Trwa ładowanie...

Co warto wiedzieć o migrenie?

Avatar placeholder
30.04.2020 15:41
Najbardziej rozpoznawalnym objawem migreny jest ból głowy
Najbardziej rozpoznawalnym objawem migreny jest ból głowy

Ból głowy to najbardziej rozpoznawalny przejaw migreny. Jej dokuczliwe ataki mogą być bardzo silne i trwać wiele godzin. W trosce o nasze zdrowie oraz komfort, dobrze jest poznać objawy choroby, przebieg leczenia oraz alternatywne sposoby na uciążliwe dolegliwości.

Na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwbólowych takich, jak Codipar, Etopiryna czy lek na migrenę Migea. Skład tych tabletek to substancje czynne takie, jak paracetamol, ibuprofen, czy kwas tolfenamowy, które mają silne działanie przeciwbólowe. Zażywanie leków to jednak nie jedyny sposób walki z migreną. Podpowiadamy, jak rozpoznać migrenę oraz co robić, gdy dopada nas ból.

spis treści

1. Objawy migreny

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Migrenowy ból głowy jest napadowy i określany jako tętniący. Może utrzymywać się od 4 do 72 godzin. Na wypadek silnego ataku, dobrze jest mieć przy sobie szybko działający lek bez recepty taki, jak Pyralgina czy Migea. Skład tych środków różni się od siebie, dlatego uważnie przeczytajmy ulotkę i pamiętajmy, że tego typu leki działają tylko doraźnie. Należy po nie sięgać jedynie wtedy, gdy jest to konieczne.

Chorzy często skarżą się na nudności i wymioty, a także większą drażliwość na dźwięki, zapachy oraz światło. U większości osób mogą też wystąpić zawroty głowy i wzmożone poczucie zmęczenia. Lekarze wyróżniają migrenę z aurą i bez aury. Migrena z aurą charakteryzuje się występowaniem objawów poprzedzających atak. Są to przede wszystkim omamy wzrokowe: ciemne plamki, pulsujące punkty lub zygzaki.

2. Alternatywne sposoby na migrenowy ból głowy

Najlepiej jest położyć się w spokojnym miejscu i przeczekać napad choroby. Powinniśmy otworzyć okno tak, aby mieć dostęp do świeżego powietrza. Możemy zasłonić okno, zgasić światło i położyć na czole zimny kompres. Należy też pić odpowiednią ilość wody, aby nawodnić organizm. Wiele osób chwali sobie olejki eteryczne, które niwelują ból głowy i działają uspokajająco. Warto tez wypróbować napary z ziół, które mogą złagodzić ból.

Niestety nie zawsze metody te przynoszą ulgę. Czasami ból utrzymuje się mimo wszystko. Dobrze jest mieć wtedy pod ręką np. lek na migrenę Migea, Etopirynę, Codipar lub inny środek z substancją czynną w leczeniu migreny – kwasem tolfenamowym, paracetamolem lub ibuprofenem. Stosowanie leków przeciwbólowych powinno być jednak doraźne i ograniczone do minimum.

3. Leczenie bólu migrenowego

Leczenie migreny polega na zapanowaniu nad dokuczliwymi objawami choroby oraz zmniejszeniu częstotliwości ich występowania. Lekarze często zalecają doraźne stosowanie leków takich, jak Etopiryna lub Migea. Skład tych tabletek to paracetamol i kwas tolfenamowy, wykorzystywany w specjalistycznej terapii migreny. Pamiętajmy, aby wypróbować naturalne sposoby walki z chorobą, zanim sięgniemy po leki. Nasza apteczka powinna jednak być wyposażona w Pyralginę, lek na migrenę Migea lub inny środek przeciwbólowy, na wypadek silnego ataku choroby.

Nie powinniśmy sięgać po leki zawsze wtedy, gdy poczujemy ból. Może się okazać, że ulgę przyniesie nam krótki spacer lub zimny kompres i nie będziemy musieli zażywać żadnych środków. Nie zawsze jednak domowe sposoby na ból wystarczają, dlatego należy mieć pod ręką lek np. Etopiryna czy Migea, po który doraźnie będziemy mogli sięgnąć w razie konieczności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Migrena to nie jest zwykły ból głowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze