Sposoby na sen
Jakie są dobre sposoby na sen? Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, by zapaść w krzepiący i zdrowy sen. Bezsenność jest problemem dotykającym coraz większej liczby osób. Jej przyczyny to najczęściej niewłaściwy tryb życia, długotrwały stres i niedobór witamin. A może nie jesteś pewna czy cierpisz na bezsenność? W tym celu zapoznaj się z objawami bezsenności. A następnie znajdź swój sposób na sen.
1. Przyczyny bezsenności
Główną przyczyną bezsenności jest długotrwały stres oraz kłopoty, które przynosimy do sypialni. Utrzymujące się nadmierne obciążenie emocjonalne wpływa na nasz sen. Nadmiar obowiązków również może powodować bezsenność. Bezsenność może być reakcją organizmu na silne urazy psychiczne. Zbytnie „przejmowanie się” wszelkimi problemami lub drobnymi kłopotami może prowadzić do zaburzeń snu. Nieodpowiednia dieta - picie w dużych ilościach alkoholu, kawy, herbaty, objadanie się na noc ciężkostrawnym jedzeniem – również nie wpływa kojąco na sen. Niedobór w organizmie witaminy B3 i B6 prowadzi do bezsenności, depresji oraz nadpobudliwości.
BABCINE PORADY
Czy ciepłe mleko może pomóc nam zastąć? Poznaj skuteczność tej i innych metod leczniczych, które dzielnie praktykują nasze babcie.
2. Objawy bezsenności
Nie możesz zasnąć bez zażycia tabletek nasennych lub środków uspokajających? A może w tym celu potrzebujesz szklaneczki czegoś mocniejszego? W nocy często się budzisz? Rano odczuwasz zmęczenie i niewyspanie? Budzisz się zbyt wcześnie, jednak nie możesz zasnąć ponownie? W ciągu dnia jesteś zmęczona, rozdrażniona, boli cię głowa oraz nie możesz się skoncentrować?
Jeżeli na większość tych pytań odpowiedziałaś TAK, to niestety cierpisz na bezsenność.
3. Sposoby na dobry sen
W ciągu dnia
Wieczorem staraj się chodzić spać o tej samej porze.
Zadbaj o swoją aktywność fizyczną. Zmęczenie w ciągu dnia pozwoli zapaść organizmowi w zdrowy sen.
Rano rób sobie pobudki mniej więcej o podobnej porze, (również w weekendy) niezależnie od tego czy noc była przespana, czy nie.
W ciągu dnia nie pozwalaj sobie na drzemki. Jeżeli odczuwasz poważne zmęczenie, poleż przez 15 minut. Żeby łóżko kojarzyło ci się ze spaniem, nie wykonuj w nim innych czynności, tj. długie rozmowy przez telefon, oglądanie telewizji czy czytanie książek.
Dwie godziny przed snem nie jedz posiłków. Na kolację zjedz coś lekkiego.
Zmień wygląd sypialni: pomaluj ściany na spokojny kolor, zmień łóżko na wygodniejsze, ogranicz hałas oraz kup szczelne rolety, tak by światło lamp ulicznych nie wpadało do pokoju.
Dobry sposób na sen: spróbuj nie przespać jednej nocy i następnego dnia, a poczujesz ogarniające cię zmęczenie.
Wieczorem
Wieczorem przed snem zadbaj o dotlenienie organizmu. Pójdź na spacer, a następnie wywietrz sypialnię. Dotleniony organizm szybciej zapadnie w zdrowy sen.
Zjedz lekkostrawną kolację. Mleko, banany czy płatki zbożowe zawierają tryptofan, który korzystnie wpływa na sen.
Dobre sposoby na sen to ziółka. Melisa, lawenda lub kozłek lekarski pomogą uspokoić organizm.
Wieczorem nie pij zbyt dużo płynów. Dzięki temu w nocy nie będziesz odczuwał chęci pójścia do łazienki.
Weź ciepłą (ale nie gorącą) kąpiel z dodatkiem olejków nasennych: lawendowego, tymiankowego, pomarańczowego. W trakcie możesz słuchać uspokajającej muzyki.
Przed snem unikaj kłótni, nieprzyjemnych myśli. Seks to dobry sposób na sen. Pomaga się odprężyć i zrelaksować.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.