Trwa ładowanie...

Akcesoria zdrowotne najczęściej kupowane przez osoby starsze – przegląd

Osoby starsze powinny często kontrolować stan swojego zdrowia. Pomogą w tym różnego rodzaju akcesoria zdrowotne, które z powodzeniem mogą być używane w warunkach domowych. Jest to świetna inwestycja poprawiająca nie tylko stan ciała, ale też ducha.

Wybór akcesoriów zdrowotnych dla osób starszych jest bardzo duży. Zdecydowanie najczęściej kupowanymi są: ciśnieniomierze, krzesła prysznicowe i maty do masażu.

1. Ciśnieniomierze

Przyrząd ten pozwala na szybką kontrolę ciśnienia krwi, tak ważną szczególnie u osób starszych. Na zakup przede wszystkim powinni zdecydować się ci, u których już wystąpiły problemy z ciśnieniem i którzy powinny kontrolować je codziennie. Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem jest takie urządzenie, którego zastosowanie nie wymaga wychodzenia z domu.

Wybór jest bardzo duży. Należy jednak wiedzieć, czym powinien charakteryzować się dobry ciśnieniomierz. W warunkach domowych świetnie sprawdzi się typ automatyczny pozwalający na samodzielne, bez pomocy drugiej osoby, dokonanie pomiaru.

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje ciśnieniomierzy:

  • naramienny – najbardziej powszechny, uważany za najdokładniejszy i dający wiarygodny wynik,
  • nadgarstkowy – zwykle mniej precyzyjny i dokładny od pierwszego modelu. Polecany osobom ze znaczną nadwagą, u których obwód ramienia uniemożliwia przeprowadzenie pomiaru ciśnieniomierzem pierwszego typu. Przeznaczony raczej dla osób poniżej 50. roku życia i niecierpiących z powodu chorób miażdżycowych naczyń krwionośnych.

Tym samym osobom starszym polecany jest zakup ciśnieniomierza naramiennego. Dokonując wyboru, warto również zwrócić uwagę na szerokość mankietu, wielkość wyświetlacza czy możliwość zapamiętywania wykonanych pomiarów. Niektóre modele posiadają także możliwość wykrywania arytmii. Nade wszystko ciśnieniomierz powinien być prosty w użytkowaniu, aby osoba starsza nie miała trudności w jego obsłudze.

2. Krzesła prysznicowe

Takie akcesorium powinno być dobrze wykonane – posiadać modułową budowę, opcję regulowania wysokości, łatwość czyszczenia oraz komfort użytkowania. Krzesło prysznicowe zostało stworzone z myślą o osobach starszych, z obniżoną aktywnością ruchową czy o tych, dla których wejście do wanny jest sporym wyzwaniem i utrudnieniem. Wyglądem przypomina normalne krzesło, ale materiał pozwala na kontakt z wodą. Siedzisko jest zwykle duże i wygodne, a otwory pozwalają na spływanie wody.

Bardzo ważne w krześle prysznicowym są wytrzymałe i wygodne podłokietniki. Zapewniają one wsparcie przedramionom, a także ułatwiają siadanie i wstawanie.

3. Mata do masażu

Jej zadaniem jest złagodzenie dolegliwości bólowych występujących przede wszystkim w okolicach kręgosłupa, krzyża, karku czy pleców. Mata jest urządzeniem, które umieszcza się na fotelach, krzesłach i łóżkach. Produkt kosztuje od 150 zł do nawet kilku tysięcy złotych, ale jest to wydatek jednorazowy, więc warto wydać pieniądze, by wspomóc swoje zdrowie.

Stosowanie maty masującej powinno być poprzedzone konsultacją u lekarza specjalisty. Przede wszystkim trzeba wykluczyć poważne choroby niepozwalające na korzystanie z tego typu urządzenia. Należą do nich np. nowotwór, urazy kręgosłupa, złamania kości, ale też ciąża czy miesiączka.

Działanie maty polega na wywoływaniu ucisku, wibracji bądź ogrzaniu. Większość modeli posiada kulki, które wibrują. Istnieją również tzw. maty ozonowe do stosowania w wannach. Należy pamiętać, że urządzenie to może być uzupełnieniem leczenia bólu pleców, ale nie powinno go zastępować.

Partnerem artykułu jest Alior Bank

Akcesoria medyczne, które należy posiadać
Akcesoria medyczne, które należy posiadać (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza