Trwa ładowanie...

Amitryptylina – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
12.09.2023 12:20
Amitryptylina jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji
Amitryptylina jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji (Shutterstock)

Amitryptylina jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji. Jest to lek z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Amitryptylina jest dostępna na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Amitryptylina

Amitryptylina jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji. Amitryptylina działa uspokajająco i przeciwbólowo. Działanie przeciwdepresyjne i przeciwbólowe amitryptyliny występuje zwykle po 2–4 tygodniach leczenia. Czas leczenia jest uzależniony od wskazania i może wynosić od 3 mies. do kilku lat. Amitryptylina w dawkach terapeutycznych może wywoływać senność oraz zaburzenia koncentracji.

2. Jakie są wskazania do stosowania leku?

Wskazania do stosowania amitryptyliny to zaburzenia depresyjne, stany z pobudzeniem psychoruchowym i lękiem. Amitryptylina jest stosowana jako leczenie wspomagające bólu neuropatycznego, a także w leczeniu częstych napadów migreny.

Lek amitryptylina stosuje się również w przypadku moczenia nocnego u dzieci po 6. roku życia, w przypadku wykluczenia przyczyn organicznych (takich jak rozszczep kręgosłupa) oraz braku odpowiedzi na inne metody leczenia, w tym stosowanie leków rozkurczających.

3. Kiedy nie należy stosować Amitryptyliny?

Zobacz film: "Leczenie depresji"

Przeciwwskazania do stosowania amitryptyliny to świeży zawał mięśnia sercowego, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego , inne zaburzenia rytmu serca, stany maniakalne, niewydolność wątroby oraz porfiria.

Amitryptylina nie powinna być zażywana przez osoby, które są poniżej 16 roku życia, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także osoby które stosują leki zawierające inhibitory MAO.

4. Jak bezpiecznie dawkować lek?

W Polsce amitryptylina jest dostępna pod nazwą handlową Amitriptylinum. Amitryptylina w tabletkach jest dostępna w dawce 10 i 25 mg. Przyjmowanie amitryptyliny nie jest powiązane z żadnym posiłkiem.

Dawka amitryptyliny w leczeniu depresji to 100–300 mg na dobę. Dokładną dawkę amitryptyliny ustala lekarz, który dokładnie zna schorzenie pacjenta.

5. Jakie są skutki uboczne działania leku?

Działania niepożądane amitryptyliny to: zaburzenia widzenia, zaburzenia akomodacji, szumy uszne, zaburzenia mowy, zawroty głowy, bóle głowy, uczucie zmęczenia i osłabienie. Pacjenci skarżą się także na niedociśnienie, niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca i tachykardia.

Skutki uboczne amitryptyliny to także: nadmierna senność, splątanie, dezorientacja, halucynacje, problemy z koncentracją, niepokój, pobudzenie, śpiączka, koszmary senne, ataksja, napady drgawkowe, neuropatia obwodowa, drętwienie oraz ruchy mimowolne.

Amitryptylina powoduje także efekty uboczne w postaci zaburzeń w oddawaniu moczu, odczynów alergicznych, suchości w jamie ustnej, nudności i wymiotów. Amitryptylina może powodować zaparcia, zaburzenia łaknienia i bóle brzucha.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze