Fizykoterapia

Aby zlikwidować ból czy stan zapalny, można wziąć tabletkę, ale można też naświetlić chore miejsce, potraktować je prądem lub ultradźwiękami. Oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami jest główną cechą wyróżniającą fizykoterapię od innych metod leczniczych. Fizykoterapia staje się coraz popularniejszym sposobem na zdrowie, czy raczej na jego przywracanie. Jest wykorzystywana w niemal wszystkich dziedzinach medycyny, najczęściej w stomatologii, ortopedii i dermatologii.

Polecane wideo:

1. Co to jest fizykoterapia?

Fizykoterapia to jedna z form fizjoterapii, która oddziałuje na organizm różnymi bodźcami fizycznymi: światłem, prądem elektrycznym, magnetyzmem, ultradźwiękami, niską temperaturą. Te czynniki pobudzają procesy biologiczne w tkankach, dzięki czemu możliwe jest zlikwidowanie bólu, obrzęków, wysięków i stanów zapalnych. Fizykoterapia to zatem nowy sposób na zdrowie.

Fizykoterapia zaczęła kształtować się już w V wieku p.n.e., kiedy to zaobserwowano pozytywny wpływ na organizm promieni słonecznych oraz wód źródlanych. W lecznictwie wykorzystywano wówczas również prąd, który wytwarzają niektóre gatunki ryb. Z czasem fizykoterapia wykształciła własne narzędzia, służące wpływaniu na organizm ludzki, a są to różnorodne aparaty i urządzenia.

2. Na czym polega laseroterapia?

Zabieg laseroterapii stosuje się głównie w stomatologii, w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii – przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych.

Czytaj także:

Laser może wyglądać jak długopis. Różnica polega na tym, że na końcu ma diodę, która emituje wiązkę światła o małej mocy i różnej długości fali. Można je także kierować na pacjenta za pomocą luster.

3. Jak działa elektroterapia?

Elektroterapia polega na działaniu na organizm prądem o zróżnicowanej częstotliwości.

  • Interdyn, Interdynamic

Stosuje się go w schorzeniach reumatycznych, skórnych, ortopedycznych, a także w stanach zwyrodnieniowych. Do ciała przyczepiane są 4 elektrody. Wytwarzane przez nie fale interferują. Odczucia: łaskotanie.

Dobra na reumatyzm, ból, stymulację mięśni i choroby nerwów obwodowych. Takiego prądu nie można stosować przy uszkodzeniach skóry, bo drażni tkanki. Odczucia: mrowienie.

Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające blizny. Do ciała przyczepiane są dwie elektrody: jedna jest nasączona lekiem, druga przyciąga znajdujące się w nim jony. Dzięki temu substancja się wchłania.

  • Elektrostymulacja

Elektrody są umieszczane na nerwie i na mięśniu. Kiedy mięsień jest zdrowy, następuje skurcz. Jeśli skurczu nie ma, obydwie elektrody przyczepia się do mięśnia, tak by skurcz jednak nastąpił. Dzięki temu mięsień nie zanika.

4. Jakie są rodzaje magnetoterapii?

Wśród magnetoterapii wyróżniamy m.in.: Terapuls, Curapuls, Megatronic i Alfatron.

  • Terapuls, Curapuls

Przenikające ciało fale działają przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbólowo. Elektroda, obejmująca fragment ciała o przekątnej 30 cm, powoduje ruch jonów w komórkach, a w konsekwencji przekrwienie tkanek.

  • Megatronic, Alfatron

Zabieg trwa od 15 minut do godziny, jest niewyczuwalny. Chora część ciała musi się znaleźć w środku urządzenia. Specjalna pętla z cewką, generująca pole magnetyczne, świetnie działa przy zapaleniu narządów jamy brzusznej, nietrzymaniu moczu, w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych.

Warto wspomnieć także o ultradźwiękach jako metodzie leczniczej. Ultradźwięki to fala mechanicznych wibracji, przenoszona do tkanki za pomocą głowicy z membranką. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, rozbijają złogi. Tę metodę można połączyć z wcieraniem w skórę leków w formie żelu i tłuszczów.

Opisane zabiegi są coraz częściej wykorzystywane w leczeniu schorzeń. Przynoszą pacjentowi ulgę i złagodzenie dolegliwości bólowych. Obecnie fizykoterapia stosowana jest głównie jako leczenie wspomagające.

Polecane wideo:

Komentarze (1)
~Mariusz1970
~Mariusz1970

Magnetoterapia naprawdę działa! Chodziłem na serię zabiegów i po miesiącu poczułem dużą poprawę... polecam serdecznie wszystkim...a ci co z Poznania i okolic niech odwiedzą kręg clinic, to tam mi pomogli...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rehabilitacja
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rehabilitacja
Rehabilitacja

Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna poprawia kondycję i wysmukla figurę, wpływa na wydolność organizmu, a także zapobiega wielu chorobom. Dlatego sport jest zalecany osobom w każdym wieku.

Rehabilitacja

Nowatorski robot rehabilitacyjny Luna

od bólu towarzyszącego rehabilitacji. Ćwiczenie z Luną jest bardziej efektywne niż tylko z fizjoterapeutą. O tym, jak robot do rehabilitacji Luna EMG współpracuje z pacjentem, opowiada Michał Mikulski, jego twórca.

Rehabilitacja

Jak leczyć stawy?

Stawy są niestety narażone na różnorodne choroby i urazy. Na szczęście istnieje także wiele metod ich leczenia. Rehabilitacja

Rehabilitacja

Ćwiczenia dla osób starszych

na możliwości rehabilitacji. Według statystyk, odsetek osób niepełnosprawnych po 80 roku życia sięga aż 50%. Zmiana szeroko pojętego stylu życia (...) Właściwie dobrana kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu jest jedną...

Rehabilitacja

Ćwiczenia redresyjne

Ćwiczenia redresyjne to rodzaj ćwiczeń stosowanych w fizjoterapii w celu powiększenia zakresu ruchu w stawie. Są to ćwiczenia bierne, wykonywane przez terapeutę z pewną siłą zewnętrzną bez udziału chorego, w celu przezwyciężenia pewnego oporu tkankowego....

Rehabilitacja

Kinezyterapia

usunięciu niesprawności fizycznej oraz na przygotowaniu pacjenta do dalszej rehabilitacji, np. społecznej. Charakterystyka kinezyterapii

Rehabilitacja

Zabiegi fizykoterapeutyczne

. W rehabilitacji ten zabieg stosuje się najczęściej w leczeniu takich schorzeń jak: nerwobóle, mięśniobóle, zmiany zwyrodnieniowe i zespół cieśni (...) mrowienie, a po zabiegu może utrzymywać się odczyn, spowodowany rozgrzaniem tkanek....

Rehabilitacja

Roboty pomogą niepełnosprawnym!

. Gruntowna i długa rehabilitacja pozwoliła jedynie przywrócić mu zdolność poruszania głową i jednym z palców - używa go od tej pory do obsługi (...) . Henry jednak, mimo przebytej rehabilitacji, od 10 lat nie mógł tego...

Rehabilitacja

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

, idealizuje przeszłość, odsuwa plany i zamierzenia, ma skostniały system wartości. Te cechy mogą powodować problemy przy rehabilitacji ruchowej (...) . Rehabilitacja ruchowa Umożliwia większą aktywność...

Rehabilitacja

Rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. W zależności od choroby, isnieją różne rehabilitacje (...) : neurologiczna, kardiologiczna, ogólnoustrojowa, na oddziałach stacjonarnych...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby