Czy palenie ogłupia?

Pięć milionów ludzi rocznie umiera z powodu palenia lub jego konsekwencji. Takie szokujące fakty nie powstrzymują jednak młodzieży przed sięganiem po papierosy. To, czy młody człowiek zdecyduje się zapalić, ma ogromny wpływ na całe jego późniejsze życie. Okazuje się bowiem, że 80% dorosłych palaczy zaciągnęło się po raz pierwszy właśnie w wieku 18 lat. Ci zaś, którzy nie próbowali palić w młodości, z reguły nigdy nie sięgają po tytoń.

Kora przedczołowa u palaczy

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) chcieli porównać funkcjonowanie mózgu u nastolatków niepalących i palących, zwracając szczególną uwagę na korę przedczołową – obszar mózgu rozwijający się intensywnie właśnie w okresie dojrzewania i odpowiedzialny za funkcje wykonawcze, takie jak podejmowanie decyzji. Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa. Oznacza to, że palenie może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu. Odkrycie to jest rzeczywiście ciosem dla palaczy. Fakt, że kora przedczołowa rozwija się najbardziej w okresie dorastania oznacza, że palenie może wpływać na trajektorię rozwoju mózgu, a co za tym idzie, na funkcjonowanie kory przedczołowej – mówi Edythe London, profesor psychiatrii Instytutu Neurobiologii UCLA.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Mózg palaczy funkcjonuje inaczej?

Badaniom poddano 25 palaczy oraz 25 osób niepalących w wieku od 15 do 21 lat. Na początku w tej grupie dokonano pomiaru HSI – Indeksu Ciężkości Palenia, który brał pod uwagę ilość papierosów spalanych dziennie przez młodych ludzi oraz czas, po jakim decydowali się oni na palenie po odbyciu spaceru. Następnie osoby badane miały wykonać test nazwany Stop-Signal Task (SST), który miał na celu aktywować pracę kory przedczołowej, wymagając przy tym powstrzymania się od reakcji. Sam test polegał na wciskaniu odpowiedniego guzika, kiedy tylko pojawił się bodziec – podświetlona strzała. Jeśli wyświetleniu strzały towarzyszył sygnał dźwiękowy, uczestnicy musieli powstrzymać się od wciśnięcia guzika. Wyniki testów były zaskakujące. Okazało się, że im większy indeks HSI, tym mniejsza była aktywność kory przedczołowej. Mimo tego palacze uzyskali bardzo podobne wyniki jak osoby niepalące w zadaniu Stop-Signal Task. Taki wynik zasugerował badaczom, że reakcja motoryczna palaczy może być utrzymana dzięki wsparciu kory przedczołowej innymi obszarami mózgu. W świetle badań, palenie może wywierać wpływ na trajektorię rozwoju mózgu, jak również na funkcjonowanie kory przedczołowej. Jeśli kora przedczołowa zostanie poddana negatywnym czynnikom, bardziej prawdopodobne będzie, iż nastolatek zacznie i będzie kontynuować palenie w przyszłości.

Z drugiej strony – fakt, że palacze uzyskali takie same wyniki jak osoby niepalące podczas testu Stop-Signal Task, sugeruje, że wczesna interwencja może zapobiec przeistoczeniu się młodego niedzielnego palacza w uzależnionego od nikotyny dorosłego. Jest to pocieszające odkrycie. Jeśli nikotyna wpływa na zdolność podejmowania decyzji, to właśnie młodzi ludzie stojący przed ważnymi dylematami życiowymi mogą ucierpieć najmocniej z powodu uzależnienia. Możliwość odwrócenia procesu jest zatem niezwykle cenna.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Depresja ?

Marzena325 • ostatni post 13 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...