Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Neuralgia nerwu trójdzielnego (nerwoból) to okresowe, napadowe bóle twarzy, krótkotrwałe i bardzo silne. Wywołują one grymasy dotyczące jednej połowy twarzy, ściśle w obrębie nerwu trójdzielnego. Nerw trójdzielny uwrażliwia spojówki błony śluzowej nosa, języka, skóry twarzy, mięśni żwaczy. Ból pojawia się pod wpływem bodźca (mycia zębów, gryzienia pokarmów czy żucia) lub samoistnie. Przyczyną nerwobólu może być też ucisk tętnic lub guza na korzeń lub zwój nerwu.

Polecane wideo:

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy

Neuralgia nerwu trójdzielnego jest wynikiem zaburzenia pracy tego "przewodu".

Nieprawidłowości pojawiają się w miejscu kontaktu naczyń krwionośnych z nerwem trójdzielnym u podstawy mózgu. W rezultacie ucisku na nerw dochodzi do zaburzenia jego funkcjonowania. Przyczyną neuralgii może być starzenie się organizmu, stwardnienie rozsiane, inne schorzenie prowadzące do uszkodzenia osłonki mielinowej, a w rzadszych przypadkach guz uciskający na nerw.

Bodźce wywołujące nerwoból nerwu trójdzielnego to:

 • golenie się,
 • głaskanie twarzy,
 • jedzenie,
 • picie,
 • szczotkowanie zębów,
 • mówienie,
 • nakładanie makijażu,
 • uśmiechanie się.

Ból towarzyszący neuralgii nerwu trójdzielnego bywa łagodny lub ostry. Atak bólu trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dotyczy on policzków, szczęki, zębów, dziąseł, ust, a niekiedy również oczu i czoła. Neuralgia nerwu trójdzielnego może przebiegać przy udziale wycieków z nosa, łzawienia, zaczerwienienia skóry na twarzy, ślinotoku, zaburzenia słuchu i smaku oraz skurczów mięśni twarzy. Przed pojawieniem się bólu często występuje aura – drgawki mięśni, swędzenie, łzawienie i inne.

Neuralgia nerwu trójdzielnego - diagnostyka i leczenie

Lekarz rozpoznaje neuralgię nerwu trójdzielnego na podstawie opisu bólu, jego typu, lokalizacji i czynników go wywołujących. Następnym krokiem jest skierowanie pacjenta na badania neurologiczne, podczas których poprzez dotyk lekarz stara się ustalić dokładne miejsce i gałęzie nerwu trójdzielnego dotknięte przez ból. Wykonuje się również obrazowanie rezonansem magnetycznym głowy, które pozwala ustalić, czy przyczyną bólu jest stwardnienie rozsiane.

Neuralgia nerwu trójdzielnego zazwyczaj leczona jest farmakologicznie, za pomocą leków przeciwpadaczkowych i przeciwkurczowych. Z czasem zdarza się jednak, że chorzy przestają reagować na leki lub doświadczają ich skutków ubocznych. Dla nich konieczne mogą się okazać iniekcje z alkoholu lub zabiegi chirurgiczne.

Zastrzyk z alkoholu zapewnia chwilową ulgę w bólu poprzez znieczulenie dotkniętej chorobą części twarzy. Ulga jest tymczasowa, dlatego też zabieg ten należy powtarzać lub z czasem zastąpić go inną metodą leczenia. Skutkami ubocznymi iniekcji mogą być infekcje, krwawienie i uszkodzenie okolicznych nerwów.

Inną opcją jest operacja nerwu trójdzielnego. Jej celem jest powstrzymanie ucisku naczyń krwionośnych na nerw lub uszkodzenie nerwu, dzięki czemu przestaje on nieprawidłowo funkcjonować. Konsekwencją operacji jest brak czucia w twarzy, który może być tymczasowy lub trwały. Ból może jednak powrócić po miesiącach lub latach od operacji.

Neuralgia nerwu trójdzielnego poddana niewłaściwemu leczeniu utrwala ból i może przyczynić się do powstania odporności na środki farmaceutyczne.

Małgorzata Kamińska, Anna Świeboda, 9 miesięcy temu

Bibliografia

 • Fuller G. Badanie neurologiczne - to proste, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3171-0
 • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
 • Stępień A. Bóle głowy - patofizjologia, diagnostyka, leczenie, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-601-3552-5

Źródła zewnętrzne

Neurologia

Komentarze (1)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia a nie tylko białka, dlatego dieta wysokobiałkowa jest dobra ale na krótką metę.. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne i ulubione posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej, a wagę utrzymuję do tej pory. (www.idealnafigura.com/gberes)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie
Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerw trójdzielny - budowa

Nerw trójdzielny - budowa

Objawy to bóle w chorobowej części twarzy.

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerw trójdzielny - objawy, przyczyny, leczenie

pojawiania się nerwu trójdzielnego i jak wygląda leczenie tego typu nerwobólu? Nerw trójdzielny - objawy Objawy nerwu...

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerwobóle

Nerwobóle

 leczenie chirurgiczne. Zabieg operacyjny to sposób na pokonanie bólu, jeśli jego przyczyną jest ucisk na nerw. Możliwe jest również leczenie nerwobóli (...) Nerwoból to nagły atak ostrego,...

Inne choroby neurologiczne

Neuralgia międzyżebrowa - objawy, leczenie

np. cukrzycy, choroby tkanki łącznej przykładowo przy zapaleniu stawów, przyczyną może być również borelioza Neuralgia międzyżebrowa - objawy Objawem (...) , ponieważ tylko wtedy będzie możliwe...

Neurologia

Klasterowy ból głowy - objawy, leczenie

Klasterowy ból głowy - objawy, leczenie

, takich jak neuralgia nerwu trójdzielnego 
i nieodpowiedniego charakteru leczenia bólu. Charakterystyczną cechą klasterowego bólu głowy jest pojawienie się swoistych (...) jest także leczenie...

Padaczka - klasyfikacja, przyczyny, leczenie, rokowanie

Stymulacja nerwu trójdzielnego w leczeniu padaczki

nerwu trójdzielnego pomaga chorym z padaczką lekooporną. Działanie stymulatora nerwu trójdzielnego Główną metodą leczenia epilepsji (...) może cierpieć na ten typ epilepsji. Z myślą...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Rumień guzowaty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Rumień guzowaty (Erythema nodosum)

Rumień guzowaty (Erythema nodosum)

Rumień i obrzęk najczęściej dotyczą stawów skokowych, kolanowych i nadgarstków. Każdy staw może mieć osobne ognisko zapalne.