USG prenatalne – czym jest i na czym polega?
Badania prenatalne przeprowadzane są w trakcie ciąży. Pozwalają na dokładną analizę płodu i rozpoznanie wad genetycznych. Sprawdźmy czym jest USG prenatalne.
1. USG prenatalne – charakterystyka
USG prenatalne to nieinwazyjny rodzaj badania wykonywany, gdy płód ma od 11-13 tygodni. Aby móc je wykonać długość ciemieniowo-siedzeniowa badanego płodu powinna wynosić od 45-84 mm.
2. USG prenatalne – jak wygląda
USG prenatalne wykonuje się głowicą przezbrzuszmą lub w przypadku skrajnej otyłości przezpochwową. Przed badaniem na brzuchu nakładany jest żel zwiększający przepływ ultradźwięków. Następnie do brzucha pacjentki przykładana jest głowica.
3. USG prenatalne – cel badania
Przeprowadzenie USG prenatalnego pozwala zbadać stan organów płodu (serca, nerek, żołądka itp.) oraz kończyn, głowy i tułowia. USG prenatalne pozwala także na ocenę przezierności fałdu karkowego, czyli odległości pomiędzy skórą, a tkanką podskórną przy karku płodu. W przypadku, gdy odległość jest zbyt duża możliwe, że dziecko posiada wady wrodzone. Podczas USG sprawdza się również stan macicy, ruchy płodu, przepływ krwi, bicie serca, stan kosmówki lub długość kości szczęki.
4. USG prenatalne – wykrywanie choroby
Za pomocą USG prenatalnego można ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Prześwietlenie pozwala określić możliwość wystąpienia Zespołu Downa, Patau, Edwardsa lub Turnera. Dodatkowo dzięki temu badaniu można wykryć rozszczep wargi lub wady cewki moczowej.
5. USG prenatalne – wskazania do wykonania
USG prenatalne nie zawsze musi być wykonane. Do jego przeprowadzenia skłaniają następujące czynniki:
- Wiek powyżej 35 lat;
- Nieprawidłowości odnotowane w badaniach wykonanych między 11-14 tygodniem ciąży;
- Nieprawidłowości w kariotypie rodziców;
- Urodzenie dziecka, które posiadało wady genetyczne.
6. Inne rodzaje badań prenatalnych
Badania prenatalne można podzielić na dwie grupy:
- Nieinwazyjne – nie wymagają interakcji na płodzie i otoczeniu, bezpieczne dla zdrowia dziecka oraz matki;
- Inwazyjne – wykonywane tylko i wyłącznie przy zagrożeniu wystąpienia wady genetycznej dziecka. Polegają na pobraniu tkanki genetycznej płodu lub płynu owodniowego. Przy tego typu badaniach ryzyko powikłań szacuje się na około 1-2%.
Do metod nieinwazyjnych zaliczamy:
- Badania krwi matki
- NIFTY
- USG prenatalne
Wśród metod inwazyjnych rozróżniamy:
- Biopsję kosmówki (CVS)
- Amniopunkcję
- Kardocentezę (PUBS)
7. USG prenatalne – koszt
Jeśli matka spełnia warunki takie jak wiek powyżej 35 roku życia lub występowanie chorób genetycznych w rodzinie, przysługuje jej refundacja NFZ. W innym przypadku za badanie trzeba zapłacić. Koszt badania USG wynosi około 250 zł. Jest to jedno z tańszych badań prenatalnych. Do najdroższych zalicza się test NIFTY, amniopunkcję i biopsję kosmówki. Są to badania, za które zapłacimy nawet 2000 zł.
Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu badań nie należy do najprostszych. Rodzice często zastanawiają się czy w przypadku wykrycia poważnych wad ciąża powinna być kontynuowana. Największe wątpliwości budzą badania inwazyjne, gdyż mogą prowadzić do powikłań. Należy pamiętać, że ostateczna decyzja o wykonaniu badania prenatalnego należy do rodziców.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.