Trwa ładowanie...

Paraliż senny - czym jest i jak go pokonać

Paraliż senny bywa określany zamiennie jako porażenie przysenne albo paraliż przysenny. Osoby, które doświadczyły kiedykolwiek paraliżu sennego, relacjonują, że jest to zjawisko dziwne, trudno wytłumaczalne i przerażające. Paraliż senny zalicza się do zaburzeń snu. Stan ten pojawia się najczęściej w momencie, kiedy człowiek zasypia lub wówczas, kiedy przechodzi ze snu do czuwania, czyli budzi się. Jak objawia się paraliż przysenny? Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?

Zobacz film: "Czym grozi bezdech senny?"

spis treści
10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Bezsenność żywi się osiągnięciami nowoczesnego życia: światłem komórki, tabletu lub zegarka elektronicznego...

zobacz galerię

1. Czym jest paraliż senny?

Paraliż senny to trudny do wytłumaczenia naukowego stan, w którym mózg, choć odbiera bodźce z zewnątrz, nie jest w stanie wprawić ciała w ruch. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której śni nam się coś złego, wówczas paraliż sprawia wrażenie groźniejszego. Choć mnóstwo osób doświadczyło paraliżu sennego, tak naprawdę nie zdarza się on często. Większość osób przeżywa coś takiego zaledwie kilka razy (czasem raz) w ciągu całego życia. Paraliż, choć jest stresującym wydarzeniem, rzadko niesie za sobą zdrowotne czy psychiczne konsekwencje.

Osoba doświadczająca porażenia przysennego budzi się w nocy z dziwnym poczuciem otaczającego ją „zła”. Ma wrażenie, że ktoś uciska jej klatkę piersiową, że ciężko jej oddychać. Nie może się poruszyć ani wydać z siebie żadnego dźwięku. Czasem także nie może nawet otworzyć oczu, wówczas często ma poczucie, że "coś" chodzi po łóżku.

1.1. Jak wygląda paraliż senny

Na skutek paraliżu przysennego, osoba doświadczająca go wpada w panikę, jest przerażona, nierzadko także zdarza się, że widzi dziwne postaci poruszające się wokół łóżka i słyszy zagadkowe głosy. Zaczyna się zastanawiać, czy przypadkiem to nie są jakieś demony albo duchy. Te nieco absurdalne wnioski i lęki nasuwają się, ponieważ podczas paraliżu, nasza wyobraźnia może działać intensywniej. Przez to doświadczamy omamów wzrokowych lub słuchowych.

Niektórzy zaliczają paraliż przysenny do rodzaju zjawisk paranormalnych, głównie dlatego, że trudno wyjasnić go w sposób medyczny. Antropolodzy przypisują paraliżowi przysennemu rolę kulturotwórczą. Według nich miałby się on przyczynić do powstania w wielu kulturach motywu demona nocnego, który obezwładnia swoją ofiarę z zamiarem wykorzystania jej seksualnie. Możliwe jest więc, że to własnie tego typu wierzenia wywołały zjawisko paraliżu sennego. Przez to, że zachowały się one w naszej kulturze, są ciągle żywe i mogą sprawiać, że doświadczymy tego uczucia na własnej skórze.

Mózg to wielka zagadka. Może się tak zdarzyć, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zaczyna on analizować zjawisko paraliżu sennego, co skutkuje wywołaniem go w nocy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy paraliżu sennego

Paraliż senny przede wszystkim objawia się katapleksją, czyli porażeniem mięśni, z jednoczesnym zachowaniem pełnej świadomości. Osoba doświadczająca porażenia przysennego czuje niemoc, nie może się poruszyć, otworzyć oczu ani nic powiedzieć. Ponadto pojawiają się dziwne doznania psychiczne, np. halucynacje dźwiękowe, wizualne i dotykowe – słyszenie ogłuszającego dudnienia, dzwonienie w uszach, poczucie bezwiednego spadania w dół lub przygniatania kończyn.

Objawom tym towarzyszy bardzo często przekonanie o zbliżającym się niebezpieczeństwie i poczucie, że zostało się nawiedzonym przez złe moce albo obce istoty, przyspieszony rytm serca, panika, przerażenie, ogromny stres.

Katapleksja może dotyczyć wszystkich partii mięśni albo mieć charakter częściowy – obejmować tylko ramiona, nogi i górny tułów. Jedyne mięśnie, nad którymi człowiek zachowuje kontrolę w czasie paraliżu sennego, to mięśnie oddechowe. Z tego też względu wykonywanie szybkich wdechów i wydechów może ułatwić wybudzenie się.

Paraliż przysenny trwa zazwyczaj bardzo krótko i często sam przechodzi albo w sen, albo w czuwanie. Badania dowodzą, że nawet połowa populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyła epizodu paraliżu sennego. Jeżeli jednak porażenie przysenne powtarza się notorycznie u tej samej osoby, można podejrzewać u niej zespół chorobowy o nazwie narkolepsja.

2.1. Dlaczego dochodzi do paraliżu sennego

Zjawisko to wiąże się z porażeniem mięśni wskutek zahamowania neuronów w rdzeniu kręgowym, które odpowiadają za utrzymywanie napięcia mięśniowego. Jest to fizjologicznie uwarunkowany mechanizm, który zapobiega wykonywaniu przypadkowych ruchów w czasie snu, by nie zrobić sobie lub komuś krzywdy.

Po prostu mózg „wyłącza” mięśnie i je rozluźnia, co przypomina właśnie stan porażenia. W przypadku paraliżu przysennego mózg wysyła impulsy do rdzenia kręgowego w niewłaściwym momencie, tzn. wtedy, kiedy człowiek zaczyna się gwałtownie wybudzać w fazie REM – jest to faza szybkich ruchów gałek ocznych albo podczas zasypiania, gdy nie doszło jeszcze do utraty świadomości. Paraliż przysenny przypomina stan między jawą a snem.

Badania sugerują też, że porażenie przysenne może być dziedziczne, tzn. jeżeli nasi rodzice doświadczali stanu porażenia przysennego, bardzo prawdopodobne, że my również doświadczymy tego dziwnego stanu w czasie snu.

3. Czy można wyleczyć paraliż senny?

Zjawisko paraliżu sennego nie jest traktowane jako jednostka chorobowa, dlatego też nie ma opracowanej metody leczenia go. Jeśli zjawisko to jest objawem narkolepsji, należy podjąć działania w tym kierunku.

Jeśli paraliż senny pojawia się często i coraz bardziej nas niepokoi, należy głosić się do neurologa. Być może problemem są jakieś zaburzenia w funkcjonowaniu układu przekaźnikowego. Lekarz zleci wykonanie badania EEG, które pomoże w wykluczeniu (lub potwierdzeniu) np. padaczki.

Paraliż może być związany także z zaburzeniami na tle psychonerwicowym. Jeśli np. w dzieciństwie widzieliśmy jakiś horror, który sprawił, że bardzo się baliśmy albo ktoś dla żartu "śmiertelnie" nas przestraszył, mogło się to odbić na naszym poczuciu bezpieczeństwa i wywoływać stan paraliżu sennego.

W takiej sytuacji zgłośmy się do psychologa, który pomoże nam uporac się z naszymi demonami przeszłości.

3.1. Jak wybudzić sie z paraliżu

Choć paraliż senny jest trudny do wyleczenia, można trenować wybudzanie się z niego. Jeśli zjawisko to nawraca często, powinniśmy nauczyć się wykorzystywać nasza silną wolę. Tylko, jeśli będziemy bardzo zdeterminowani (i oczywiście świadomi tego, że doświadczamy paraliżu), możemy z całych sił probować poruszyć choć jednym mięśniej. To może być wszystko - ręka, noga, jeden palec czy nawet mięśnie twarzy (podniesienie brwi, zaciśnięcie ust, etc). Ciało wprawione w ten sposób w ruch sprawia, że problem mija, ponieważ ustępuje paraliż mięśni.

Następny artykuł: Parasomnie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.