Trwa ładowanie...

Cewka moczowa - budowa, funkcje, przyczyny, objawy i leczenie infekcji

Cewka moczowa to elastyczny przewód, który stanowi zakończenie układu moczowego.
Cewka moczowa to elastyczny przewód, który stanowi zakończenie układu moczowego. (iStock)

Cewka moczowa to przewód, który stanowi ostatni odcinek układu moczowego. Pod względem anatomicznym cewka jest zbudowana w inny sposób u kobiet i mężczyzn, co wpływa na zróżnicowaną podatność na konkretne choroby. Jak wygląda cewka moczowa? Gdzie jest cewka moczowa damska? Jakie są funkcje cewki moczowej?

spis treści

1. Co to jest cewka moczowa?

Cewka moczowa to elastyczny przewód, który stanowi końcowy odcinek dróg moczowych i umożliwia pozbycie się moczu z pęcherza moczowego. Początek cewki zlokalizowany jest na dnie pęcherza, natomiast jego zakończenie, czyli ujście cewki moczowej położone jest w innym miejscu w zależności od płci. U kobiet znajduje się między łechtaczką a wejściem do pochwy, zaś u mężczyzn na szczycie członka.

2. Cewka moczowa - funkcje

Cewka moczowa pełni kilka istotnych funkcji w układzie moczowym człowieka. Przede wszystkim uczestniczy w transporcie moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz organizmu.

Zobacz film: "Zakażenia układu moczowego"

Cewka i mięśnie zwieracze wokół niej kontrolują również proces oddawania moczu. Dzięki temu jesteśmy w stanie poczekać z oddaniem płynu do momentu, aż znajdziemy się w przeznaczonym do tego miejscu.

Przewód ten wykazuje również działanie ochronne, zapobiegając wstecznemu przepływowi moczu z pęcherza do nerek. U mężczyzn dodatkowo transportuje nasienie w trakcie ejakulacji. Cewka moczowa posiada także naturalne mechanizmy obronne, które pomagają ograniczyć ryzyko infekcji układu moczowego.

3. Cewka moczowa - budowa

Budowa kobiecej cewki moczowej różni się od budowy cewki moczowej u mężczyzn. Z tego względu ryzyko rozwoju chorób układu moczowego jest odmienne w zależności od płci.

3.1. Damska cewka moczowa

Jak wygląda damska cewka moczowa i gdzie jest cewka moczowa u kobiety? Żeńska cewka moczowa jest znacznie krótsza niż męska, mierzy zaledwie 3-4 centymetry. Położona jest na przedniej ścianie pochwy, pomiędzy jej przedsionkiem a łechtaczką.

Cewka moczowa kobiety składa się z trzech części: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Część zewnętrzna to tzw. meatus moczowy, czyli miejsce, przez które mocz jest wydalany z organizmu (zewnętrzne ujście cewki moczowej żeńskiej). Część środkowa cewki moczowej u kobiet to najkrótszy element, połączony z częścią wewnętrzną, która dociera do pęcherza moczowego.

3.2. Męska cewka moczowa

Długość cewki moczowej u mężczyzn wynosi 15-20 centymetrów, stąd są oni narażeni na częstsze infekcje układu moczowego. Cewka odprowadza mocz z pęcherza, a także transportuje nasienie w trakcie ejakulacji.

Jej początkowy fragment przebiega przez prostatę, następnie przez ciało gąbczaste prącia, aż do żołędzi, gdzie jest jej zakończenie i miejsce, z którego mocz wydalany jest na zewnątrz organizmu.

4. Cewka moczowa - najczęstsze choroby

Cewka moczowa może być podatna na różne choroby i problemy zdrowotne, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Oto niektóre z najczęstszych chorób związanych z cewką moczową:

Zapalenie cewki moczowej znane również jako cewkowe zapalenie moczowe, jest stanem zapalnym cewki, które może wystąpić u obu płci, ale częściej dotyczy mężczyzn.

Główną przyczyną są infekcje bakteryjne, ale źródłem problemu mogą być również wirusy, grzyby, pasożyty, drażniące substancje chemiczne lub reakcje alergiczne.

Kamica moczowa to choroba charakteryzująca się obecnością kamieni moczowych w różnych częściach układu moczowego, mogą one blokować przepływ moczu, wywoływać ból i dyskomfort.

Zwężenie cewki moczowej to stan, kiedy cewka moczowa jest na tyle wąska, że utrudnia odpływ moczu z pęcherza. Schorzenie to może mieć charakter wrodzony lub nabyty, na przykład na skutek urazu lub infekcji.

Rak cewki moczowej występuje rzadko, ale może dotyczyć osób obu płci, zwykle diagnozowany jest w starszym wieku. Wśród objawów wymienia się ból w trakcie oddawania moczu oraz krwiomocz.

Ropnie cewki moczowej to ograniczony ogniskowy stan zapalny w cewce moczowej, w wyniku którego dochodzi do nagromadzenia ropy. Schorzenie zwykle jest wynikiem infekcji bakteryjnej na skutek nieodpowiedniej higieny, stosunku płciowego czy procedur medycznych (na przykład cewnikowania). Cewka moczowa może być dotknięta także różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia, rzeżączka czy kiła.

5. Jakie są objawy infekcji cewki moczowej?

Najczęstsze objawy infekcji cewki moczowej to:

Warto zauważyć, że objawy infekcji cewki moczowej mogą być mylone z symptomami innych infekcji układu moczowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego czy nerek. Dlatego ważne jest, aby w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości skonsultować się z lekarzem.

6. Jakie są przyczyny infekcji cewki moczowej?

Układ moczowy kobiety i mężczyzny jest narażony na różnego rodzaju infekcje, które zwykle są spowodowane nadmierną liczebnością bakterii, wirusów lub grzybów. Wśród czynników ryzyka chorób cewki moczowej żeńskiej i męskiej wymienia się:

  • niewłaściwą higienę miejsca intymnego,
  • cewnikowanie,
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • aktywność seksualną,
  • niedobór estrogenów u kobiet,
  • moczówkę zwrotną.

7. Jak diagnozuje się infekcje cewki moczowej?

Diagnostyka infekcji w obrębie układu moczowego damskiego lub męskiego w pierwszej kolejności wymaga przeprowadzenia wywiadu medycznego. Lekarz zapyta o odczuwane dolegliwości, aktywność seksualną, przebyte choroby oraz procedury medyczne, które mogły mieć wpływ na układ moczowy.

Następnym krokiem jest badanie fizykalne w celu wykluczenia innych problemów zdrowotnych oraz ocenienia ogólnego stanu pacjenta. Podstawowym testem diagnostycznym w przypadku infekcji cewki moczowej jest badanie moczu, które umożliwia wykrycie obecności bakterii i innych patogenów.

Nieprawidłowy rezultat badania jest wskazaniem do wykonania posiewu moczu w celu dokładnego zidentyfikowania rodzaju bakterii oraz ich wrażliwości na antybiotyki. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak ultrasonografia nerek lub innych narządów miednicy.

8. Jakie są metody leczenia infekcji cewki moczowej?

Leczenie infekcji cewki moczowej zależy od przyczyny, rodzaju patogenu i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku infekcji bakteryjnych zazwyczaj stosuje się antybiotyki, które dobiera się na podstawie wyników posiewu moczu.

W celu złagodzenia bólu i dyskomfortu lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak paracetamol lub ibuprofen. W przypadku infekcji cewki moczowej spowodowanej przez grzyby lub wirusy stosuje się odpowiednie leki przeciwgrzybicze lub przeciwwirusowe.

Natomiast chorobę wywołaną reakcją alergiczną leczy się za pomocą preparatów przeciwhistaminowych. Jeśli infekcja cewki moczowej jest wynikiem choroby przenoszonej drogą płciową, konieczne będzie leczenie odpowiednimi preparatami przeciwdrobnoustrojowymi.

Ważne jest, aby leczenie było przeprowadzone pod nadzorem lekarza. Nie należy również przerywać kuracji przed upływem zaleconego okresu przyjmowania leków.

9. Jakie są możliwe powikłania związane z problemami cewki moczowej?

Choroby cewki moczowej mogą doprowadzić do rozwoju następujących powikłań:

10. Czy istnieją sposoby zapobiegania infekcjom cewki moczowej?

Istnieją sposoby, które mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom cewki moczowej. Oto kilka zaleceń, które warto wziąć pod uwagę, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na tego typu choroby:

Higiena intymna - należy 1-2 razy dziennie umyć miejsca intymne ciepłą wodą, można ewentualnie użyć niewielkiej ilości żelu o odpowiednim pH i naturalnym składzie, po skorzystaniu z toalety wycieraj się w kierunku od przodu do tyłu. Nie bez znaczenia jest również picie dużej ilości wody, noszenie przewiewnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów oraz spanie bez majtek.

Oddawanie moczu po stosunku płciowym - po stosunku seksualnym należy jak najszybciej oddać mocz, aby wypłukać ewentualne bakterie, które mogłyby dostać się do cewki moczowej podczas zbliżenia.

Unikanie środków drażniących - nie korzystaj ze środków, takich jak dezodoranty, mokre chusteczki, perfumowane wkładki czy podpaski. Unikanie długotrwałego zatrzymywania moczu - staraj się oddawać mocz regularnie, aby przeciwdziałać namnażaniu się bakterii.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.