Zaraziła się wirusem hMPV. Prawniczka zdradza, że to najgorsza infekcja w jej życiu
Metapneumowirus, który odpowiada za zwiększoną liczbę zachorowań w Chinach, budzi niepokój na całym świecie. Wirus rozprzestrzenia się na kraje ościenne, potwierdzono też pierwszy przypadek w Portugalii. Jak chorują zakażeni? 60-letnia prawniczka z USA postanowiła podzielić się swoją historią.
1. Wirus hMPV. Czy mamy powody do obaw?
W ostatnich tygodniach w Chinach odnotowano zwiększoną liczbę infekcji układu oddechowego, w tym przypadków spowodowanych przez wirus hMPV. Patogen wywołuje objawy grypopodobne i może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc. We wtorek 7 stycznia Portugalia potwierdziła obecność wirusa na swoim terytorium.
Choć niektórzy dostrzegają podobieństwa do początków pandemii COVID-19, eksperci uspokajają, że hMPV nie jest nowym zagrożeniem. Wirus został odkryty w 2001 roku w Holandii, jednak naukowcy uważają, że krąży w populacji ludzkiej już od lat 50. XX wieku.
- Nie ma dużego potencjału epidemicznego, nie grozi nam pandemia nim spowodowana. Do wzrostu zakażeń dochodzi każdego roku w sezonie zimowym, jednak są to infekcje samoograniczające się lub wymagające jedynie leczenia objawowego - wyjaśnia w rozmowie z PAP prof. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
2. "Nie mogłam wydusić z siebie więcej niż kilka słów"
Mimo to wirus może prowadzić u niektórych osób do poważnych komplikacji. Diane Davison z Maryland w kwietniu 2023 roku przeszła infekcję wywołaną przez ludzki metapneumowirus.
- Ze wszystkich infekcji dróg oddechowych, jakie miałam w życiu, ta była najgorsza - powiedziała, cytowana przez "Daily Mail" kobieta. Początkowo podejrzewała u siebie koronawirusa, ale testy były negatywne. Lekarze ostatecznie zdiagnozowali hMPV.
hMPV jest podobny do innych sezonowych wirusów, takich jak RSV, i odpowiada za około 10 proc. chorób układu oddechowego u dzieci. Choć większość przypadków przebiega łagodnie, istnieje ryzyko rozwoju poważnych infekcji dolnych dróg oddechowych. U Diane choroba przekształciła się w ostre zapalenie oskrzeli.
- Nie mogłam wydusić z siebie więcej niż kilka słów. Zaczęłam gwałtownie kaszleć do tego stopnia, że dosłownie prawie zwymiotowałam — tak opisywała swoje ciężkie przeżycia. Kobieta wróciła do zdrowia dopiero po miesiącu.
Eksperci zaznaczają, że najbardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia są dzieci z niedojrzałym układem immunologicznym, seniorzy z osłabioną odpornością, pacjenci po przeszczepach, chemioterapii oraz osoby leczone immunosupresyjnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.