Trwa ładowanie...

Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

 Katarzyna Kurek
19.01.2024 16:26
Skrzywienia kręgosłupa mogą być w pewnym stopniu dziedziczne
Skrzywienia kręgosłupa mogą być w pewnym stopniu dziedziczne (Adobe Stock)

Skrzywienia kręgosłupa są istotnym problemem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Nie powinny być lekceważone, gdyż nieleczone mogą prowadzić do wielu powikłań. Im szybciej zostaną zdiagnozowane, tym lepsze będą efekty terapii. Jak rozpoznawać i leczyć skrzywienia kręgosłupa?

spis treści

1. Rodzaje skrzywień kręgosłupa

Zdrowy kręgosłup ma esowatą budowę oraz łagodne, naturalne krzywizny, które umożliwiają mu sprawne funkcjonowanie. Do fizjologicznych skrzywień kręgosłupa zalicza się lordozę szyjną i lędźwiową (kręgosłup wygięty do przodu) oraz kifozę piersiową i krzyżową (kręgosłup wygięty do tyłu).

Jeśli jednak naturalne krzywizny zostają w niektórych obszarach zbyt przesunięte, pogłębione lub spłycone, mówi się o patologicznym skrzywieniu kręgosłupa.

Zobacz film: "Najgorsze pozycje dla kręgosłupa. Eksperyment ortopedy"

Główne rodzaje zaburzeń krzywizny kręgosłupa to:

2. Jakie są przyczyny skrzywienia kręgosłupa?

Wiele przypadków skrzywień kręgosłupa ma charakter idiopatyczny i nie jest możliwe określenie źródła problemu.

Skrzywienia kręgosłupa mogą być także w pewnym stopniu dziedziczne lub wynikać z wad wrodzonych. Mogą mieć też charakter neuropochodny, pojawiać się w przebiegu pewnych chorób, asymetrii kończyn lub urazów w obrębie kręgosłupa.

Progresji niektórych rodzajów skrzywień kręgosłupa, mogą sprzyjać także pewne czynniki, jak nieprawidłowa postawa ciała, otyłość, częsta praca w pozycji pochylonej, czy dźwiganie dużych ciężarów.

3. Objawy skrzywienia kręgosłupa

Objawy skrzywienia kręgosłupa zależą od rodzaju skrzywienia. W przypadku skoliozy jest to przede wszystkim nierówna wysokość ramion, nierówne ustawienia bioder, wystające łopatki, narastanie garbu z jednej strony pleców, czy asymetryczne wcięcia w talii.

Pogłębiona kifoza piersiowa objawia się natomiast przede wszystkim poprzez zaokrąglone plecy. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się też garb.

Z kolei spłycona lub zniesiona kifoza objawia się poprzez płaskie plecy, czy wyprostowanie kręgosłupa w odcinku piersiowym.

Główne symptomy hiperlordozy to wygięcie kręgosłupa ku przodowi, wgłębienie w odcinku lędźwiowym i uwypuklenie pośladków.

Natomiast zniesienie lordozy szyjnej objawia się poprzez nieprawidłowe napięcie mięśni w okolicy szyi, czy silny ból karku.

Skrzywienie kręgosłupa może powodować dla przykładu ból pleców
Skrzywienie kręgosłupa może powodować dla przykładu ból pleców

4. Diagnostyka i badania skrzywienia kręgosłupa

W przypadku podejrzenia patologicznego skrzywienia kręgosłupa należy udać się do lekarza, najlepiej ortopedy. Lekarz na podstawie badania fizykalnego ocenia istniejące skrzywienie. Przeprowadza także z pacjentem szczegółowy wywiad. Zwykle wykonywane jest także badanie RTG kręgosłupa.

5. Leczenie skrzywienia kręgosłupa

Czy skrzywienie kręgosłupa można skorygować? Plan leczenia zawsze ustala lekarz w zależności od rodzaju skrzywienia, jego stopnia, tempa progresji, ale i wieku oraz kondycji zdrowotnej pacjenta.

W przypadku łagodnych, wcześnie wykrytych skrzywień kręgosłupa stosuje się najczęściej leczenie zachowawcze w postaci indywidualnie dobranych ćwiczeń korekcyjnych. Kluczowe jest także kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Czasem oprócz ćwiczeń, konieczne okazuje się noszenie gorsetu ortopedycznego. W określonych przypadkach stosuje się także masaże lecznicze, fizjoterapię i terapię manualną.

Poważniejsze przypadki skrzywień kręgosłupa mogą wymagać operacji.

Czy istnieją metody łagodzenia bólu związanego ze skrzywieniem kręgosłupa?

W przypadku bólu, wynikającego ze skrzywienia kręgosłupa, lekarz może zdecydować o przepisaniu leków uśmierzających ból. Stosuje się przede wszystkim leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Ulgę mogą przynieść także żele i maści przeciwbólowe.

To też warto wiedzieć

6. Jakie są konsekwencje zdrowotne związane ze skrzywieniem kręgosłupa?

Skrzywienia kręgosłupa prowadzą nie tylko do wizualnych zmian w ciele, ale mogą wpływać też na zdrowie i samopoczucie pacjenta. Często powodują dolegliwości bólowe, ale i szybsze zmęczenie oraz ograniczenia ruchomości.

Duże skrzywienia kręgosłupa, które nie są odpowiednio leczone, mogą natomiast prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zaburzeń neurologicznych, wpływać na układ oddechowy i krążenia.

7. Profilaktyka skrzywienia kręgosłupa

Profilaktyka skrzywień kręgosłupa sprowadza się przede wszystkim do aktywności fizycznej i ograniczania siedzącego trybu życia. Ważne jest także wypracowanie i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, podczas codziennych aktywności.

Istotne jest także dbanie o odpowiednią, urozmaiconą dietę, która dostarcza źródeł wapnia (jego brak osłabia kości) oraz witaminy D (najważniejsza witamina dla zdrowia układu kostnego).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze