Przejdź na WP

Objawy migreny - jak je rozpoznać?

Silny, napadowy ból głowy może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie
i aktywność zawodową. Jeżeli towarzyszą mu nudności i wymioty oraz światłowstręt, prawdopodobnie są to oznaki migreny. Jak zatem rozpoznać jej objawy, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Czym jest migrena?

Rozpoznanie migreny
Rozpoznanie migreny

Migrena może sprawić, że osoba nią dotknięta nie będzie w stanie normalnie funkcjonować, dlatego tak...

zobacz galerię

Migrena to choroba przewlekła, która powoduje napadowe, uciążliwe bóle głowy. Szacuje się, że na bóle migrenowe cierpi 10-12% populacji. Częściej pojawiają się one u kobiet niż mężczyzn. Przeważnie migrena dotyka osoby w średnim wieku, jednak zdarza się, że jej objawy widoczne są już w okresie dojrzewania. Choroba charakteryzuje się częstymi nawrotami, a przerwa między jednym a drugim atakiem może trwać od paru dni do kilku miesięcy. Może znacznie utrudnić codzienną aktywność oraz znacznie pogorszyć jakość życia. Zarówno objawy, nasilenie bólu, jak i sposoby jego zwalczania mogą być u każdego pacjenta inne. Zazwyczaj większość stara się walczyć z migreną, stosując leki przeciwbólowe, gorące kąpiele i masaże oraz unikając silnego, jaskrawego światła. W przypadku, gdy nie pomagają tradycyjne środki przeciwmigrenowe, a ból utrzymuje się ponad 15 dni, wskazany jest pobyt chorego w szpitalu. Migrena przewlekła może rozwinąć się w wyniku poważnych urazów, zabiegów chirurgicznych lub jako powikłanie różnych chorób, np. grypy. Przyczyną migreny może być także silny stres lub długotrwała depresja.

2. Migrena z aurą i migrena bez aury

Dwie podstawowe odmiany tej choroby to migrena bez aury oraz z aurą. W pierwszym przypadku dolegliwości mogą trwać od 4 do 72 godzin. Zazwyczaj jest to silny pulsujący ból głowy, umiejscowiony w okolicy skroni, występujący po jednej stronie. Poza tym u chorego można zaobserwować zwiększoną wrażliwość na światło, dźwięki i zapachy oraz nudności i wymioty. Jest to najczęściej występująca odmiana tej choroby, na którą cierpi aż 80% chorych. Jeżeli ból głowy poprzedzony jest zespołem objawów, to znaczy, że mamy do czynienia z migreną z towarzyszącą jej aurą. Wyróżnia się ona występowaniem objawów wzrokowych w postaci ciemnych plamek lub zamazania i „śnieżenia” w polu widzenia. Poza tym mogą pojawić się zawroty głowy, brak łaknienia oraz problemy z mówieniem i koncentracją. Do innych objawów zwiastunowych należą m.in. zmiany nastroju, zaburzenia snu oraz apatia albo drażliwość. Wiele osób skarży się na występowanie tzw. aury czuciowej, czyli uczucia drętwienia i mrowienia kończyn znacznie utrudniających poruszanie się.

W rozpoznaniu konkretnego typu migreny bardzo ważna jest samoobserwacja. Diagnoza opiera się bowiem na podstawie wywiadu lekarskiego, wyniku badań laboratoryjnych oraz wcześniejszym wyeliminowaniu innych schorzeń neurologicznych. Zdarza się, że ból oraz towarzyszące mu objawy nie są charakterystyczne dla jakiejś konkretnej odmiany migreny, mimo to w każdym przypadku należy konsultować się ze specjalistą. Konsekwencje migreny mogą być bowiem bardzo poważne, często uniemożliwiając choremu powrót do pracy zawodowej i samodzielne funkcjonowanie.

Następny artykuł: Ból głowy a migrena

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy