Leczenie migreny
Migrena jest częstą dolegliwością. Według badań statystycznych cierpi na nią około 18% kobiet, 6% mężczyzn i 4% dzieci. Okazuje się, że kobiety 4 razy częściej chorują na migrenę niż mężczyźni. Ból migrenowy wywołany jest nadmiernym rozszerzeniem naczyń wewnątrzczaszkowych.
1. Ból migrenowy
Za nadmierne rozszerzenie naczyń odpowiadają mediatory zapalenia. Rozszerzone tętnice ułatwiają ich przedostanie się na zewnątrz naczyń i drażnienie struktury okołotętniczej – tam znajduje się wiele receptorów bólu. Właśnie ten proces odpowiada za powstanie bólu migrenowego. Napad migreny może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin, niestety u co trzeciej osoby cierpiącej na migrenę napad bólu trwa nawet do trzech dni. Ból pojawia się niezależnie od pory dnia i nocy i może być wywołany przez nadmierny stres, emocje, zmianę pogody, a nawet przez spożycie niektórych potraw, np. żółtego sera, czy wypicie czerwonego wina. Niektóre osoby chorujące na migrenę w czasie napadu bólu są całkowicie wyłączone z normalnego życia, u innych ból pojawia się sporadycznie i jest dużo łagodniejszy.
2. Metody leczenia migreny
Migrena nie jest chorobą bezpośrednio zagrażającą naszemu życiu. Niestety napady migreny i objawy (nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy), które im towarzyszą bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie. Migrena pojawia się i zostaje na całe życie. Pierwsze napady zazwyczaj pojawiają się przed 30 rokiem życia. Kobiety cierpią na migrenę już w okresie dojrzewania. Dolegliwość często występuje jednocześnie z miesiączką. Zauważono, że migrena ustępuje w drugim i trzecim trymestrze ciąży, ale powraca po porodzie. Choroba nasila się podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.
Leczenie migreny zapobiega i łagodzi objawy, potrafi przerwać napad choroby.
- Leki na migrenę – tryptany, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz analgetyki proste i złożone, alkaloidy sporyszu, środki uspokajające. Najpopularniejszymi lekami na migrenę są tryptany, które leczą dolegliwość w dowolnym momencie ataku. Stosuje się je tylko na polecenie lekarza. Niesterydowe leki przeciwzapalne są dostępne bez recepty i działają przeciwbólowo. Środki farmakologiczne na migrenę powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta.
- Zioła na migrenę – ekstrakty z kozłka lekarskiego, z krwawnika pospolitego, z pierwiosnki. Można stosować także witaminy i minerały, np. preparaty wapnia, witaminę B2.
Inne sposoby na migrenę to zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych, unikanie stresu, stosowanie technik relaksacyjnych i psychoterapii. Warto zadbać o odpowiednią ilość snu i aktywności fizycznej oraz unikać czynników powodujących napady migreny.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.