Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Plusy i minusy leczenia farmakologicznego migreny

Avatar placeholder
06.04.2016 11:41
Plusy i minusy leczenia farmakologicznego migreny
Plusy i minusy leczenia farmakologicznego migreny

Migrena to genetycznie uwarunkowana choroba objawiająca się silnymi, napadowymi bólami głowy, którym często towarzyszą objawy uboczne w postaci wymiotów, nudności, nadwrażliwości na światło oraz głośne dźwięki. Najważniejszą kwestią dla osób zmagających się z migreną jest szybka ulga i pozbycie się silnego bólu. W tym celu najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, budzące u niektórych wręcz niepokój. Podobnie jak inne metody, także farmakologiczna terapia migreny ma swoje zalety i wady.

spis treści

1. Farmakologiczne leczenie migreny

W leczeniu migreny stosowane są różne leki, które specjalista powinien dobrać w zależności od stopnia zaawansowania objawów. Najczęściej stosowane są nieswoiste środki przeciwbólowe, które przynoszą ulgę. Są one dostępne bez recepty, co stanowi ich niewątpliwą zaletę. W tej grupie na uwagę zasługuje w szczególności kwas tolfenamowy wykazujący dużą skuteczność w leczeniu migreny. Jedna tabletka kwasu tolfenamowego (200 mg) wykazuje skuteczność 100 mg sumatryptanów, a bezpieczeństwo paracetamolu. Polecana jest od razu na początku ostrych napadów migreny.

Przy silniejszych napadach migreny stosowane są również swoiste leki przeciwmigrenowe oparte na ergotaminie i tryptanach. Znajdują one zastosowanie głównie przy silnych migrenach. Z uwagi na działania niepożądane nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów. Pomocniczo zastosowanie w leczeniu migreny znajdują również leki uspokajające i przeciwwymiotne. Nie likwidują one bólu, ale pomagają w zwalczeniu objawów ubocznych.1

2. Plusy farmakologicznego leczenia migreny

Zobacz film: "Migrenowe bóle głowy a zatoki"

Szybkie pozbycie się napadowego bólu głowy jest najważniejszym elementem leczenia. Przede wszystkim przynosi ulgę pacjentowi. Skuteczne zwalczenie bólu ogranicza też ryzyko wystąpienia kolejnej migreny w krótkim czasie. W tym kontekście leczenie farmakologiczne jest jak najbardziej wskazane. Pozwala bowiem na szybkie pozbycie się silnego bólu głowy. Szybkie sięgnięcie po leki może spowolnić atak i nie dopuścić do jego rozwinięcia się. Dodatkowo rezygnacja z leków przeciwbólowych i dłuższe zmaganie się z migreną może powodować wyższy stres i przyczyniać się do częstszych i bardziej dokuczliwych napadów.

Wskazane są zwłaszcza produkty o szybkim wchłanianiu. Pozwalają one na osłabienie bólu już po ok. 30 minutach od zażycia leku, a pełne działanie widoczne jest po ok. 1,5-2 godzinach. Przy silnych migrenach pacjent ma też możliwość sięgnięcia po kolejną dawkę, która może okazać się konieczna do całkowitego pozbycia się bólu. Takie leczenie, stosowane zgodnie z zaleceniami, jest bezpieczne i ułatwia prawidłowe funkcjonowanie chorego. Zminimalizowanie czasu trwania ataków migreny działa też dobrze na psychikę i zmniejsza obawę przed silnym bólem.

3. Minusy farmakologicznego leczenia migreny

Osoby mające obawy przed wdrożeniem farmakologicznego leczenia migreny najczęściej boją się skutków ubocznych dla organizmu. W rzeczywistości można je zaobserwować jedynie w przypadku nadużywania leków i stosowania ich w zbyt dużej ilości. Możliwe jest wówczas przejście migreny w formę transformowaną, która objawia się jako regularny, codzienny ból głowy. Są to jednak rzadkie przypadki, spowodowane nadużywaniem leku i stosowaniem go w zbyt dużych dawkach. Dlatego tak ważne jest rozpoczynanie leczenia od wskazanej przez producenta dawki i nie sięganie po kolejną w zbyt krótkim czasie.2

Musimy także pamiętać, że nie każda osoba mająca napady migreny może sięgnąć po wszystkie rodzaje farmaceutyków. Przed ich zastosowaniem konieczne jest zapoznanie się z przeciwwskazaniami do ich zażycia. Kobiety w ciąży lub osoby z chorobą wrzodową, nadciśnieniem, zaburzeniami krzepliwości oraz chorobami serca mogą mieć problemy z właściwym dobraniem leku, który mogą bezpiecznie stosować. Konieczna jest wówczas rozmowa z lekarzem, który dobierze odpowiednie metody farmaceutycznego leczenia migreny, na przykład leki oparte na kwasie tolfenamowym, które są dobrze tolerowane przez układ pokarmowy.

Prawidłowe wdrożenie farmakologicznego leczenia migreny jest kluczowe dla zapewnienia pacjentom szybkiej ulgi podczas napadu bólu. Wszelkie obawy z nim związane spowodowane są najczęściej niewiedzą. Tymczasem obecne na rynku leki przeznaczone dla migrenowców mogą szybko i skutecznie pomóc w zwalczeniu bólu, nie powodując przy tym skutków ubocznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Profilaktyczne leczenie migreny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze