Trwa ładowanie...

Ból głowy na czubku - przyczyny, diagnostyka i leczenie

Avatar placeholder
06.04.2020 16:29
Ból głowy na czubku może być objawem wielu schorzeń
Ból głowy na czubku może być objawem wielu schorzeń (iStock)

Ból głowy na czubku dokucza z wielu różnych przyczyn. Aby się pozbyć tej uciążliwej dolegliwości, należy skupić się na jej przyczynach. Diagnostyka jest kluczowa, bowiem tylko poznanie źródła bólu głowy pozwala podjąć skuteczne leczenie. Leki przeciwbólowe to rozwiązanie na krótką metę.

spis treści

1. Dlaczego głowa boli na czubku?

Ból głowy na czubku, czyli w okolicy ciemieniowej lub ciemieniowo-potylicznej, ma różne przyczyny. Najczęściej to ból napięciowy lub migrenowy. Inne przyczyny to zapalenie zatoki klinowej, znaczny i gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego, duży wysiłek fizyczny, nerwica, a także pęknięcie tętniaka tętnic mózgowych.

1.1. Napięciowy ból głowy na czubku

Najczęściej obserwuje się napięciowy ból głowy, związany z napięciem mięśni karku i szyi. Jak można go opisać? Jako ucisk w głowie. Ból jest ściskający, ćmiący, tępy, często opasuje całą głowę. Może pojawić się tak na czubku, jak i z tyłu głowy oraz okolicy czołowej. Zdarza się, że towarzyszy mu ból napinanych mięśni.

1.2. Migrenowy ból głowy na czubku

Migrenowy ból głowy na czubku głowy jest bardzo silny, dokuczliwy, ma charakter napadowy. Towarzyszy mu tak zwana aura, mogą pojawiać się wymioty, nudności, a także zaburzenia widzenia czy zawroty głowy. Zwykle częściej niż na czubku ból pojawia się w części bocznej i przedniej głowy, dotyczy jednej strony.

1.3. Zatokowy ból głowy na czubku

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakich dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć?"

Czasem zdarza się, że ból głowy na czubku może mieć związek z zapaleniem zatoki klinowej. Dochodzi do niego zwykle w wyniku przewlekle nieleczonej choroby zatok, a także nadkażenia bakteryjnego błony śluzowej zatok oraz mukowiscydozy czy urazów.

Ból głowy wywołany zapaleniem zatoki klinowej jest bardzo silny, dodatkowo wzmaga się podczas schylania głowy. Towarzyszy mu zmęczenie, także gorączka. Zapalenie zatoki klinowej jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zaniedbane może prowadzić do upośledzenia węchu, zapalenia nerwu wzrokowego lub zapalenia zatoki jamistej, a także zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Inne przyczyny bólu głowy na czubku

Ból głowy na czubku, ale i na innych jej obszarach, może mieć charakter pierwotny oraz wtórny. Wówczas pojawia się w następstwie innej choroby lub wywołany jest określonymi czynnikami, na przykład znacznym i gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego.

Ból głowy może być również związany z dużym wysiłkiem fizycznym, a także nerwicą (może pojawić się ból skóry głowy na czubku). Z kolei nagły, wyjątkowo silny ból na czubku głowy, który promieniuje z okolicy potylicznej do czołowej, może być objawem pękniętego tętniaka tętnic mózgowych.

3. Diagnostyka bólu na czubku głowy

Aby pozbyć się bólu na czubku głowy, bardzo ważna jest diagnostyka. Tylko konsultacja z lekarzem oraz wykonanie zleconych przez niego badań pozwolą ustalić przyczynę dolegliwości oraz kierunek leczenia.

Lekarz podczas wizyty przeprowadzi wywiad. Zapyta o charakter bólu, jego nasilenie, częstotliwość występowania, lokalizację, a także czynniki i sytuacje, w których ból się pojawia bądź się nasila. W wielu przypadkach postawienie wstępnej diagnozy jest możliwe już na etapie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Diagnostyka bólu głowy opiera się na wykluczeniu jego wtórnego charakteru, jednak badanie lekarskie często ujawnia patologie, takie jak na przykład wysokie ciśnienie tętnicze. Ustalenie źródła bólu głowy w takiej sytuacji owocuje opanowaniem sytuacji zdrowotnej. Wyleczenie przyczyny pierwotnej skutkuje usunięciem wtórnych bólów głowy.

W niektórych sytuacjach lekarz może skierować pacjenta na konsultację (do neurologa czy laryngologa) lub wypisać skierowanie na badania obrazowe: tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny.

4. Jak leczyć ból głowy na czubku?

Leczenie bólu głowy na czubku zależy od diagnozy i przyczyny dolegliwości. Doraźnie mogą pomóc leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Trzeba jednak pamiętać, że nadużywanie tych preparatów może skutkować uszkodzeniem wątroby, żołądka czy nerek.

I tak aby zminimalizować bądź wyeliminować ból napięciowy, należy usunąć napięcie psychiczne, wyjść z sytuacji stresowej, a także rozluźniać sztywność mięśni szyi i głowy. Przydatna jest fizykoterapia, masaże, korekcji wad postawy, także akupunktura. Wskazane są ćwiczenia rozluźniające czy joga. Działania wspierające powinny obejmować przestrzeganie zasad racjonalnego odżywiania i zmianę trybu życia na bardziej higieniczny, w którym jest miejsce na ruch i wypoczynek, a także regenerujący sen w optymalnej ilości.

Czasem w leczeniu bólu głowy, który jest związany z zaburzeniami pracy aparatu mięśniowo-stawowego szyi skutecznym zabiegiem jest wstrzyknięcie w okolice nerwu potylicznego leku miejscowo znieczulającego lub steroidowego. To tak zwana blokada nerwu.

Ból głowy wywołany zapaleniem zatoki klinowej wymaga specjalistycznego leczenia u laryngologa. Najczęściej sięga się po antybiotyki oraz leki sterydowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze