Ból głowy a migrena

spis treści
rozwiń

Ból głowy to jedna z najstarszych dolegliwości, która jednak często jest bagatelizowana. Cierpiący na migrenę często słyszą, że przesadzają, bo to przecież tylko ból głowy i każdy na niego cierpi. Jednak czy ból głowy jest równoznaczny z migreną? Czym różnią się te dwie dolegliwości?

1. Ból głowy

Bóle głowy mogą mieć różne podłoże – od stresowego, poprzez reakcję na zmianę pogody po choroby. Stąd też pojawia się trudność w ich dokładnym opisaniu. Według Towarzystwa Bólu Głowy można podzielić tę dolegliwość na bóle pierwotne i wtórne. Przyczyna powstawania tych pierwszych nie jest do końca poznana (np. bóle migrenowe i napięciowe). Wtórny ból głowy to taki, gdzie sam ból jest objawem innej choroby. Bóle napięciowe są wywołane najczęściej stresem, przemęczeniem, niewyspaniem, nadmiarem emocji, zmianą pogody, a także spożywaniem niektórych pokarmów. Wyróżniamy również inne rzadkie i silne bóle głowy, np. klaserowe czy neuralgiczne. Czasem ból towarzyszy chorobie oczy, zatok, uszu lub nosa.1

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Migrena

Migrena również jest zaliczana do samoistnego bólu głowy. Cierpi na nią ok. 11 proc. ludzi – głównie kobiety. Pojawia się w okresie dojrzewania u kobiet, a u mężczyzn nawet w dzieciństwie. Skłonności do migreny są dziedziczne u ponad połowy pacjentów.2

Migrena zasadniczo różni się od pozostałych typów bólów głowy. Bóle są silne, jednostronne, pulsujące. Towarzyszy im nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, zwykle też mdłości, a czasem nawet wymioty. Ból może wyłączać z codziennej aktywności życiowej. Złagodzenie dolegliwości daje leżenie w ciszy. Do leczenia szybko należy włączyć leki przeciwbólowe, aby nie dopuścić do rozwinięcia pełnego ataku migreny.

Zwykłe ataki bólu trwają od kilku godzin do nawet trzech dni. Bywają też okresowe nasilenia migren zależne od poziomu hormonów, pogody, zmęczenia czy stresu.

3. Leczenie bólów głowy i migreny

Na zwykły ból głowy zazwyczaj pomagają analgetyki proste, leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak popularny paracetamol czy aspiryna. W przypadku migreny niesteroidowe leki przeciwzapalne nie zawsze działają. Jedna tabletka kwasu tolfenamowego (200 mg) to skuteczność 100 mg sumatryptanów, a bezpieczeństwo paracetamolu. Należy on również do NPLZ, jednak jest lepiej wchłanialny. Należy stosować go w początkowej fazie ostrego napadu migreny, by zahamować rozwój bólu. Poza nim w leczeniu migreny stosuje się tryptany, leki skojarzone, a dodatkowo przeciwwymiotne i prokinetyczne, a nawet uspokajające. W znacznej części są to leki wydawane na receptę i pod ścisłą kontrolą lekarza.2

Ból głowy i migrena mogą uprzykrzyć życie – przekonał się o tym każdy, kogo choć raz mocno bolała głowa. Warto podjąć trud zdiagnozowania problemu, ponieważ te dwie dolegliwości, choć dotyczą tego samego obszaru, znacznie się od siebie różnią. Właściwe rozpoznanie pozwala na skuteczniejsze leczenie, a dobrze dobrane leki mogą znacznie poprawić komfort życia.

Następny artykuł: Ból głowy z tyłu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!