objawy FIP

FIP od lat uważana była za chorobę nieuleczalną, ale nowe terapie przeciwwirusowe, takie jak GS-441524, dają nadzieję na skuteczne leczenie. Jednak w Niemczech leki te nie są jeszcze zatwierdzone i dostępne.

W Chinach, niektórzy właściciele eksperymentują z lekami przeciwwirusowymi przeznaczonymi dla ludzi, jednak takie działania są ryzykowne i mogą prowadzić do nieprzewidywalnych skutków.

Właściciele kotów powinni być szczególnie czujni na objawy takie jak:

  • gorączka,

  • utrata apetytu,

  • zmiany w zachowaniu,

  • gromadzenie płynów w jamie brzusznej lub klatce piersiowej.

W przypadku podejrzenia choroby należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. Wczesna interwencja i odpowiednia opieka mogą zwiększyć szanse na uratowanie zwierzęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze