Nerwoból nerwu trójdzielnego

Nerwoból nerwu trójdzielnego to okresowe, napadowe bóle twarzy, krótkotrwałe i bardzo silne. Wywołują one grymasy dotyczące jednej połowy twarzy, ściśle w obrębie nerwu trójdzielnego. Nerw trójdzielny uwrażliwia spojówki błony śluzowej nosa, języka, skóry twarzy, mięśni żwaczy. Ból pojawia się pod wpływem bodźca (mycia zębów, gryzienia pokarmów czy żucia) lub samoistnie. Przyczyną nerwobólu może być też ucisk tętnic lub guza na korzeń lub zwój nerwu.

1. Przyczyny i objawy nerwobólu nerwu trójdzielnego

Nerwoból nerwu trójdzielnego jest wynikiem zaburzenia pracy tego "przewodu".

Nieprawidłowości pojawiają się w miejscu kontaktu naczyń krwionośnych z nerwem trójdzielnym u podstawy mózgu. W rezultacie ucisku na nerw dochodzi do zaburzenia jego funkcjonowania. Przyczyną nerwobólu może być starzenie się organizmu, stwardnienie rozsiane, inne schorzenie prowadzące do uszkodzenia osłonki mielinowej, a w rzadszych przypadkach guz uciskający na nerw.

Bodźce wywołujące nerwoból nerwu trójdzielnego to:

 • golenie się,
 • głaskanie twarzy,
 • jedzenie,
 • picie,
 • szczotkowanie zębów,
 • mówienie,
 • nakładanie makijażu,
 • uśmiechanie się.

Ból towarzyszący chorobie bywa łagodny lub ostry. Atak bólu trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dotyczy on policzków, szczęki, zębów, dziąseł, ust, a niekiedy również oczu i czoła. Nerwoból nerwu trójdzielnego może przebiegać przy udziale wycieków z nosa, łzawienia, zaczerwienienia skóry na twarzy, ślinotoku, zaburzenia słuchu i smaku oraz skurczów mięśni twarzy. Przed pojawieniem się bólu często występuje aura – drgawki mięśni, swędzenie, łzawienie i inne.

2. Diagnostyka i leczenie nerwobólu nerwu trójdzielnego

Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie opisu bólu, jego typu, lokalizacji i czynników go wywołujących. Następnym krokiem jest skierowanie pacjenta na badania neurologiczne, podczas których poprzez dotyk lekarz stara się ustalić dokładne miejsce i gałęzie nerwu trójdzielnego dotknięte przez ból. Wykonuje się również obrazowanie rezonansem magnetycznym głowy, które pozwala ustalić, czy przyczyną bólu jest stwardnienie rozsiane.

Neuralgia trójdzielna zazwyczaj leczona jest farmakologicznie, za pomocą leków przeciwpadaczkowych i przeciwkurczowych. Z czasem zdarza się jednak, że chorzy przestają reagować na leki lub doświadczają ich skutków ubocznych. Dla nich konieczne mogą się okazać iniekcje z alkoholu lub zabiegi chirurgiczne.

Zastrzyk z alkoholu zapewnia chwilową ulgę w bólu poprzez znieczulenie dotkniętej chorobą części twarzy. Ulga jest tymczasowa, dlatego też zabieg ten należy powtarzać lub z czasem zastąpić go inną metodą leczenia. Skutkami ubocznymi iniekcji mogą być infekcje, krwawienie i uszkodzenie okolicznych nerwów.

Inną opcją jest operacja nerwu trójdzielnego. Jej celem jest powstrzymanie ucisku naczyń krwionośnych na nerw lub uszkodzenie nerwu, dzięki czemu przestaje on nieprawidłowo funkcjonować. Konsekwencją operacji jest brak czucia w twarzy, który może być tymczasowy lub trwały. Ból może jednak powrócić po miesiącach lub latach od operacji.

Niewłaściwe leczenie utrwala ból i może przyczynić się do powstania odporności na środki farmaceutyczne.

Małgorzata Kamińska, Anna Świeboda,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Fuller G. Badanie neurologiczne - to proste, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3171-0
 • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
 • Stępień A. Bóle głowy - patofizjologia, diagnostyka, leczenie, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-601-3552-5

Źródła zewnętrzne

Neurologia

Komentarze (1)
~kasia
~kasia

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia a nie tylko białka, dlatego dieta wysokobiałkowa jest dobra ale na krótką metę.. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne i ulubione posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej, a wagę utrzymuję do tej pory. (www.idealnafigura.com/gberes)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nerwoból nerwu trójdzielnego
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Nerwoból nerwu trójdzielnego
Nerwoból nerwu trójdzielnego

Nerwobóle

Nerwobóle

(...) nerwów w obrębie czaszki, które odpowiadają za czucie w różnych częściach twarzy. Nerwoból nerwu trójdzielnego może być...