Trwa ładowanie...

USG prenatalne – czym jest i na czym polega?

Badania prenatalne pozwalają na dokładną analizę płodu i rozpoznanie wad genetycznych
Badania prenatalne pozwalają na dokładną analizę płodu i rozpoznanie wad genetycznych (123rf.com)

Badania prenatalne przeprowadzane są w trakcie ciąży. Pozwalają na dokładną analizę płodu i rozpoznanie wad genetycznych. Sprawdźmy czym jest USG prenatalne.

spis treści

1. USG prenatalne – charakterystyka

USG prenatalne to nieinwazyjny rodzaj badania wykonywany, gdy płód ma od 11-13 tygodni. Aby móc je wykonać długość ciemieniowo-siedzeniowa badanego płodu powinna wynosić od 45-84 mm.

2. USG prenatalne – jak wygląda

USG prenatalne wykonuje się głowicą przezbrzuszmą lub w przypadku skrajnej otyłości przezpochwową. Przed badaniem na brzuchu nakładany jest żel zwiększający przepływ ultradźwięków. Następnie do brzucha pacjentki przykładana jest głowica.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania genetyczne w ciąży"
Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży
Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

W 12. tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka. Są już paznokcie, skóra oraz mięśnie, które stają się

zobacz galerię

3. USG prenatalne – cel badania

Przeprowadzenie USG prenatalnego pozwala zbadać stan organów płodu (serca, nerek, żołądka itp.) oraz kończyn, głowy i tułowia. USG prenatalne pozwala także na ocenę przezierności fałdu karkowego, czyli odległości pomiędzy skórą, a tkanką podskórną przy karku płodu. W przypadku, gdy odległość jest zbyt duża możliwe, że dziecko posiada wady wrodzone. Podczas USG sprawdza się również stan macicy, ruchy płodu, przepływ krwi, bicie serca, stan kosmówki lub długość kości szczęki.

4. USG prenatalne – wykrywanie choroby

Za pomocą USG prenatalnego można ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Prześwietlenie pozwala określić możliwość wystąpienia Zespołu Downa, Patau, Edwardsa lub Turnera. Dodatkowo dzięki temu badaniu można wykryć rozszczep wargi lub wady cewki moczowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. USG prenatalne – wskazania do wykonania

USG prenatalne nie zawsze musi być wykonane. Do jego przeprowadzenia skłaniają następujące czynniki:

  • Wiek powyżej 35 lat;
  • Nieprawidłowości odnotowane w badaniach wykonanych między 11-14 tygodniem ciąży;
  • Nieprawidłowości w kariotypie rodziców;
  • Urodzenie dziecka, które posiadało wady genetyczne.

6. Inne rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne można podzielić na dwie grupy:

  • Nieinwazyjne – nie wymagają interakcji na płodzie i otoczeniu, bezpieczne dla zdrowia dziecka oraz matki;
  • Inwazyjne – wykonywane tylko i wyłącznie przy zagrożeniu wystąpienia wady genetycznej dziecka. Polegają na pobraniu tkanki genetycznej płodu lub płynu owodniowego. Przy tego typu badaniach ryzyko powikłań szacuje się na około 1-2%.

Do metod nieinwazyjnych zaliczamy:

  • Badania krwi matki
  • NIFTY
  • USG prenatalne

Wśród metod inwazyjnych rozróżniamy:

7. USG prenatalne – koszt

Jeśli matka spełnia warunki takie jak wiek powyżej 35 roku życia lub występowanie chorób genetycznych w rodzinie, przysługuje jej refundacja NFZ. W innym przypadku za badanie trzeba zapłacić. Koszt badania USG wynosi około 250 zł. Jest to jedno z tańszych badań prenatalnych. Do najdroższych zalicza się test NIFTY, amniopunkcję i biopsję kosmówki. Są to badania, za które zapłacimy nawet 2000 zł.

Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu badań nie należy do najprostszych. Rodzice często zastanawiają się czy w przypadku wykrycia poważnych wad ciąża powinna być kontynuowana. Największe wątpliwości budzą badania inwazyjne, gdyż mogą prowadzić do powikłań. Należy pamiętać, że ostateczna decyzja o wykonaniu badania prenatalnego należy do rodziców.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.