Leczenie bólu głowy bez leków – to możliwe!
Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości na świecie. Kiedy nas dopada, najchętniej sięgamy po tabletkę, aby jak najszybciej przynieść sobie ulgę. Ale tym samym uodparniamy się na działanie leku, a ponadto obciążamy żołądek.
Ból możemy pokonać skutecznie i to bez farmakologii, o czym przekonuje dr Łukasz Kmieciak jedyny Polak, który jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy.
1. Tabletka na ból
W każdym niemal sklepie, kiosku czy na stacji benzynowej kupimy tabletkę przeciwbólową, która teoretycznie ma nam przynieść ulgę. Ale jest to jedynie leczenie objawów, a przecież ból głowy może być efektem innych, poważnych schorzeń, czego nie dowiemy się bez diagnozy specjalisty. Ponadto sięgając po leki bardzo łatwo doświadczyć „bólu z odbicia”:
- W swojej praktyce niejednokrotnie spotykam się z pacjentami, którzy po wielu latach brania różnych tabletek przeciwbólowych dziś cierpią z tego powodu - mówi dr Łukasz Kmieciak, specjalista neurolog, który w swojej praktyce leczenia bólu łączy to, co najlepsze z Medycyny Zachodniej i Medycyny Chińskiej i kontynuuje: „Bóle z odbicia” nie są wcale rzadkim zjawiskiem. Cierpi na nie 15-30 procent pacjentów z bólami głowy.
Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy z ich przyczyny. Tymczasem to naturalna reakcja naszego organizmu – dziś tabletka pomogła, lecz jutro ból wraca – to reakcja naszego układu nerwowego. Powstaje błędne koło: Pacjent zażywa leki z powodu bólu głowy, a ból pojawia się właśnie z powodu przewlekłego zażywania leków przeciw tym bólom!
Co robić w takich przypadkach? Przecież trudno męczyć się z bólem, kiedy musimy normalnie funkcjonować i wykonywać swoje codzienne obowiązki.
Ten pomysł może wydawać ci się kontrowersyjny, ale najlepiej (pod kontrolą specjalisty!) odstawić wszystkie leki i znaleźć inną formę walki z bólem.
Do takich wniosków doszli specjaliści podczas tegorocznego światowego kongresu World Institute of Pain w Nowym Jorku – jest to największa tego typu organizacja, która koncentruje się na alternatywnych sposobach leczenia bólu.
Obok akupunktury, która polega na nakłuwaniu ciała cieniutkimi igiełkami, coraz większą popularnością cieszy się kriolezja (a więc blokada wybranych nerwów poprzez użycie niskiej temperatury) lub termolezja – podobny zabieg, tyle że z wykorzystaniem ciepła.
- To całkowicie bezpieczne i sprawdzone metody leczenia bólu. Stosuję je od lat. Jestem w stanie dobrać najlepsze rozwiązanie, dostosowane do konkretnej osoby. W mojej praktyce pomogłem już setkom pacjentów. Dziś funkcjonują normalnie, bez zażywania tabletek – zapewnia dr. Kmieciak.
2. Skąd bierze się ból głowy?
Każdego z nas przynajmniej raz w życiu bolała głowa. Najczęściej uczucie ucisku pojawia się nagle, ale czasami poprzedzone jest kiepskim samopoczuciem i tzw. ćmieniem.
Przyczyn oraz rodzajów bólu głowy jest kilka:
- napięciowy ból głowy, który najczęściej jest wynikiem stresu. W tym wypadku farmakologia rzadko jest skuteczna, trzeba skupić się na leczeniu przyczyny, a nie skutkach dolegliwości, stąd też bardziej polecane są alternatywne metody,
- klasterowy ból głowy – ból napadowy, nagły, silny, który zaczyna się od ogromnego bólu w oczodole i rozchodzi się na resztę głowy,
- bóle objawowe, które są wynikiem choroby innych narządów,
- bóle „z odbicia” - wywołane na skutek przyjmowania tabletek przeciwbólowych, zwykle pojawiają się tego samego dnia lub następnego po zażyciu tabletki.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.