Trwa ładowanie...

Tabletki uspokajające - ziołowe tabletki uspokajające, tabletki uspokajające na receptę

Avatar placeholder
30.03.2021 17:24
Tabletki uspokajające - ziołowe tabletki uspokajające, tabletki uspokajające na receptę
Tabletki uspokajające - ziołowe tabletki uspokajające, tabletki uspokajające na receptę (Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC0 1.0)

Tabletki uspokajające pozwalają zredukować codzienny stres, napięcia i negatywne emocje. Niekiedy, aby przywrócić naszą psychiczną równowagę, wystarczy pójść na spacer do lasu czy posłuchać muzyki relaksacyjnej, czasami jednak trzeba zastosować specjalistyczne preparaty. Tabletki uspokajające dostępne są w każdej aptece pod różnymi postaciami. Tabletki uspokajające są powszechnie stosowane w leczeniu nerwicy. Jeśli chcesz złagodzić skutki stresu, ale nie cierpisz na nerwicę, w aptece znajdziesz ziołowe tabletki uspokajające.

spis treści

1. Ziołowe tabletki uspokajające

Ziołowe tabletki uspokajające stanowią bardzo bogatą grupę składników, których działanie pozytywnie wpływa na stan naszej psychicznej równowagi.

Ziołowe tabletki uspokajające są niezwykle chętnie stosowane przez osoby pragnące żyć w zgodzie z naturą. Leki ziołowe na uspokojenie są skuteczne w leczeniu niezbyt skomplikowanych zaburzeń. Poważne schorzenia wymagają wizyty u lekarza i zastosowania leczenia farmakologicznego. Ziołowe na uspokojenie dostępne są na rynku pod postacią tabletek, kapsułek, herbatek czy syropów.

Zobacz film: "Coraz więcej dzieci pod wpływem środków nasennych"
Niebezpieczne interakcje leków z suplementami ziołowymi
Niebezpieczne interakcje leków z suplementami ziołowymi [10 zdjęć]

Interakcje leków to nic innego, jak sytuacja kiedy jedna z substancji leczniczych wpływa na aktywność

zobacz galerię

Najczęściej stosowane ziołowe tabletki uspokajające to:

  • melisa lekarska (Melissa officinalis) – działa niezwykle kojąco na układ nerwowy, zalecana przy bezsenności oraz w sytuacjach pobudzenia nerwowego;
  • kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – w mowie potocznej określa się go mianem waleriany, o skutecznym działaniu świadczy jego ogromna popularność, jest najczęściej stosowanym ziołem uspokajającym, zalecany osobom cierpiącym na nerwicę serca, problemy ze snem oraz w stanach lękowych;
  • chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – szczególnie wskazany kobietom przechodzącym menopauzę oraz w stanach rozdrażnienia, podenerwowania, nadpobudliwości, skutecznie zwalcza wszelkie objawy zmęczenia nerwowego;
  • męczennica cielista (Passiflora incarnata) – polecana przede wszystkim osobom cierpiącym na bezsenność;
  • ziele serdecznika (Herba leonuri) – niezwykle pomocne w leczeniu chorób serca, bo wzmacnia mięsień sercowy, a ponadto przynosi ukojenie dla układu nerwowego.

Zioła na uspokojenie są stosowane od wieków. Jednak ziołowe leki uspokające nie powinny być zażywane przez kobiety w ciąży i małe dzieci. Zastrzeżenie to dotyczy głównie syropów, które przygotowywane są na bazie alkoholu etylowego.

2. Tabletki uspokajające na receptę

Jeżeli nie mamy przekonania do ziół bądź potrzebujemy natychmiastowego działania leków, wówczas należy wybrać się do lekarza po dostępne w aptece tabletki uspokajające. O ile zioła są dostępne w każdej aptece bez recepty, o tyle farmaceutyczne tabletki uspokajające w większości wymagają okazania recepty. Tabletki uspokajające na receptę przepisuje lekarz psychiatra. Każdemu pacjentowi dobiera indywidualną formę leczenia, w zależności od dolegliwości chorego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Współcześnie najczęściej stosowane są tabletki uspokajające z grupy benzodiazepin. Oprócz pozytywnego wpływu na układ nerwowy takie tabletki uspokajające mogą przynieść niepożądane efekty. Regularne stosowanie tych leków prowadzi do uzależnienia, zaś przekroczenie ich zalecanej dziennej dawki może wywołać uczucie senności.

Tabletki uspokajające na receptę nie powinny być zażywane przez kobiety w ciąży oraz osoby kierujące samochodami. Ponadto nie wolno ich łączyć z alkoholem i innymi lekami (bez wiedzy lekarza).

Co na uspokojenie? Wybór zależy tylko od nas. Jeśli dolegliwości nie są zbyt poważne, warto wypróbować naturalne preparaty ziołowe, bo nie prowadzą do uzależnienia organizmu. Jeżeli jednak nasze problemy utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, powinniśmy wybrać się do lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze