Trwa ładowanie...

Apo-Napro – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 10:02
Dawkowanie Apo-Napro ustalane jest przez lekarza
Dawkowanie Apo-Napro ustalane jest przez lekarza (123rf.com)

Apo-Napro to lek niesteroidowy na receptę. Wykazuje działanie ogólne, jest stosowany w leczeniu silnego bólu

spis treści

1. Co to jest Apo-Napro?

Apo-Napro jest lekiem z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Substancja czynna Apo-Napro to naproksen, którego działanie polega na zahamowaniu syntezy prostaglandyn – hormonów, które odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego.

Naproksen po podaniu doustnym całkowicie się wchłania, jego stężenie maksymalne w krwi można zaobserwować od 2 do 4 godzin po zażyciu.

2. Kiedy stosujemy lek?

Apo-Napro stosowany jest w leczeniu ostrej dny moczowej oraz bólu spowodowanego bolesnym miesiączkowaniem

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni [6 zdjęć]

Żeby zwalczyć ból zęba, migrenę, bóle menstruacyjne i inne dolegliwości, najczęściej sięgamy po tabletkę.

zobacz galerię

W reumatologii stosuje się go w leczeniu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów, zwyrodnień stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Apo-Napro stosuje się również w ortopedii w leczeniu ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.

3. Jakie są przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do zażywania leku Apo-Napro? Nie należy stosować go u osób wykazujących nadwrażliwość na naproksen lub jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Apo-Napro nie jest wskazany u pacjentów cierpiących na niewydolność serca, wątroby lub nerek, z nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, perforacją lub krwawieniem z żołądka i/lub dwunastnicy (jeśli wcześniej miały miejsce 2 lub więcej potwierdzonych przypadków), szczególnie po zastosowaniu leków z grupy NLPZ.

Apo-Napro nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne będące w III trymestrze oraz w okresie karmienia piersią. W I i II trymestrze ciąży oraz podczas poroduzażywanie Apo-Napro jest wskazane wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.

4. Dawkowanie

Dawkowanie Apo-Napro ustalane jest przez lekarza. Apo-Napro jest przyjmowany doustnie w czasie lub po posiłku, w formie tabletek – 1 tabletka zawiera 250 lub 500 mg substancji czynnej - naproksenu.

W chorobach reumatoidalnych zaleca się przyjmowanie od 500 do 1000 mg na dobę, w 2 dawkach co 12 godzin. W niektórych przypadkach lek Apo-Napro może być przyjmowany 1 dziennie w 1 dawce. W stanach zaostrzenia choroby lekarz może zalecić przyjmowanie dawki nasyconej – 750 do 1000 mg na dobę.

W leczeniu bolesnych miesiączek oraz ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych zaleca się przyjmowanie jednorazowo 500 mg (początkowo), później 250 mg co 6 do 8 godzin, przy maksymalnej dawce leku 1250 mg na dobę.

Zobacz także:

Lek Apo-Napro jest stosowany u dzieci powyżej 5 roku życia, wyłącznie w leczeniu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów – 10 mg na kilogram masy ciała na dobę, w 2 dawkach co 12 godzin.

U osób w zaawansowanym wieku zaleca się stosowanie jak najmniejszej skutecznej dawki. Leku Apo-Napronie należy stosować u pacjentów z klirensem kreatyniny niższym niż 30 ml/m.

5. Jakie są skutki uboczne Apo-Napro?

Podczas przyjmowania Apo-Napro mogą wystąpić skutki niepożądane, takie jak: bóle głowy, zawroty głowy, nadmierna senność, bezsenność, niestrawność, biegunka, nudności i wymioty, zgaga, ból brzucha, zaparcia, smołowate stolce, krwawe wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego.

Inne skutki uboczne przyjmowania Apo-Napro to: zapalenie okrężnicy lub zaostrzenie występującego zapalenia, owrzodzenie żołądka i/lub dwunastnicy, czasem z perforacją, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zaostrzenie choroby Crohna i Leśniowskiego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze