Ból kręgosłupa a komputer
Czy pojawiający się ból kręgosłupa związany jest z pracą przy komputerze? Długie godziny spędzone przed komputerem powodują, że nasze plecy nierzadko dają o sobie znać. Pojawiają się bóle karku, bóle lędźwiowe czy bóle całego kręgosłupa. Często winiona za te powracające bóle jest właśnie praca przed ekranem, ale czy słusznie? Może wina za to spoczywa na złej pozycji siedzenia przy biurku?
1. Czy praca przy komputerze może być przyczyną bólu kręgosłupa?
Koszty związane z przewlekłymi dolegliwościami kręgosłupa stanowią poważną pozycję w budżecie ochrony zdrowia. Według pierwszych badań na ten temat, sprzed 10 lat, wynika, że we Francji wydatki ponoszone z tego tytułu opiewają na 1,5 do 2 miliardów euro rocznie, z czego 500 milionów przeznaczonych jest na wypłaty dla pracowników będących na zwolnieniu lekarskim.
Na wyjaśnienie tego zjawiska składa się wiele czynników, wśród których brak aktywności fizycznejzajmuje czołowe miejsce. Jednak bardzo często za występowanie bólów kręgosłupa winione jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Słusznie, czy nie? Teraz, kiedy praca przed komputerem dotyczy coraz większej liczby osób, nadszedł czas, aby objaśnić tę kwestię.
Uwaga na złą pozycję i... wibracje!
Nowojorscy naukowcy przeanalizowali 25 różnych badań dotyczących bólów pleców i pracy w pozycji siedzącej przez ponad połowę czasu pracy. Wynik jest jednoznaczny: praca przed komputerem nie jest odpowiedzialna za bóle pleców! Nie ma więc powodu, żeby oskarżać swój komputer, kiedy wasz kręgosłup daje o sobie znać. Częstotliwość bólów kręgosłupawzrasta jedynie wtedy, gdy długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest połączone z wibracjami i „złymi pozycjami”. W dodatku to nie częstotliwość wibracji, lecz ich czas trwania okazuje się zgubny. Najbardziej poszkodowaną grupą zawodową w tym wypadku są piloci helikopterów. Wśród przedstawicieli tego zawodu ryzyko wystąpienia dolegliwości kręgosłupa wzrasta dziewięciokrotnie.
2. Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w pracy?
Ostatecznie, praca przed komputerem pozostaje pracą w pozycji siedzącej. Dla dobra naszych pleców, ale także naszego serca, nie zapominajcie o aktywności fizycznej i sporcie - tak często, jak jest to możliwe. Wybierzcie windę zamiast schodów, ruszajcie się podczas przerw i może wybierzcie się czasem dla odprężenia np. na basen. W trakcie przerwy na lunch warto przejść się kawałek dalej do pobliskiej restauracji niż do firmowego automatu ze słodyczami.
Wiadomo - lepiej zapobiegać niż leczyć, ale jeżeli już się pojawi ból pleców w trakcie pracy przy komputerze, można wspomóc się lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, ale przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej higienie pracy przy komputerze, bo oprócz bólów pleców, skutkiem ubocznym mogą być także żylaki kończyn dolnych. Oznacza to prawidłową postawę ciała, tzn.: postawa wyprostowana, brak zakładania nogi na nogę, rozprostowywanie co jakiś czas nóg, poprzez wyciągnięcie ich czy też wstawanie. W niektórych firmach dostępne są aktywne formy spędzania przerwy obiadowej, jak np. poprzez uczęszczanie na zajęcia z ćwiczeniami aerobowymi. Obecnie coraz więcej osób interesuje się zdrowym trybem życia, dlatego też taka forma ćwiczeń, nawet w przerwach w pracy, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie dość, że poprawiamy swoją kondycję, zwalczamy bóle kręgosłupa, to po nich pracujemy intensywniej. Podczas ćwiczeń wydzielają się w organizmie endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które powodują, że mamy większy zapał do pracy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.