Kifoza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Kifoza jest postępującą chorobą kręgosłupa, która może występować u dzieci i dorosłych. To zaburzenie niekiedy powoduje zniekształcenie określane jako garb. Nieprawidłowości kifotyczne najczęściej spotyka się w piersiowej lub piersiowo-lędźwiowej części kręgosłupa. Łagodna postać kifozy zwykle nie powoduje wielu problemów, ale w ciężkich przypadkach może niekorzystnie wpłynąć na płuca, nerwy, narządy oraz tkanki, co prowadzi do dolegliwości bólowych i innych komplikacji.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
1. Przyczyny kifozy
Do wystąpienia kifozy przyczyniają się następujące czynniki:
- zaburzenia nerwowo-mięśniowe,
- urazy,
- nowotwory,
- infekcje,
- zapalenie stawów.
Na wystąpienie kifozy bardziej narażone są następujące osoby:
- dorastające dziewczęta z wadami postawy,
- chłopcy w wieku od 10 do 15 lat,
- dorośli z osteoporozą,
- chorzy z zaburzeniami tkanki łącznej, na przykład z syndromem Marfana.
2. Objawy kifozy
- ból kręgosłupa,
- drętwienie,
- parestezje (np. mrowienie),
- skurcze mięśni,
- osłabienie mięśni,
- zmiany w jelitach,
- zmiany w pęcherzu moczowym,
- wysunięcie głowy do przodu,
- wysunięcie barków do przodu,
- zaokrąglenie ramion,
- zapadnięcie się klatki piersiowej,
- rozsunięcie i odstawanie łopatek.
3. Rozpoznanie kifozy
Choroba często przebiega bezobjawowo, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma kifozę. U chorych, którzy odczuwają ból pleców, mają zaokrąglone plecy lub czują napięcie/zesztywnienie w kręgosłupie, diagnoza następuje znacznie szybciej.
Jeśli wystąpiły powyższe symptomy, warto udać się do lekarza, ponieważ kifoza może przyczynić się do poważnych komplikacji. Aby zdiagnozować kifozę, konieczne jest przeprowadzenie następujących badań:
- obserwacja postawy,
- badanie palpacyjne kręgosłupa, które określa nieprawidłowości poprzez dotyk,
- zakres ruchu środków, w jakim stopniu pacjent może wykonywać ruchy zgięcia i rotacji kręgosłupa,
- zdjęcie rentgenowskie – jest wykonywane na całej długości kręgosłupa (przód/tył/góra/dół).
4. Leczenie kifozy
Leczenie kifozy jest uzależnione od przyczyny wystąpienia choroby oraz jej objawów. U pacjentów z łagodniejszą postacią kifozy czasami nie stosuje się żadnego leczenia, a stan kręgosłupa samoistnie się poprawia.
Chory ma za zadanie wykonywać zalecane ćwiczenia i spać na niezbyt miękkim materacu. Jeśli pacjent cierpi na strukturalną wadę postawy, leczenie zależy od objawów, płci i wieku.
Zwykle pacjent przyjmuje leki o działaniu przeciwzapalnym. Natomiast w przypadku kifozy, związanej z osteoporozą leczenie może być zbyteczne. Zwykle wystarczy kontynuować leczenie osteoporozy, by uniknąć złamań.
Poważniejsze postaci kifozy wymagają podjęcia bardziej stanowczych kroków. Podstawowe metody leczenia to noszenie szelek ortopedycznych oraz – w ostateczności – operacja.
Szelki są zalecane dzieciom i nastolatkom. Im wcześniej rozpoczyna się leczenie, tym bardziej jest efektywne. Niekiedy jednak operacja to jedyne wyjście, na przykład gdy kifoza jest powiązana z infekcją lub guzem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.