Trwa ładowanie...

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Avatar placeholder
19.05.2020 22:51
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? (Getty Images)

Tak, zajście w ciążę bez pełnego wytrysku w pochwie jest możliwe. Dlatego tak popularny stosunek przerywany nie ochroni nas przed ciążą. Aby jednak doszło do zapłodnienia, muszą być spełnione dwa warunki: kobieta powinna mieć owulację, a mężczyzna dobrej jakości nasienie. Jak się okazuje, nie jest to takie proste.

spis treści

1. Stosunek przerywany. Czy możliwe jest zapłodnienie bez wytrysku w pochwie?

Czy w ciążę można zajść tylko poprzez penetrację i pełny wytrysk? Czy stosunek przerywany ochroni nas przed ciążą? Czy podczas pettingu można zajść w ciążę? Czy uprawiając seks podczas okresu może dojść do zapłodnienia?. To tylko niektóre z pytań, które zadają sobie osoby, które zaczynają swoją przygodę z seksem.

Jedni kochankowie decydują się na stosowanie antykoncepcji, inni stosują metody naturalne, w tym prowadzenie kalendarzyka dni płodnych czy stosunek przerywany. Polega on na wycofaniu członka z pochwy tuż przed wytryskiem tak, aby plemniki nie miały szans dostać się do komórki jajowej. Czy to skuteczna metoda? Niekoniecznie.

2. Preejakulat a zapłodnienie

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Zapłodnienie to połączenie plemnika z komórką jajową. W wyniku tego procesu tworzy się komórka zwana zygotą. Ale aby w ogóle doszło do tego procesu, plemnik musi dotrzeć do komórki jajowej. Niby proste, a jednak do zapłodnienia dochodzi pod pewnymi warunkami: kobieta powinna być w trakcie owulacji i mieć tzw. dni płodne, a mężczyzna musi mieć dobrej jakości nasienie z dużą ilością ruchliwych i silnych plemników.

Teoretycznie podczas wytrysku sperma może poruszać się z prędkością 5m/s. Tak duże ciśnienie potrzebne jest, aby dotrzeć do celu - komórki jajowej. Warto jednak zauważyć, że podczas pobudzenia seksualnego z penisa może wydobywać się preejakulat (inaczej płyn preejakulacyjny) - jest to bezbarwna wydzielina, która pojawia się zaraz po erekcji, ale przed wytryskiem i zawiera plemniki. I chociaż zwykle tych plemników jest niewiele i są słabe, to należy pamiętać, że aby doszło do zapłodnienia, wystarczy tylko jeden plemnik.

"Ryzyko ciąży istnieje w każdym przypadku niezabezpieczonego zbliżenia. Najważniejszym czynnikiem określającym ryzyko zapłodnienia jest faza cyklu, w której doszło do stosunku (...). Należy pamiętać, że stosunek przerywany jest najsłabszą metodą antykoncepcji. Wiąże się to z wydzielanym przez cały czas erekcji preejakulatu zawierającego plemniki zdolne do zapłodnienia oraz niepewności, czy zdążyło się wyjąć członek w odpowiednim momencie. Warto zastanowić się nad alternatywnymi metodami zabezpieczenia" - wyjaśnia w WP abcZdrowie lek. Anna Syrkiewicz.

3. Czy łatwo zajść w ciążę bez wytrysku?

Wiemy już, jakie warunki muszą być spełnione, aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej i że wystarczy tu jeden plemnik, ale czy to znaczy, że łatwo zajść w ciążę bez pełnego wytrysku? Tak naprawdę nie jest to takie proste. Po pierwsze dni płodne trwają zaledwie kilka dni w miesiącu, a płodność kobiety może być obniżona czasowo przez różne czynniki. Po drugie, aby plemniki mogły bez problemu przedostać się przez błonę śluzową i dotrzeć do komórki jajowej, by ją zapłodnić, muszą być silne i odznaczać się dużą ruchliwością. Niestety coraz więcej mężczyzn ma słabej jakości spermę. Wynika to między innymi ze stylu życia: nadmiernego stresu, nadwagi, nadużywania alkoholu czy papierosów.

Dlatego, chociaż można zajść w ciążę bez wytrysku, to ryzyko nie jest wysokie. Ale jeżeli nie planujesz teraz potomstwa, lepiej stosuj dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę, krążek dopochwowy, spiralę czy tabletki antykoncepcyjne.

"Zapłodnienie bez wytrysku jest możliwe, ponieważ wydzielany jest preejakulat (nasienie w bardzo małej ilości, niezauważalne). Oczywiście prawdopodobieństwo takiego zapłodnienia jest nieporównywalnie mniejsze, ale jest. Dlatego właśnie stosunek przerywany jako metoda antykoncepcyjna jest jedną z najmniej skutecznych metod. Wskaźnik Pearla 12-36" - wyjaśnia dla portalu WP abcZdrowie lek. Magdalena Kowalska.

Tutaj znajdziesz więcej informacji dotyczących metod antykoncepcyjnych oraz określania dni płodnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze