Trwa ładowanie...

USG 3 trymestru – kiedy wykonać, jak przebiega i co wykrywa?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 22.12.2021 15:50
USG 3 trymestru
USG 3 trymestru (Adobe Stock)

USG 3 trymestru to badanie wykonywane między 28 a 32 tygodniem ciąży. Jest ważne i obowiązkowe, ponieważ pozwala stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, zgodnie z wiekiem ciążowym oraz czy nie pojawiają się sygnały wskazujące na wady wrodzone lub hipotrofię płodu. Ocenia także stan łożyska i ilość wód płodowych. Jak się do niego przygotować?

spis treści

1. Kiedy najlepiej wykonać USG 3 trymestru?

USG 3 trymestru jest badaniem, które przeprowadza się pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. To kontynuacja diagnostyki z poprzednich jej etapów i jedno z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych, jakie wykonuje się u ciężarnej. Dostarcza wielu istotnych informacji dotyczących rozwoju płodu.

Badanie USG jest procedurą diagnostyczną, która umożliwia kontrolowanie rozwoju płodu oraz budowę jego ciała. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej podczas ciąży każda kobieta powinna mieć wykonane obowiązkowo 3 badania ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne:

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"
  • pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży,
  • pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży,
  • pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży.
USG 1 trymestru – kiedy się je wykonuje, na czym polega i co ocenia?
USG 1 trymestru – kiedy się je wykonuje, na czym polega i co ocenia?

USG 1 trymestru wykonuje się go pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest ono kluczowe dla potwierdzenia

przeczytaj artykuł

Jeśli ciąża trwa dłużej niż 40 tygodni, obowiązkowe jest przeprowadzenie kolejnego badania. Obowiązkowe badania USG w ciąży wykonywane są przez brzuch. U wielu kobiet, w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności ciąży, przed 10 tygodniem ciąży przeprowadza się również przezpochwowe USG narządu rodnego. Nie jest ono obowiązkowe.

2. Co wykrywa USG w 30 tygodniu ciąży?

USG 3 trymestru jest badaniem, którego celem jest ocena rozwoju i położenia dziecka oraz dojrzewania jego poszczególnych tkanek i narządów, pozwala także stwierdzić występowanie wad wrodzonych. Badanie na tym etapie służy głównie ocenie, czy płód rośnie prawidłowo. Możliwe staje się wykrycie związanych z tym związanych nieprawidłowości, takich jak makrosomia, to jest nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży czy hipotrofia, czyli ograniczenie lub zahamowanie wzrostu płodu.

W czasie USG 3 trymestru oceniane są te same parametry, które analizowane były podczas drugiego badania prenatalnego. Badanie to jest ważne, ponieważ wiele nieprawidłowości (zarówno zaburzenia rytmu serca, nieodpowiednia ilość płynu owodniowego, jak i patologie w obrębie układu moczowego czy pokarmowego) ujawniają się często dopiero na tym zaawansowanym etapie ciąży.

Podczas USG 3 trymestru ocenie poddaje się: głowę: twarz, czaszka, ilość płynu mózgowo-rdzeniowego, mózgowie oraz szyję, klatkę piersiową i płuca, budowę serca, pracę zastawek oraz kręgosłup, jamę brzuszną: żołądek, nerki, pęcherz moczowy, pępowina, narządy płciowe, * kończyny górne i dolne (ocena kości i ruchomość kończyn).

Badanie w 3. trymestrze pozwala na pomiary biometryczne, takie jak: obwód brzucha płodu (AC), długość kości udowej (FL), wymiary główki płodu (BPD) — tzw. wymiar dwuciemieniowy, obwód główki płodu (HC), długość kości ramiennej (HL), wymiar poprzeczny móżdżku (TCD).

Lekarz sprawdza też ilość płynu owodniowego (AFI), ponieważ zarówno wielowodzie, jak i małowodzie mogą mieć wpływ na dalszy przebieg ciąży. Bardzo ważną kwestią jest również ocena stanu łożyska: jego dojrzałość, grubość i położenie, a także cechy, które mogą wskazywać na niewydolność i inne patologie.

Celem badania jest także potwierdzenie wieku ciążowego lub jego ustalenie go, jeśli nie był określony w 1 i 2 trymestrze ciąży. Podczas USG 3 trymestru, na podstawie pomiarów, lekarz może oszacować przybliżoną masę płodu oraz prawdopodobną masę noworodka. Sprawdza także, czy dziecko przybrało już odpowiednią pozycję do porodu (główką w dół), co ma duży wpływ na przebieg porodu.

3. Jak wygląda USG 3 trymestru?

Jak się przygotować do USG 3 trymestru? Badanie to nie wymaga specjalnych przygotowywań. Warto pamiętać o wygodnych ubraniach, a także zabraniu ze sobą wyników badan, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach.

Lekarz smaruje brzuch pacjentki żelem, który ułatwia wnikanie ultradźwięków w głąb tkanek, a i umożliwia operowanie głowicą ultrasonografu. Następnie przykłada do skóry głowicę emitującą ultradźwięki, a na monitorze pojawiają się obrazy, które specjalista analizuje i ocenia. Badanie trwa zwykle mniej więcej kwadrans.

4. USG w 3 trymestrze – przeciwwskazania

USG 3 trymestru, jak wszystkie badania ultrasonograficzne, jest nieinwazyjne i bezpieczne tak dla płodu, jak i kobiety. Wykorzystywane podczas badania ultradźwięki w żaden sposób nie wpływają na zdrowie matki czy rozwój dziecka. W związku z tym nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonywania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze