Trwa ładowanie...

Do tego lekarza kolejki są najdłuższe. Ponad rok czekania

 Katarzyna Prus
10.01.2025 15:23
Ponad rok do lekarza. "Najdłuższe kolejki, jakie kiedykolwiek zmierzyliśmy w Polsce"
Ponad rok do lekarza. "Najdłuższe kolejki, jakie kiedykolwiek zmierzyliśmy w Polsce" (East News)

Choć ministra zdrowia Izabela Leszczyna obiecywała skrócenie kolejek, jako jedną z priorytetowych zmian dla polskich pacjentów, nowy raport Fundacji Watch Health Care wskazuje, że sukcesu na tym polu nie ma. Co więcej, kolejki są aktualnie rekordowo długie, a na wizytę do niektórych specjalistów trzeba czekać nawet rok i dłużej.

spis treści

1. Rok w kolejce do lekarza

Z danych Fundacji Watch Health Care wynika, że polscy pacjenci nadal muszą czekać w wielomiesięcznych kolejkach, choć resort zdrowia obiecywał, że lepszy dostęp do lekarzy.

Tymczasem opublikowany w czwartek Barometr WHC, wskazuje, że kolejki są aktualnie rekordowo długie, a czas oczekiwania na wizytę wydłużył się nawet o ponad dwa miesiące. Przez to na wizytę u niektórych specjalistów trzeba czekać nawet ponad rok.

Średnio na świadczenie zdrowotne w Polsce trzeba czekać ponad cztery miesiące.

Zobacz film: "Zmiany w SOR-ach nie odciążą ochrony zdrowia? "To przekierowanie kolejki""

- To najgorszy wynik, jaki mieliśmy od 2012 roku, czyli od kiedy zbieramy dane - podkreśla Milena Kruszewska, prezes WHC.

Kolejki do lekarza są coraz dłuższe
Kolejki do lekarza są coraz dłuższe (Getty Images)

Z danych wynika, że w październiku i listopadzie 2024 roku czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne (porada lekarska, badanie, zabieg, operacja) wyniósł 4,2 miesiąca, podczas gdy rok wcześniej było to 3,5 miesiąca.

Ponadto czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wydłużył się średnio o 0,6 miesiąca, a na badania diagnostyczne - o 3,1 miesiąca.

Z raportu wynika, że najdłuższy czas oczekiwania dotyczy wizyt u angiologa (13,9 mies.), endokrynologa (12,1 mies.), chirurga naczyniowego (11,6 mies.).

Niewiele lepiej jest w przypadku gastroenterologów (9,4 mies.) czy neurochirurgów (8,3 mies.).

Z kolei najkrócej czeka się do:

  • pediatrów (0 mies.),

  • neonatologów (0,2 mies.),

  • onkologów (0,4 mies.),

  • ginekologów-położników (0,4 mies.),

  • chirurgów onkologów (0,6 mies.).

2. Na badania za pół roku

Na kolejki muszą się też przygotować pacjenci, którzy chcą wykonać badania diagnostyczne. Według danych WHC najdłużej czeka się na biopsję guzków tarczycy (8,4 mies.), USG tarczycy (8,1 mies.) oraz badanie elektroneurograficznego (ENG) (6,9 mies.).

Ponad pięć miesięcy trzeba czekać także na:

  • sigmoidoskopię (badanie endoskopowe jelita grubego) (6,4 mies.),

  • USG trzustki (5,6 mies.),

  • USG Doppler kończyn dolnych (5,4 mies.).

Z kolei najszybciej można wykonać cystouretrografię (CUM) (0,5 mies.) oraz tomografię komputerową głowy (0,6 mies.).

Niewiele dłużej poczekamy na biopsję aspiracyjną gruboigłową (0,7 mies.), bronchoskopię (endoskopowe dróg oddechowych) (0,7 mies.), USG stawów biodrowych (0,7 mies.) oraz urografię (0,8 mies.).

Raport WHC wskazuje też na inny problem - długi czas oczekiwania na kolejnych etapach leczenia.

"Po wizycie u lekarza POZ pacjent doczeka się endoprotezoplastyki stawu kolanowego po 20,7 mies. Po raz pierwszy sprawdziliśmy, jak długo trwa rozpoznanie epilepsji – od momentu, w którym pacjent trafia na SOR, do wizyty w poradni leczenia padaczki mija 13,4 mies." - czytamy w raporcie.

Z kolei w przypadku operacji wymiany zastawki serca, łącznie od wizyty u lekarza POZ do przeprowadzenia operacji mija blisko dwa lata - dokładnie 21,4 miesiąca. Jeszcze gorzej jest np. z czasem oczekiwania na operację usunięcia żylaków kończyn dolnych - od wizyty u lekarza POZ do operacji mija 35,8 miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze