Profilaktyka osteoporozy
Osteoporoza jest poważną chorobą, ograniczającą sprawność fizyczną. U kobiet najczęściej pojawia się w okresie menopauzy, gdy dochodzi do zakłóceń przemian metabolicznych organizmu. Trudności z układem kostnym ma około 40% pań po 50. roku życia. Osteoporoza grozi poważnymi zwichnięciami i złamaniami, które na długo mogą unieruchomić kobietę i wymagają odpowiedniej rehabilitacji. Tkanka kostna ulega rozrzedzeniu i wtedy łatwo o złamanie kości.
1. Czym jest osteoporoza?
Dzisiaj choroba polegająca na osłabieniu układu kostnego, nazywana osteoporozą, stanowi jeden z głównych problemów społecznych. Najczęściej ujawnia się u kobiet w okresie przekwitania (tzw. osteoporoza pomenopauzalna), ale nie każdy wie, że dotyczy także mężczyzn i młodych ludzi. Tkanka kostna każdego człowieka starzeje się. Organizm sam potrafi ją zregenerować. Osteoporoza najczęściej pojawia się, gdy odbudowa kości trwa za wolno. Wpływa ma to niedobór wapnia. Nadmierna utrata wapnia powoduje, że zmniejsza się gęstość prawidłowo zmineralizowanej kości. Zostaje zachwiana równowaga między budowaniem nowej tkanki kostnej a obumieraniem starej. Kość staje się bardzo cienka i gąbczasta, co grozi złamaniem nawet przy niewielkim udziale siły bądź bez jej udziału.
2. Jak menopauza wpływa na rozwój osteoporozy?
Wraz z ostatnią miesiączką ustaje czynność hormonalna jajników, co negatywnie odbija się na gęstości krwi. Dzieje się tak w przypadku co trzeciej kobiety po menopauzie. Dochodzi do deficytu ważnego hormonu – estrogenu. Jego następstwem jest zakłócenie około 400 procesów przemian metabolicznych w organizmie i zwiększenie aktywności komórek niszczących kości (osteoklastów), które odbierają wapń naszemu szkieletowi. Najszybsza utrata masy kostnej występuje u kobiet w ciągu pierwszych kilku lat po menopauzie i wtedy najczęściej zaczyna się osteoporoza.
Powszechnie wiadomo, że osteoporoza należy do chorób genetycznych. Najczęściej zapadają na nią kobiety, które dziedziczą po matce takie cechy fizyczne, jak: wysoki wzrost, drobną kość i jasną skórę. Ryzyko tego schorzenia zwiększa brak miesiączki w okresie reprodukcyjnym, palenie papierosów, siedzący tryb życia, niedobór witaminy D i oczywiście zmniejszone spożycie wapnia. Ponadto, choroba ta grozi osobom cierpiącym na przewlekłe choroby nerek czy nadczynność tarczycy.
W profilaktyce osteoporozy kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta, bogata w wapń, witaminę D, B6 i B12, magnez i kwas foliowy. Dieta w menopauzie powinna zawierać takie produkty spożywcze, jak np. mleko, twaróg, serki homogenizowane, śmietanę odtłuszczoną, owoce, warzywa zielone, warzywa strączkowe czy kasze. Warto także zadbać o ruch, często wykonywać ćwiczenia fizyczne. W okresie przed menopauzą dobrze jest pomyśleć o skutecznym wsparciu swojego organizmu fitoestrogenami – substancjami pochodzenia roślinnego. Należy prowadzić aktywny tryb życia i najlepiej dbać o swoje kości systematycznie. Należy pamiętać, że osteoporoza jest chorobą, której można zapobiec i skutecznie ją leczyć.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.