Ćwiczenia relaksacyjne - efekty i przykłady. Jak się zrelaksować?
Ćwiczenia relaksacyjne to rodzaj aktywności o różnym stopniu intensywności, celem której jest osiągnięcie stanu relaksu. Dzieje się tak wskutek uwolnienia od stresu i złagodzenia napięcia fizycznego oraz psychicznego. To doskonała metoda na wyciszenie organizmu, z dobrodziejstwa której mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież oraz dzieci. Co warto wiedzieć?
1. Co to są ćwiczenia relaksacyjne?
Ćwiczenia relaksacyjne pozwalają zredukować stres i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Typowe dla nich jest to, że wymagają pełnej koncentracji i skupienia na wykonywanych ruchach. Ważną rolę w treningu relaksacyjnym odgrywa oddychanie.
Można je wykonywać praktycznie wszędzie, zarówno w domowym zaciszu, jak i w innych okolicznościach, na przykład w drodze do pracy. Ze względu na swoja specyfikę ćwiczenia relaksacyjne stanowią główny element terapii behawioralnych dzieci i dorosłych, wykorzystywane są również jako element domykający trening sportowy.
2. Efekty ćwiczeń relaksacyjnych
Ćwiczenia relaksacyjne wspomagają cały organizm. Podczas relaksacji układ nerwowy, krążeniowy czy oddechowy otrzymują sygnał, by zwolnić, odpocząć i się zregenerować. Wykonywane regularnie działają na zdrowie fizyczne:
- redukują napięcie mięśni,
- normalizują rytm serca (serce zwalnia i uspokaja swój rytm),
- regulują krążenia krwi i oddech (ten staje się wolniejszy i głębszy).
Ponadto w stanie relaksacji zwiększa się przepływ krwi do mózgu, poprawia się trawienie, obniża się ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i poziom hormonów stresu (adrenaliny i kortyzolu). Poprzez systematyczne ćwiczenia relaksacja daje szansę na wzmocnienie organizmu i układu odpornościowego.
Ale to nie wszystko. Ćwiczenia relaksacyjne przynoszą ukojenie, wyciszenie, relaks, odprężenie i spokój. Poprawiają jakość snu, łagodzą ból głowy, mają pozytywny wpływ na koncentrację. Zmniejszają ogólne zmęczenie, redukują rozdrażnienie i napięcie, przyczyniają się do poprawy samopoczucia.
Ćwiczenia relaksacyjne poprawiają stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a co za tym idzie, także codziennego funkcjonowania. Relaksacja to najlepszy sposób na przejęcie kontroli nad swoim ciałem.
3. Dla kogo ćwiczenia relaksacyjne?
Dla kogo ćwiczenia relaksacyjne? Ponieważ ich zamysłem jest kojenie nerwów i uzyskanie spokoju, wskazane są dla osób:
- narażonych na długotrwały stres,
- przemęczonych,
- żyjących w napięciu i nieustannym biegu,
- leczących się z powodu chorób i zaburzeń psychiczno-emocjonalnych,
- cierpiącym na bezsenność,
- borykającym się depresją,
- miewających silne bóle głowy,
- prowadzą siedzący tryb życia,
- mających kiepski nastrój,
Warto pamiętać, że przewlekły stres i napięcie negatywnie wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
4. Przykłady ćwiczeń relaksacyjnych
Ćwiczenia relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych to:
- ćwiczenia oddechowe: kontrolując wdech i wydech, skupiając się na nich, ciało uwalnia się od napięcia, które jest wynikiem stresu i przemęczenia,
- ćwiczenia stretchingowe, które można wykonać nawet w łóżku po przebudzeniu. Wystarczy wyprostowane ręce unieść nad głowę (aż do momentu odczuwania rozciągania mięśni), w tym samym momencie rozciągnąć także nogi,
- rozluźnianie mięśni, na przykład karku oraz szyi. Ćwiczenie to można wykonać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Wystarczy lekko pochylić głowę i wykonywać niespieszne ruchy szyi (np. na boki czy kręcąc ósemki),
- strząsanie napięcia. Wystarczy stanąć, opuścić ręce z dłońmi zaciśniętymi w pięści. Następnie wziąć głęboki oddech przez nos i spiąć barki. Wytrzymać kilka sekund i wraz z wydechem energicznym ruchem strząsnąć napięcie,
- medytacja, jedną z klasycznych metod relaksacji,
- pilates, który łączy w sobie elementy ćwiczeń oddechowych, łagodne ćwiczenia gimnastyczne i ćwiczenia rozciągające,
- joga, która tłumaczy relaksację jako specyficzny stan głębokiego i świadomego rozluźnienia ciała i umysłu,
- tai chi, wywodzący się ze sztuk walki system gimnastyki medytacyjnej i zdrowotnej,
- wizualizacja, która polega na odcięcie się od bodźców zewnętrznych. Polega ona na wyobrażaniu sobie miejsc, w których dobrze byłoby się znaleźć,
- spacery, piesze wycieczki.
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci nie różnią się od ćwiczeń relaksacyjnych dla dorosłych. Wyróżniają się formą i charakterem zajęć. W celu uwolnienia ciała od napięcia wykorzystuje się aktywne metody relaksacyjne, takie jak gry i zabawy edukacyjne oraz doświadczenia sensoryczne. Do uprawiania ćwiczeń relaksacyjnych zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań.
Dobierając rodzaj ćwiczeń relaksacyjnych, należy uwzględnić swoje potrzeby oraz predyspozycje i możliwości psychofizyczne.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.