Trwa ładowanie...

Kręgosłup lędźwiowy

Kręgosłup lędźwiowy
Kręgosłup lędźwiowy

Kręgosłup lędźwiowy to najmocniej obciążony odcinek kręgosłupa, w związku z czym jest on najbardziej narażony na dolegliwości bólowe. Przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego może być m.in. uraz lub guz nowotworowy. Aby wzmocnić mięśnie kręgosłupa lędźwiowego, warto wykonywać ćwiczenia mobilizujące i rozciągające.

spis treści

1. Czym jest kręgosłup lędźwiowy?

Kręgosłup lędźwiowy składa się z pięciu kręgów. Łączy on odcinek piersiowy kręgosłupa z kością krzyżową. Kręgi, z których jest zbudowany, są wygięte. Tworzą one fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa, czyli lordozę lędźwiową.

2. Bóle kręgosłupa lędźwiowego

Najczęściej ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa występuje u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Przyczyny dolegliwości tej części kręgosłupa dzieli się na mechaniczne (na przykład uraz kręgosłupa lub jego obciążenie na skutek nieprawidłowej postawy ciała w czasie pracy), neurogenne (na skutek zwężenia kanału nerwowego), psychogenne (stwierdzane u osób cierpiących na depresję, które charakteryzują odczuwalny ból jako silniejszy niż jest on naprawdę).

Zobacz film: "Ćwiczenie na dolny odcinek kręgosłupa z użyciem BOSU"

Powodem bólu w dolnym odcinku kręgosłupa może być również guz nowotworowy (to przypuszczenie potwierdza współwystępowanie gorączki, wrażliwości kręgosłupa na dotyk i spadku masy ciała). Jako inne przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego wskazuje się: nadwagę, stres, a w przypadku kobiet chodzenie w butach na obcasach.

Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ponadto chory powinien udać się na masaż leczniczy. Istotną rolę w terapii dolegliwości kręgosłupa odgrywa aktywność fizyczna. Osobom borykającym się z bólem kręgosłupa lędźwiowego zaleca się przyjmowanie suplementów na stawy. 

3. Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Dyskopatia to inaczej wypadnięcie dysku. Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego stanowi 95 proc. wszystkich przypadków dyskopatii. Schorzenie to występuje równie często u kobiet, jak u mężczyzn. Jako przyczyny podaje się nagłe przeciążenie lub zmiany zwyrodnieniowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które pojawiają się wraz z wiekiem. Dyskopatia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa bywa przyczyną rwy kulszowej.

Czynniki powodujące wzrost ryzyka wystąpienia dyskopatii to siedzący tryb życia i nieprawidłowa postawa ciała, brak ruchu, stres i predyspozycje genetyczne. Dla przykładu: zła wysokość krzesła na stanowisku pracy powoduje nieprawidłową postawę ciała i skutkuje przeciążeniem kręgosłupa. Dyskopatii lędźwiowej sprzyja również nieumiejętne (przy wyprostowanych kolanach) dźwiganie ciężkich przedmiotów, wzmożone napięcie mięśni, otyłość i urazy kręgosłupa.

Objawy dyskopatii lędźwiowej to ostry ból, który pojawia się nagle tuż po nieprawidłowym ruchu albo niedługo po takim zdarzeniu. Może promieniować w kierunku miednicy i wzdłuż kończyn dolnych. Ból utrudnia poruszanie się i wyprostowanie kręgosłupa. Jeżeli wypadnie dysk między piątym kręgiem lędźwiowym a pierwszym krzyżowym, dodatkowym objawem jest brak możliwości wspięcia się na palce stóp.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej dzieli się na zachowawcze i chirurgiczne. W leczeniu zachowawczym stosuje się leki przeciwzapalne i choremu zaleca się odpoczynek w łóżku. Ponadto osoba uskarżająca się na objawy dyskopatii powinna udać się na fizykoterapię i masaże lecznicze. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, konieczna jest interwencja neurochirurga, który usuwa dysk.

4. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Celem ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy jest wzmocnienie mięśni i przeciwdziałanie bólowi pleców. Warto zatem wykonywać ćwiczenia mobilizujące i rozciągające mięśnie kręgosłupa oraz ćwiczenia wzmacniające kręgosłup lędźwiowy. Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa można wykonywać w pozycji leżącej na plecach, na brzuchu i w klęku. Wedle schematu jednego z ćwiczeń, leżąc na plecach, powinniśmy zgiąć nogi w kolanach, a ręce wyprostować w łokciach i ułożyć tak, aby stanowiły linie prostopadłe do linii tułowia. Następnie zgięte nogi przenosimy raz na lewą, raz na prawą stronę. Z kolei w klęku możemy wykonać tzw. koci grzbiet.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze