Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Kordocenteza

Kordocenteza należy do badań prenatalnych (czyli badań dziecka, znajdującego się jeszcze w łonie matki, przed narodzeniem). Badanie pozwala na pobranie krwi od płodu, a co za tym idzie określenie wielu parametrów świadczących o jego dobrostanie. Ponadto kordocentezę można połączyć z zabiegiem terapeutycznym, np. transfuzji wymiennej krwi płodu w przebiegu ciężkiego konfliktu serologicznego. Mimo że kordocenteza jest inwazyjnym badaniem, wykonywana jest dość często, gdyż dostarcza ważnych i pewnych informacji o stanie płodu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Wskazania do wykonania kordocentezy

Konsultacja ginekologiczna
Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby...

zobacz galerię

Kordocenteza pozwala na pomiar parametrów laboratoryjnych krwi płodu, można, m.in. wykonać badanie gazometryczne, którego wynik świadczy o stopniu natlenienia płodu, a przede wszystkim pozwala łatwo zdiagnozować niedotlenienie płodu. Poza tym wskazaniami do kordocentezy są:

  • hipotrofia płodu – czyli ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu, oznacza to nic innego jak to, że dziecko jest zbyt małe w stosunku do czasu trwania ciąży;
  • transfuzje dopłodowe - w ciężkim konflikcie serologicznym, kiedy matka produkuje przeciwciała niszczące krwinki płodu, może dojść do sytuacji, że erytrocytów jest zbyt mało, by zapewnić odpowiedni poziom natlenienia organizmu dziecka - dochodzi do ciężkiego niedotlenienia, które może doprowadzić do obumarcia płodu; w takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla płodu jest podanie mu krwi, można to zrobić podczas kordocentezy;
  • infuzje dopłodowe;
  • diagnostyka genetyczna - pobranie krwi płodu pozwala na wyizolowanie DNA płodu, które można zbadać pod kątem występowania nieprawidłowości genetycznych, prowadzących do rozwoju takich chorób jak zespół Downa, Edwordsa, Pataua itd.

2. Przebieg i powikłania kordocentezy

Kordocenteza polega na nakłuciu sznura pępowinowego płodu przez powłoki matki i pobraniu krwi płodu do badań. Przed rozpoczęciem kordocentezy wykonuje się badanie USG, które pozwala ustalić wielkość i ułożenie płodu, a także wskazać lokalizację łożyska. Sam zabieg również wykonuje się pod kontrolą USG. Polega on na odkażeniu skóry brzucha i wprowadzenia pod obserwacją na ekranie USG igły do macicy. Lekarz wybiera odpowiednie miejsce na pępowinie do nakłucia (zazwyczaj w pobliżu jej przyczepu łożyskowego pępowiny - jest tu ona mniej ruchoma, a więc łatwiej w nią trafić, znajduje się też stosunkowo dalej od płodu, co daje mu zabezpieczenie przed przypadkowym zranieniem) i aspiruje krew dziecka. O wyborze znieczulenia matki - ogólnego lub miejscowego - zastosowanego przy kordocentezie decyduje lekarz prowadzący pacjentkę. W zależności od rodzaju zastosowanego znieczulenia obowiązuje ją wstrzemięźliwość/ograniczenie w spożywaniu posiłków i napojów. Ponadto ciężarna powinna poinformować lekarza o wszelkich niezbędnych informacjach podczas wywiadu lekarskiego, m.in. o skłonności do skazy krwotocznej.

Kordocenteza to inwazyjne badanie prenatalne, a więc wiąże się z ryzykiem powikłań. Do najczęstszych należy możliwość przypadkowego uszkodzenia płodu, krwawienia pępowiny z miejsca nakłucia oraz wprowadzenia do jamy macicy patogenów, mogących doprowadzić do rozwoju infekcji wewnątrzmacicznej. Po badaniu obowiązują pacjentkę zalecenia zgodne z zastosowanym znieczuleniem:

  • przy ogólnym znieczuleniu pacjentka pozostaje pod nadzorem medycznym do czasu odzyskania pełnej świadomości i stopniowo ( w przeciągu kliku godzin) następuje pozycjonowanie pacjentki (czyli przyjęcie pozycji stojącej). Dodatkowo przez okres minimum 2 h konieczna jest całkowita wstrzemięźliwość od jedzenia i picia.
  • przy miejscowym znieczuleniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość w piciu i jedzeniu

.

Kordocentezę zawsze wykonuje się na zlecenie i pod kontrolą lekarza w warunkach pełnej aseptyki w celu niedopuszczenia drobnoustrojów do środowiska płodu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: PAPP-A
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza