Fizykoterapia - charakterystyka, laseroterapia, elektroterapia, rodzaje magnetoterapii

Fizykoterapia pozwala zlikwidować ból i stan zapalny. Ten sam efekt można osiągnąć biorąc tabletkę, ale można też naświetlić chore miejsce, potraktować je prądem lub ultradźwiękami. Oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami jest główną cechą wyróżniającą fizykoterapię od innych metod leczniczych. Fizykoterapia staje się coraz popularniejszym sposobem na zdrowie, czy raczej na jego przywracanie. Jest wykorzystywana w niemal wszystkich dziedzinach medycyny, najczęściej w stomatologii, ortopedii i dermatologii.

Fizykoterapia - charakterystyka

Fizykoterapia to jedna z form fizjoterapii, która oddziałuje na organizm różnymi bodźcami fizycznymi: światłem, prądem elektrycznym, magnetyzmem, ultradźwiękami, niską temperaturą. Te czynniki pobudzają procesy biologiczne w tkankach, dzięki czemu możliwe jest zlikwidowanie bólu, obrzęków, wysięków i stanów zapalnych. Fizykoterapia to zatem nowy sposób na zdrowie.

Początki fizykoterapii sięgają V wieku p.n.e., kiedy to zaobserwowano pozytywny wpływ na organizm promieni słonecznych oraz wód źródlanych. W lecznictwie wykorzystywano wówczas również prąd, który wytwarzają niektóre gatunki ryb. Z czasem fizykoterapia wykształciła własne narzędzia, służące wpływaniu na organizm ludzki, a są to różnorodne aparaty i urządzenia.

Fizykoterapia - laseroterapia

Fizykoterapia wykorzystuje również laseroterapię. Zabieg laseroterapii stosuje się głównie w stomatologii, w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii – przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła, co skutkuje wzmożonym bólem. Na szczęście, nawet proste...

Laser wykorzystywany w fizykoterapii może wyglądać jak długopis. Różnica polega na tym, że na końcu ma diodę, która emituje wiązkę światła o małej mocy i różnej długości fali. Można je także kierować na pacjenta za pomocą luster.

Fizykoterapia - elektroterapia

Fizykoterapia obejmuje również elektroterapię. Elektroterapia polega na działaniu na organizm prądem o zróżnicowanej częstotliwości.

Interdyn, Interdynamic

Ten rodzaj fizykoterapii stosuje się w schorzeniach reumatycznych, skórnych, ortopedycznych, a także w stanach zwyrodnieniowych. W czasie tego zabiegu fizykoterapii do ciała przyczepiane są 4 elektrody. Wytwarzane przez nie fale interferują. Odczucia: łaskotanie.

### Galwanizacja

Galwanizacja jest dobrym rodzajem fizykoterapii w leczeniu reumatyzmu, bólu, stymulacji mięśni i terapii chorób nerwów obwodowych. Takiego prądu nie można stosować przy uszkodzeniach skóry, bo drażni tkanki. Odczucia: mrowienie.

Jonofereza

Jonoforeza jest zabiegiem fizykoterapii, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające blizny. Do ciała przyczepiane są dwie elektrody: jedna jest nasączona lekiem, druga przyciąga znajdujące się w nim jony. Dzięki temu substancja się wchłania.

Elektrostymulacja

Elektrody są umieszczane na nerwie i na mięśniu. Kiedy mięsień jest zdrowy, następuje skurcz. Jeśli w czasie tego zabiegu fizykoterapii skurczu nie ma, obydwie elektrody przyczepia się do mięśnia, tak by skurcz jednak nastąpił. Dzięki temu mięsień nie zanika.

Fizykoterapia - rodzaje magnetoterapii

Fizykoterapia wykorzystuje również różne rodzaje magnetoterapii. Wśród magnetoterapii wyróżniamy m.in.: Terapuls, Curapuls, Megatronic i Alfatron.

Terapuls, Curapuls

Przenikające ciało fale działają w czasie tego zabiegu fizykoterapii przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbólowo. Elektroda, obejmująca fragment ciała o przekątnej 30 cm, powoduje ruch jonów w komórkach, a w konsekwencji przekrwienie tkanek.

Megatronic, Alfatron

Ten zabieg fizykoterapii trwa od 15 minut do godziny, jest niewyczuwalny. Chora część ciała musi się znaleźć w środku urządzenia. Specjalna pętla z cewką, generująca pole magnetyczne, świetnie działa przy zapaleniu narządów jamy brzusznej, nietrzymaniu moczu, w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych.

Warto wspomnieć także o ultradźwiękach jako metodzie leczniczej wykorzystywanej w czasie fizykoterapii. Ultradźwięki to fala mechanicznych wibracji, przenoszona do tkanki za pomocą głowicy z membranką. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, rozbijają złogi. Tę metodę fizykoterapii można połączyć z wcieraniem w skórę leków w formie żelu i tłuszczów.

Opisane zabiegi fizykoterapii są coraz częściej wykorzystywane w leczeniu schorzeń. Przynoszą pacjentowi ulgę i złagodzenie dolegliwości bólowych. Obecnie fizykoterapia stosowana jest głównie jako leczenie wspomagające.

Komentarze (1)
~Mariusz1970
~Mariusz1970 ponad rok temu

Magnetoterapia naprawdę działa! Chodziłem na serię zabiegów i po miesiącu poczułem dużą poprawę... polecam serdecznie wszystkim...a ci co z Poznania i okolic niech odwiedzą kręg clinic, to tam mi pomogli...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rehabilitacja - rodzaje, rehabilitacja specjalistyczna, ćwiczenia izometryczne
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rehabilitacja - rodzaje, rehabilitacja specjalistyczna, ćwiczenia izometryczne
Ortopedia i reumatologia

Rwa udowa - przyczyny, leczenie

to: Fizykoterapia Krioterapia Laseroterapia Elektroterapia Magnetoterapia * Rwa barkowa * Rodzaje bólu kręgosłupa * Leczenie rwy kulszowej (...) zakaźnych,...

Choroby i dolegliwości

Laseroterapia - charakterystyka, rodzaje, działanie

, złamania. Laseroterapia - charakterystyka Promienie lasera biostymulującego wprawiają w drgania atomy naświetlanych komórek i tkanek. Światło laserowe (...) , które przekazywane są komórkom położonym głębiej. Laseroterapia...

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Cera naczynkowa

Laseroterapia

Laseroterapia

Dermatolodzy dawkują nie tylko odpowiedni środek pielęgnacyjny, ale także właściwy dla potrzeb danej cery zabieg kosmetyczny - coraz większą popularnością cieszy się laseroterapia.

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.