Lordoza lędźwiowa - przyczyny, objawy, leczenie

Lordoza lędźwiowa (hiperlordoza) jest to wada postawy, która polega na nadmiernym wyginaniu się kręgosłupa do przodu. Powoduje zaburzenia proporcji sylwetki ale też może prowadzić do bólów kręgosłupa czy artretyzmu. Dlaczego tworzy się lordoza i jakie są jej objawy? W jaki sposób można z nią walczyć?

Lordoza lędźwiowa - przyczyny

Przyczyny występowania lordozy lędźwiowej mogą być różne. Często jest ona następstwem utrzymywania nieprawidłowej postawy, otyłości czy też małej aktywności fizycznej.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

 Lordoza lędźwiowa może też być powodowana przez:

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy

Tomasz Chomiuk, fizjoterapeuta, tłumaczy, jakie krzesła najlepiej sprawdzą się, gdy długo siedzimy za biurkiem. Wyjaśnia, jaką powinniśmy przyjąć postawę,...

Lordoza lędźwiowa - objawy

Lordoza lędźwiowa objawia się w następujący sposób:

  • plecy są wklęsłe,
  • brzuch jest wypięty,
  • pośladki bardziej wystające.

Ponadto obserwując osobę z lordozą lędźwiową można zauważyć, że wytwarza się kształt litery C pomiędzy pośladkami a środkową częścią pleców. Oprócz widocznych objawów lordozy lędźwiowej pojawiają się też dolegliwości bólowe w dolnej części kręgosłupa, spowodowane nadmiernym obciążeniem. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu stolca i moczu.

Lordoza lędźwiowa - leczenie

Lordoza lędźwiowa zwykle nie wymaga stosowania inwazyjnych metod leczenia. Istotne jest szybkie jej rozpoznanie i wdrożenie odpowiednich badań. Jeśli jest szybko zdiagnozowana to najczęściej wystarczają odpowiednio dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne i fizykoterapia, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dzięki nim mięśnie ulegają wzmocnieniu i łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę. Pacjenci mogą też uczestniczyć w takich zajęciach jak: joga, basen oraz wielu innych.

Oprócz odpowiednich ćwiczeń ważnym elementem leczenia lordozy lędźwiowej jest dobór odpowiedniego materaca do spania i poduszki, które powinny dawać możliwość utrzymania fizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Niektórzy chorzy mogą też wymagać stosowania kołnierza ortopedycznego lub gorsetu, które mają wymuszać i kształtować odpowiednią postawę.

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń należą zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, które...

W bardziej zaawansowanych przypadkach lordozy lędźwiowej gdzie pojawiają się bóle kręgosłupa konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych w postaci tabletek a także maści. Tabletki przynoszą szybszą ulgę ale też obciążają żołądek, natomiast maści są mniej skuteczne ponieważ zawierają mniejsze stężenia substancji przeciwbólowych ale za to nie obciążają przewodu pokarmowego.

W skrajnych przypadkach lorodyz lędźwiowej, gdzie schorzenie jest na tyle zaawansowane, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, konieczne jest leczenie operacyjne. Do tego typu leczenia kwalifikują się osoby, które na skutek lorodozy lędźwiowej mają problemy z chodzeniem, cierpią na silne bóle powodowane uciskiem na nerwy lub rdzeń kręgowy a także osoby u których pojawia się ucisk na narządy wewnętrzne.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Lordoza
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 11 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Lordoza
Lordoza

Lordoza - zdjęcia

Lordoza - zdjęcia

Leczenie lordozy opiera się na stosowaniu usztywniających gorsetów. W niektórych przypadkach operacja może być jednak nieunikniona.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Choroby i dolegliwości

Dyskopatia lędźwiowa - przyczyny, objawy, leczenie

chodzenia. W pewnym monecie dyskopatia lędźwiowa może powodować drętwienia oraz zaburzenia czucia w kończynach. Dyskopatia lędźwiowa - przyczyny (...) napięcie mięśniowe, stres, osteoporoza. Dyskopatia...

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Zmiany łuszczycowe skóry

Zmiany łuszczycowe skóry

Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.