Migrena to nie jest zwykły ból głowy
Artykuł sponsorowany
Migrena często traktowana jest zdawkowo, jako wymówka lub żart. Jednak jej napad potrafi sprawić, że chory nie jest w stanie nic zrobić i wycofuje się z normalnego życia. Są różne metody radzenia sobie z tą chorobą, począwszy od sposobów domowych po silne leki.
1. Kiedy ból głowy jest migreną?
O migrenie mówimy, gdy ból pojawia się przez 15 dni w miesiącu. Do jej dokładnego zdiagnozowania potrzebna jest konsultacja neurologiczna oraz badania. Tylko lekarz może przypisać odpowiednie leki, które pozwolą na przerwanie napadu bólowego i zmniejszenie częstotliwości występowania ataków.
Na migrenę chorują znacznie częściej kobiety niż mężczyźni. W Polsce na ból migrenowy skarży się ponad połowa Polaków. Migrena najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, choć zdarza się także, że pierwsze ataki występują w okresie dzieciństwa. Jak mówi dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska - migrena często występuje rodzinnie: w 50% , jeśli choruje jeden rodzic, a nawet w 75 % u osób, których oboje rodzice cierpią na migreny.
Rozróżniamy dwa typy migren: z aurą lub bez aury. Migrena z aurą charakteryzuje się występowaniem objawów przepowiadających nadejście napadu. Często są to błyski, drętwienia, czucie specyficznego zapachu lub zaburzenia widzenia. Migrenie towarzyszą często inne objawy jak nudności, wymioty czy światłowstręt. Aby im zapobiec należy zminimalizować bodźce mogące pogorszyć stan chorego. Dobrze jest położyć się w zacienionym, dobrze wywietrzonym i cichym pokoju. Jeśli nie jest to możliwe, w walce ze światłowstrętem pomocne będą również specjalne okulary. Najlepiej jeśli będą to fotochromy, albo antyrefleksy nieco przyciemnione - mówi dr n. med. Maria Wysocka-Bąkowska. Niektóre leki mogą nasilić bóle migrenowe. Jeśli kobieta cierpi na migreny powinna zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej.
Zobacz odpowiedzi eksperta
2. Leczenie migreny
W leczeniu migreny stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, tryptany, beta-blokery oraz toksynę botulinową. NLPZ to popularny paracetamol, aspiryna, ibuprofen oraz kwas tolfenamowy. Stosuje się je przy bólach o niskim lub umiarkowanym nasileniu bólowym. Tryptany podawane są w przypadku ciężkich ataków migreny. Przerywają one atak.
Należy być jednak ostrożnym. Jak pisze dr n. med Maria Wysocka-Bąkowska: triptany zażywane częściej niż dwa razy w tygodniu powodują bóle chroniczne i mogą prowadzić do zwyżek ciśnienia - dlatego ich stosowanie powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza neurologa. Beta blokery to leki blokujące receptory beta-adrenergiczne. Powodują one jednak szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak: zawroty głowy, depresja, zimne dłonie i stopy, zmęczenie, bezsenność, a nawet impotencje. Toksyna botulinowa to jedna z najskuteczniejszych metod blokowania bólu migrenowego. Leczenie jadem kiełbasianym polega na ostrzykiwaniu odpowiednich miejsc na głowie. W ten sposób dochodzi do blokowania mediatorów bólowych. U znaczniej części pacjentów dochodzi do poprawy zdrowia i zmniejszenia częstotliwości ataków bólowych.
Na ból migrenowy według WHO cierpi 324 mln osób na świecie. 9 na 10 pacjentów doświadcza pierwszego ataku przed 40 rokiem życia. Bardzo ważna jest więc odpowiednia diagnostyka i szybkie podjęcie leczenia. Tylko wtedy istnieje realna szansa na poprawę jakości życia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.