Trwa ładowanie...

Cewka moczowa

Zapalenie cewki moczowej jest schorzeniem wywołanym przez bakterie. Najczęściej dotyka kobiet, jeśli jednak zachoruje mężczyzna, objawy choroby są bardziej uciążliwe. Zapalenie cewki moczowej powoduje uczucie wstydu i skrępowania. Leczenie bakteryjnego zapalenia cewki moczowej obejmuje antybiotykoterapię. Na czas terapii warto zaniechać stosunków płciowych.

spis treści

1. Czym jest cewka moczowa?

Cewka moczowa jest elementem układu moczowego. Stanowi jego ostatnią część i służy do wyprowadzania moczu z organizmu na zewnątrz. Ujście cewki moczowej u mężczyzn znajduje się na końcu prącia, zaś u kobiet – w przedsionku pochwy.

Zobacz film: "Zakażenia układu moczowego"

2. Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny, który jest usytuowany na końcu dróg moczowych. Wyróżnia się dwa typy tego schorzenia: rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, które diagnozuje się najczęściej, i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Natomiast ze względu na sposób przebiegu tej choroby wyróżnia się zapalenie ostre cewki moczowej i zapalenie przewlekłe cewki moczowej.

2.1. Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Do rozwoju zapalenia cewki moczowej przyczynia się zakażenie bakteryjne, które zazwyczaj przenosi się z osoby na osobę drogą płciową. Kluczową rolę dla stanu zapalnego odgrywają wówczas chlamydia. Do zakażenia może dojść na skutek niewłaściwej higieny osobistej lub jej braku. Przyczyną zapalenia cewki moczowej może być również masturbacja. Nie bez znaczenia dla rozwoju tej choroby jest cewnikowanie pęcherza.

2.2. Bolesne parcie na pęcherz

Wśród symptomów zapalenia cewki moczowej wyróżnia się przede wszystkim bolesne parcie na pęcherz, które wymusza częste wizyty w toalecie. Chora kobieta oddaje wówczas tylko niewielką ilość moczu, czemu towarzyszy nieprzyjemne pieczenie. Inne objawy zapalenia dróg moczowych u kobiet to:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • zmiana wyglądu moczu – gdy zaistnieje krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, przypomina on popłuczyny mięsne,
  • upławy,
  • w wyniku badania moczu stwierdza się liczne krwinki białe i nieliczne ilości białka, bakterie i złuszczone komórki naskórka.

2.3. Leczenie zakażenia dróg moczowych

Po stwierdzeniu zapalenia cewki moczowej badaniom powinni poddać się także partnerzy seksualni kobiety z tym schorzeniem. Leczenie bakteryjnego zakażenia dróg moczowych obejmuje przyjmowanie środków bakteriobójczych i moczopędnych. Z kolei niebakteryjne zakażenie leczy się objawowo i przyczynowo.

Chora jest zobowiązana przygotowywać w domu nasiadówki przed snem, a także nosić ciepłą, suchą bieliznę. Kobieta musi unikać oziębienia nóg. Ponadto powinna skrupulatnie przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Na czas leczenia najlepiej zaprzestać kontaktów seksualnych. W terapii zapalenia cewki moczowej eliminuje się również czynniki, które przyczyniły się do rozwoju choroby, na przykład usuwa się kamienie nerkowe.

2.4. Zakażenie dróg moczowych

Choć zapalenie cewki moczowej najczęściej diagnozuje się u kobiet, to w przypadku tej choroby u mężczyzn wzrost zachorowania obserwuje się u dojrzałych panów, po 60. roku życia. Do stanu zapalnego cewki moczowej u pacjentów płci męskiej może dojść na skutek chorób prostaty, zakażenia wirusem opryszczki lub z powodu grzybicy prącia. Zakażenie dróg moczowych występuje często u osób chorych na cukrzycę. Przyczyną może być również uraz mechaniczny, który powstał w czasie stosunku płciowego. Istnieje ryzyko wystąpienia powikłania po zapaleniu cewki moczowej w postaci zapalenia jąder lub najądrzy.

Objawy zakażenia cewki moczowej u mężczyzn są podobne do symptomów tej choroby u kobiet, jednak bywają bardziej uporczywe. U mężczyzn ze stanem zapalnym cewki moczowej wydobywa się z niej dość obfity wyciek (przezroczysty lub ropny). Ujście cewki moczowej może być zaczerwienione. Pacjent może skarżyć się na złe samopoczucie, a także ból podbrzusza i prącia. Dodatkowo występuje obrzęk gruczołu krokowego. Zdarza się, że stan zapalny cewki moczowej przebiega bezobjawowo. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ wraz z upływem czasu zakażenie może zajmować coraz większy obszar i doprowadzić do niewydolności nerek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza