Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności. Jak skutecznie leczyć problemy ze snem?

Melatonina na sen

Zastanawiając się nad leczeniem bezsenności warto uświadomić sobie, co w naszym organizmie odpowiada za regulację snu. Melatonina to substancja, która reguluje nasz biologiczny zegar. To hormon wydzielany przez szyszynkę, który ma swoje cykliczne zaburzenia i to właśnie od tych zaburzeń zależy prawidłowy rytm aktywności i snu. Synteza melatoniny zależy od światła, jej szczyt wydzielania przypada na godziny od północy do 3 nad ranem. Hormon ten nie jest wydzielany w dzień. Po czterdziestym roku życia obniża się poziom wydzielanego hormonu. Właśnie wtedy najczęściej sięgamy po coś na sen.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Leki nasenne

Zaburzenia snu zwalczamy odpowiednimi lekami. Sen wywołany przez leki nasenne nie jest pełnowartościowym snem. Po zażyciu tych środków nasennych pacjenci skarżą się na: odczuwanie ospałości, uczucie rozbicia, osłabienie refleksu, niepamięć. Leków nie można stosować przed długi czas, ponieważ to prowadzi do uzależnienia. Zaburzenia snu można skutecznie leczyć podając melatoninę. Hormon ten jest bezpieczny, nie powoduje uzależniania i takich skutków ubocznych, jak leki nasenne. Dawkę ustala się indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Przyczyny zaburzeń snu

  • Jet-lag – czyli zaburzenia snu, które wynikają z szybkiej zmiany sfer czasowych przy podróżach międzykontynentalnych, pojawiają się takie dolegliwości jak: złe samopoczucie, nadmierna drażliwość, ból głowy, zmęczenie, dezorientacja, trudności w koncentracji i zasypianiu.
  • Wolne rodniki – cząstki, które powstają w komórkach podczas różnych procesów metabolicznych. Powodują poważne choroby: cukrzyca, zaćma, nowotwory, nadciśnienie tętnicze.
  • Stres.
  • Zły sposób odżywiania się.
  • Brak aktywności fizycznej.

Stosowanie melatoniny niweluje problemy z zasypianiem. Jednak czasem może pojawić się spadek temperatury ciała, senność, koszmary nocne i bóle brzucha. Hormonu nie powinny stosować kobiety w ciąży i w czasie karmienia, osoby cierpiące na nowotwory układu krwionośnego i poważne choroby psychiczne.

Komentarze (5)
~Aneta
~Aneta ponad rok temu

ja leczyłam bezsenność w Gdyni w poradni na ul. Morskiej (Twojcel.pl). I mnie uratowali. Jeszcze trochę męczarni i bym zwariowała! Jestem z Sopotu więc daleko nie miałam, a naprawdę warto tam pójść.

Odpowiedz
~Iwona
~Iwona ponad rok temu

W Warszawie jest wielu specjalistów. Ja akurat miałam przyjemność chodzić na terapię do Magdaleny Czyżyk w Przystani Psychologicznej. Ale chyba faktycznie największe znaczenie ma już sam fakt zgłoszenia się do kogoś, kto może pomóc! :)

Odpowiedz
~Olgita
~Olgita ponad rok temu

@~Mirela: Ja również leczyłam się w Warszawie. Potem przeprowadziłam się do Szczecina bo mąż dostał tam pracę. Ale na szczęście swoje problemy zdążyłam rozwiązać jeszcze w stolicy właśnie w Psychomedic u dr Katarzyny Wakuły. Masz rację jest naprawdę dobrym lekarzem, chce się do niej chodzić i z jej wsparciem chce się człowiek wyleczyć. W Szczecinie już nie potrzebowałam opieki psychiatry bo dr Wakuła wyleczyła mnie do końca.

Odpowiedz
~Pola
~Pola ponad rok temu

@~Mirela: Miałam podobnie i jestem takiego samego zdania. W psychomedic wiem ze pracują dobrzy specjaliście choć osobiście tam się nie leczyłam. Moi rodzice chodzili do dr Kubaszewskiej i dr Wakuły. Bardzo sobie zachwalali tych lekarzy. Nie chcieli chodzić do tej samej z uwagi na możliwy konflikt "interesów" jeśli rozumiecie. Bardzo są zadowoleni z terapii jakie przeszli i teraz są szczęśliwsi. Lepiej śpią i cieszą się każdą chwilą.

Odpowiedz
~Mirela
~Mirela ponad rok temu

Miałam ogromne problemy ze snem. Zdaję sobie sprawę, że jest to coś naprawdę strasznego do przejścia, dlatego osobom, które zmagają się z tym problemem mogę śmiało powiedzieć, że sami sobie z tym nie poradzicie. Przynajmniej ja przez długi okres czasu nie potrafiłam. Postanowiłam zwrócić się do specjalisty z prośbą o pomoc i trafiłam na dr Katarzynę Wakułę z PsychoMedic. Dzięki jej pomocy problem minął. Moje życie unormowało się. Takie sprawy lepiej zostawiać specjalistom.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Omamy nocne

lub zaburzenia psychicznego. Urojenia pojawiają się zwykle podczas snu. Omamy nocne to rodzaj zaburzenia, które jest znane jako parasomnia. Jakie są przyczyny (...) są różne. Najczęstsze to: bezsenność...

Zaburzenia snu

Ile powinno się spać?

Ile powinno się spać?

domowymi sposobami, należy wybrać się do lekarza. W Polsce istnieją trzy ośrodki leczenia zaburzeń snu: Poradnia Zaburzeń Snu, Akademickie Centrum (...) Kliniczne AMG, Gdańsk 80-211,...

Zaburzenia snu

Koszmar senny

odmiana marzeń sennych, pojawiających się w fazie snu paradoksalnego (REM). Ich tematyką są sytuacje zagrażające życiu czy bezpieczeństwu