Przejdź na WP

Odwodnienie - przyczyny, objawy, leczenie

Odwodnienie jest bardzo poważnym w skutkach stanem organizmu, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Odwodnienie organizmu kojarzy się oczywiście z wysokimi temperaturami, np. w lecie, ale objawy odwodnienia mogą się też pojawić w zimie. Innym powodem, dla którego pojawią się objawy odwodnienia może być na przykład biegunka. Odwodnienie organizmu to nie tylko utrata wody z organizmu, ale także wypłukanie elektrolitów. Ponieważ zarówno woda jak i elektrolity są niezbędne do pracy organizmu, dlatego objawy odwodnienia nie mogą być lekceważone.

Zobacz film: "Seniorzy są bardziej podatni na odwodnienie"

spis treści

1. Odwodnienie - przyczyny

Najczęstsze przyczyny odwodnienia to: biegunka, wymioty, gorączka, intensywny wysiłek fizyczny. Czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia odwodnienia jest również upalna pogoda.

Odwodnienie można podzielić ze względu na objawy i typ zaburzeń gospodarki elektrolitowej na:

Odwodnienie hiperosmolarne, czyli takie, które cechuje większa strata wody niż elektrolitów; Odwodnienie hipoosmolarne, czyli takie, które charakteryzuje się większą utratą elektrolitów; Odwodnienie izoosmolarne, czyli takie, w którym ilość utraconej wody i elektrolitów jest taka sama.

Zaskakujące powody odwodnienia organizmu
Zaskakujące powody odwodnienia organizmu [10 zdjęć]

Niektóre środki farmakologiczne mają działanie moczopędne. Takie właściwości wykazują na przykład leki...

zobacz galerię

2. Odwodnienie -objawy

Objawy odwodnienia są bardzo łatwe do rozpoznania. Jest ich większa grupa, ale lekarze uważają, że wystarczy wystąpienie kilku z nich i już można mówić o odwodnieniu organizmu. Objawy odwodnienia mogą wystąpić z różnym natężeniem.

Na samym początku może dojść do wzmożonego pragnienia, które trudno zaspokoić. Przy dużej ilości wypijanego płynu mocz jest oddawany w małych ilościach, zmienia się także kolor najczęściej jest to mocz ciemnożółty. Inne objawy odwodnienia to suchość śluzówki całej jamy ustnej i  języka.

Odwodnienie może sugerować też nadmiernie wzdęty brzuch i brak apetytu. Objawy odwodnienia to także nadmierne pobudzenie lub nadmierna senność. Sygnałem dla mamy, że niemowlę jest odwodnione jest zapadnięte ciemiączko, może również dojść do zapadnięcia gałek ocznych. Są to początkowe objawy odwodnienia, ale jeśli nie zostanie wyrównany poziom płynów w organizmie to będą pojawiały się kolejne dolegliwości.

Dalsze objawy odwodnienia to znacznie szybsza praca serca i zmiana skóry tzw. skóra plastelinowata. Ponieważ w organizmie jest mało wody, dlatego osoba odwodniona mniej się poci zwłaszcza w okolicach pachwinowych i pachowych.

Inne objawy odwodnienia to również wysoka gorączka i znaczne obniżenie napięcia gałek ocznych. W następnej kolejności mogą pojawić się zagrażająca nie tylko zdrowiu, ale i życiu objawy odwodnienia przykładowo pojawienie się drgawek, znaczny spadek ciśnienia tętniczego krwi zwłaszcza w pozycji stojącej i utrata przytomności.

To też warto wiedzieć

Najczęstsze przyczyny odwodnienia to: biegunka, wymioty, gorączka, intensywny wysiłek fizyczny
Najczęstsze przyczyny odwodnienia to: biegunka, wymioty, gorączka, intensywny wysiłek fizyczny (123rf.com)

3. Odwodnienie - leczenie

Odwodnienie mopże wystapić z różnym natężeniem. Leczenie odwodnienia najczęściej polega na zapobieganiu dalszej utracie wody, ale też na jej stałym uzupełnianiu. Mogą być podawane płyny bezelektrolitowe dla przykładu gorzka herbata. Zalecane są również doustne elektrolity. Bardzo i ważne jest, aby objawy odwodnienia były łagodzone powoli.

W cięższym stanie lekarz zaleci podanie dożylnie glukozy albo roztworu NaCl. W momencie, kiedy objawy odwodnienia są bardzo ciężkie pacjent jest umieszczany na oddziale intensywnej terapii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy