Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Terapia muzyką

Avatar placeholder
16.01.2023 16:36
Terapia muzyką (muzykoterapia) wykorzystuje wpływ ułożonych w sekwencje dźwięków na psychiczną i somatyczną (cielesną) sferę organizmu ludzkiego.
Terapia muzyką (muzykoterapia) wykorzystuje wpływ ułożonych w sekwencje dźwięków na psychiczną i somatyczną (cielesną) sferę organizmu ludzkiego. (AdobeStock)

Nie bez kozery mówi się, że dźwięk leczy i ciało, i duszę. Leczenie muzyką jest coraz popularniejszą formą terapii. Zostało udowodnione naukowo, że dźwięki oddziałują na układ wegetatywny, krążenia oraz na układ oddechowy.

spis treści

1. Co to jest muzykoterapia

Muzykoterapia to samodzielna metoda terapeutyczna, bazująca na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na człowieka. Terapia muzyką wykorzystuje wpływ ułożonych w sekwencje dźwięków na psychiczną i somatyczną (cielesną) sferę organizmu ludzkiego. Muzykoterapia stosowana jest w leczeniu nerwic (zapobiega atakom paniki), zaburzeń psychosomatycznych i schorzeń psychicznych. Muzykoterapia wywiera pozytywny wpływ na psychikę, zmniejsza depresję, lęk, poprawia samoocenę, pomaga również osobom cierpiącym na bezsenność. Dodatkowo, leczenie muzyką może uzupełniać fizjoterapię, kinezyterapię i rekreację.

Muzyka jako środek leczniczy, została doceniona już w czasach starożytnych. W ten sposób ludzie wyrażali swoje prośby o zdrowie, o zachowanie życia i ochronę przed śmiercią. Leczenie muzykąstawało się coraz popularniejsze i zaczęło uzupełniać medycynę konwencjonalną. Stopniowo rosła ciekawość i świadomość zasad, dzięki którym muzyka wpływa na zdrowie. Większe zainteresowanie badaczy zaowocowało wypracowaniem teorii i metod pracy terapeutów.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"
Terapia muzyką
Terapia muzyką

Muzyce od wieków przypisuje się właściwości terapeutyczne. Podczas sesji muzykoterapii dociera się do

zobacz galerię

2. Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas muzykoterapii

Leczenie muzyką stosowane jest najczęściej w lecznictwie psychiatrycznym. Ćwiczenia z muzykoterapii polegają na wyzwalaniu emocji i aktywizowaniu uczuć. Pacjent odbiera bodźce słuchowe, które wyzwalają w nim wrażenia emocjonalne i intelektualne. Terapia muzyką to nie tylko słuchanie, ale też tworzenie muzyki. Osoby biorące udział w zajęciach śpiewają, tańczą i komponują. Często ich twórczość powstaje na skutek improwizacji.

Metody muzykoterapii:

  • metoda odreagowująco-wyobrażeniowa – leczenie zaburzeń psychicznych tą metodą pozwala ujawnić patogenne, tłumione emocje, powtórnie je przeżyć i w konsekwencji, uwolnić się od nich;
  • metoda komunikatywna – uczy kontaktów z ludźmi;
  • metoda kreatywna – nastawiona na improwizację, pacjenci uruchamiają inwencję twórczą;
  • metoda relaksacyjna – stosowana w przypadku osób z zaburzeniami lękowymi, pozwala opanować lęk i strach;
  • metoda treningowa – wspomaga leczenie terapią behawioralną.

Muzykoterapia może być prowadzona receptywnie lub aktywnie, indywidualnie lub zbiorowo. Dobór metody i formy zależy od objawów i przebiegu choroby.

Muzyka relaksacyjna do snu – jak działa, dlaczego warto jej słuchać. Jaką muzykę do relaksacji wybrać?
Muzyka relaksacyjna do snu – jak działa, dlaczego warto jej słuchać. Jaką muzykę do relaksacji wybrać?

Muzyka relaksacyjna do snu ułatwia zasypianie, poprawia komfort snu oraz pozwala budzić się z lepszym

przeczytaj artykuł

3. Czym różni się muzykoterapia indywidualna od grupowej

Indywidualne leczenie muzyką ma na celu rozwijanie zdolności twórczych pacjentów. To pozwala im skutecznie przezwyciężać lęk. Chory poznaje własne możliwości i podnosi samoocenę. Muzykoterapia grupowa przypomina grupową psychoterapię. Uczestnicy stawiają sobie cele, ustalają normy, wspierają się nawzajem, pomagają sobie. Między uczestnikami dochodzi do interakcji.

Muzykoterapia stosowana jest jako wspomagające leczenie przewlekłych schorzeń z odczuciami bólowymi, lękowymi. Leczenie muzyką pozwala wyzbyć się uczucia niepewności, bezradności, przygnębienia. Muzykoterapia pomaga pacjentom z objawami psychosomatycznymi. Szczególnie duże znaczenie ma obniżenie lęku. Muzykoterapia stosowana jest też w resocjalizacji. Proces leczenia osób uzależnionych przebiega znacznie szybciej, gdy wspomagany jest terapią muzyką.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze