Kręgosłup lędźwiowy - funkcje, najczęstsze schorzenia, ćwiczenia
Kręgosłup lędźwiowy składa się z pięciu kręgów i położony jest w dolnej części pleców. Ból lędźwi jest niezwykle powszechną dolegliwością wśród pacjentów, a przyczyną tego problemu może być brak regularnej aktywności fizycznej, przeciążenie kręgosłupa, wielogodzinna praca przy komputerze czy guz nowotworowy.
- 1. Jakie są główne funkcje kręgosłupa lędźwiowego?
- 2. Jakie są najczęstsze problemy i schorzenia związane z kręgosłupem lędźwiowym?
- 3. Jakie metody diagnostyczne i leczenia są stosowane przy problemach z kręgosłupem lędźwiowym?
- 4. Jak można zapobiegać problemom z kręgosłupem lędźwiowym?
- 5. Jakie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy są najlepsze?
- 5.1. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa – ćwiczenie 1
- 5.2. Ćwiczenie wzmacniające kręgosłup lędźwiowy – ćwiczenie 2
1. Jakie są główne funkcje kręgosłupa lędźwiowego?
Kręgosłup lędźwiowy składa się z pięciu kręgów, oznaczonych symbolami od L1 do L5. Łączy on odcinek piersiowy kręgosłupa z kością krzyżową. Kręgi występujące w obrębie odcinka lędźwiowego są wygięte i tworzą fizjologiczną krzywiznę zwaną lordozą lędźwiową.
2. Jakie są najczęstsze problemy i schorzenia związane z kręgosłupem lędźwiowym?
Na ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa uskarżają się zazwyczaj pacjenci między 30. a 60. rokiem życia. Dolegliwości bólowe tej części ciała mogą być spowodowane podrażnieniem korzeni nerwowych, które potocznie nazywane są „korzonkami nerwowymi”. Wiele osób cierpi na rwę kulszową, która objawia się intensywnym bólem w obrębie kręgosłupa lędźwiowego (nad pośladkami), promieniującym do kończyn dolnych.
Ból lędźwi może być związany także z długotrwałymi stanami napięcia nerwowego i stresem. Wrodzone bądź nabyte skrzywienia czy zniekształcenia kręgosłupa również predysponują do pojawienia się dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego. Jeśli bólowi w dole pleców towarzyszą takie objawy jak nagłe chudnięcie, tkliwość kręgosłupa, gorączka – przyczyną może być guz nowotworowy.
Częstą przyczyną bólu w dolnej części pleców jest dyskopatia, czyli wypadnięcie dysku. Schorzenie to najczęściej jest wynikiem przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dyskopatia lędźwiowa może być także spowodowana siedzącym trybem życia, wyczerpującą pracą fizyczną, zaawansowanym wiekiem lub wadą postawy.
U niektórych pacjentek bóle w odcinku lędźwiowym powiązane są z chorobami ginekologicznymi np. endometriozą, zapaleniem przydatków.
3. Jakie metody diagnostyczne i leczenia są stosowane przy problemach z kręgosłupem lędźwiowym?
Osoby, które od dłuższego czasu obserwują u siebie bóle kręgosłupa lędźwiowegopowinny niezwłocznie udać się do ortopedy. W trakcie badania specjalista potwierdzi bądź wykluczy problemy strukturalne kręgosłupa, skrzywienia czy zniekształcenia. Aby dowiedzieć się, co jest dokładną przyczyną bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne takie jak:
- zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa (RTG spoczynkowe, RTG czynnościowe),
- badanie tomograficzne odcinka lędźwiowego,
- rezonans magnetyczny kręgosłupa.
Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, na przykład niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Na bóle odcinka lędźwiowego pomóc może też fizjoterapia np. zabiegi z wykorzystaniem ciepła, magnetoterapia, kinezyterapia, masaże lecznicze. U niektórych pacjentów może okazać się konieczne przeprowadzenie operacji kręgosłupa.
4. Jak można zapobiegać problemom z kręgosłupem lędźwiowym?
Jeśli chcesz uniknąć problemów z kręgosłupem lędźwiowym:
- staraj się regularnie utrzymywać prawidłową postawę ciała,
- uprawiaj sport np. bieganie lub pływanie, a także wykonuj ćwiczenia wzmacniające kręgosłup lędźwiowy, szyjny i piersiowy,
- utrzymuj prawidłową masę ciała (nadwaga czy otyłość mogą prowadzić do przemieszczania krążków międzykręgowych),
- przestrzegaj zasad zbilansowanej diety, zadbaj o to, by na twoim talerzu lądowały produkty bogate w wapń i witaminę D,
- zaopatrz się w odpowiedni materac do spania (dobrym wyborem będzie ten wykonany z pianki termoelastycznej lub materac sprężynowy),
- jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, staraj się robić 5 lub 10-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przy obsłudze urządzenia elektronicznego,
- unikaj niewygodnych butów (buty na obcasie wymuszają nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa, z tego powodu warto nosić je wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność).
5. Jakie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy są najlepsze?
5.1. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa – ćwiczenie 1
Jeśli chcesz zadbać o swój lędźwiowy odcinek kręgosłupa, wykonaj następujące ćwiczenie. Połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Ugnij kolana, a stopy oprzyj o podłoże. Przesuń biodra do przodu i ku dołowi. Końcową pozycję postaraj się utrzymać przez pół minuty. W trakcie wykonywania aktywności oddychaj regularnie. Podciągnij kolana do brzucha, a następnie obejmij je rękoma. Kilkukrotnie powtórz ruchy kołysania w przód i w tył.
5.2. Ćwiczenie wzmacniające kręgosłup lędźwiowy – ćwiczenie 2
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni i przeciwdziałanie bólowi pleców. Połóż się na plecach, ugnij kolana, a stopy oprzyj o podłoże np. materac. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Dociśnij plecy do podłoża, a ręce wznieś nad materac. Mięśnie brzucha powinny być napięte, a głowa uniesiona ku górze. Pozostań w tej pozycji przez 10 sekund.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.