Odwodnienie - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Odwodnienie jest bardzo poważnym w skutkach stanem organizmu, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Odwodnienie kojarzy się oczywiście z wysokimi temperaturami, ale przyczyn tego stanu może być o wiele więcej. Odwodnienie organizmu to nie tylko utrata wody z organizmu, ale także wypłukanie elektrolitów, z tego względu należy jak najszybciej uzupełnić niedobór wody.
Zobacz film: "Seniorzy są bardziej podatni na odwodnienie"
1. Rodzaje odwodnienia
Odwodnienie organizmu to nic innego, jak utrata zbyt dużej ilości wody oraz elektrolitów. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są elektrolity, dlatego podczas tego stanu dochodzi do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej.
Odwodnienie można podzielić ze względu na objawy i typ zaburzeń gospodarki elektrolitowej na:
- odwodnienie hiperosmolarne - większa strata wody niż elektrolitów,
- odwodnienie hipoosmolarne - większa utrata elektrolitów,
- odwodnienie izoosmolarne - ilość utraconej wody i elektrolitów jest taka sama.
2. Przyczyny odwodnienia
Najczęstsze przyczyny odwodnienia to:
- biegunka,
- wymioty,
- gorączka,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- upał,
- niechęć do jedzenia i picia (np. w przypadku choroby Parkinsona).
3. Objawy odwodnienia
Objawy odwodnienia są bardzo łatwe do rozpoznania. Jest ich dosyć dużo, ale lekarze uważają, że wystarczy wystąpienie kilku z nich i już można mówić o odwodnieniu organizmu.
Na samym początku może dojść do wzmożonego pragnienia, które trudno zaspokoić. Przy dużej ilości wypijanego płynu mocz jest oddawany w małych ilościach, zmienia się także jego kolor - najczęściej jest ciemnożółty.
Inne objawy odwodnienia to:
- suchość śluzówki jamy ustnej,
- suchość języka,
- nadmiernie wzdęty brzuch,
- brak apetytu,
- nadmierne pobudzenie lub nadmierna senność,
- szybsza praca serca,
- tzw. skóra plastelinowata,
- zmniejszona potliwość,
- wysoka gorączka,
- znaczne obniżenie napięcia gałek ocznych.
Gdy nie dojdzie do uzupełnienia płynów mogą pojawić się zagrażające nie tylko zdrowiu, ale i życiu objawy odwodnienia. Na przykład drgawki, znaczny spadek ciśnienia tętniczego krwi zwłaszcza w pozycji stojącej i utrata przytomności.
Natomiast sygnałem, że niemowlę jest odwodnione jest zapadnięte ciemiączko, może również dojść do cofnięcia się gałek ocznych.
To też warto wiedzieć
4. Leczenie odwodnienia
Leczenie odwodnienia najczęściej polega na zapobieganiu dalszej utracie wody, ale też na jej stałym uzupełnianiu. W takiej sytuacji dobrym wyborem będą płyny bezelektrolitowe, na przykład gorzka herbata oraz doustne elektrolity.
Bardzo ważne jest, aby objawy odwodnienia były łagodzone powoli. W cięższym stanie lekarz zaleci dożylne podanie glukozy albo roztworu NaCl. W momencie, kiedy objawy odwodnienia są bardzo ciężkie pacjent jest umieszczany na oddziale intensywnej terapii.
Komentarze