Trwa ładowanie...

Aromaterapia a sen. Zapach w leczeniu bezsenności

 Katarzyna Kurek
16.05.2023 16:11
Aromaterapia a sen to temat, który zgłębia wiele osób zmagających się bezsennością
Aromaterapia a sen to temat, który zgłębia wiele osób zmagających się bezsennością (Adobe Stock)

Aromaterapia a sen to zagadnienie, które może zainteresować osoby zmagające się z bezsennością. Terapia zapachem może działać odprężająco i antystresowo, a tym samym ułatwiać wypoczynek oraz wpływać na sen. Jakie zapachy najlepiej wyciszają zmysły i ułatwiają zasypianie? Jak stosować olejki eteryczne w domu?

spis treści

1. Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to praktyka, która wykorzystuje zapach (głównie olejki eteryczne, ale też inne materiały roślinne) w celach terapeutycznych. Termin pochodzi od greckich słów "aroma" – zapach korzenny i "terapeia" – leczenie. Metoda ta była znana i stosowana od wieków, a jej historia sięga już starożytności.

Aromaterapia wpływa na działanie całego organizmu. Wykorzystywana jest do poprawy psychicznego i fizycznego samopoczucia, działa także na zdrowie emocjonalne.

Zobacz film: "Jak zasnąć podczas upałów? Poznaj nasze sposoby"

Najogólniej aromaterapię można podzielić na:

 • aromaterapię estetyczną – wykorzystywaną do poprawy nastroju,
 • aromaterapię kliniczną – stosowaną w celu poprawy zdrowia,
 • aromaterapię holistyczną – połączoną z technikami relaksacyjnymi.

2. Aromaterapia w terapii bezsenności

Aromaterapia wykorzystywana jest często przy zaburzeniach snu. Choć praktyka ta nie może całkowicie wyleczyć bezsenności ani jej przyczyny, to jednak niektóre zapachy znacząco wpływają na jakość snu i prędkość zasypiania.

Stosowanie olejków eterycznych przed snem:

 • działa uspokajająco (łagodzi niepokój, pobudzenie i stres),
 • pomaga wyciszyć umysł,
 • poprawia nastrój,
 • relaksuje i odpręża,
 • ułatwia rozluźnienie napiętych mięśni,
 • łagodzi niektóre rodzaje bólu (bóle głowy, reumatyczne).

Warto jednak podkreślić, że aromaterapia jest tylko metodą uzupełniającą terapię bezsenności. Dlatego też osoby, które cierpią na poważne zaburzenia snu, powinny skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia podstawowej przyczyny problemu.

3. Jaki zapach dobrze działa na sen?

Olejki eteryczne, w zależności od surowca, mają unikatowe właściwości – mogą zarówno głęboko pobudzać, jak i wyciszać. Przed snem lepiej zrezygnować z mocnych, orzeźwiających zapachów, które zwalczają uczucie ospałości.

Naturalne olejki do aromaterapii, które ułatwiają zasypianie to m.in.:

 • olejek lawendowy – zmniejsza napięcie i nerwowość, uspokaja i wycisza,
 • olejek z kwiatów drzewa ylang-ylang – reguluje pobudliwość, odpręża,
 • olejek rumiankowy – przywraca spokój, działa uspokajająco, rozluźnia, łagodzi stres i niepokój,
 • olejek cedrowy – odpręża, pomaga zniwelować lęk,
 • olejek z wetiwerii – ma uspokajający aromat, łagodzi niepokój, relaksuje,
 • olejek majerankowy – zmniejsza napięcie i niepokój, sprzyja rozluźnieniu całego ciała.

Oczywiście wiele zależy także od indywidualnych preferencji. Ten sam zapach dla jednych może być kojący, a drażniący dla innych. Dlatego też przed zakupem danego olejku warto przetestować produkt, by upewnić się, czy jego woń jest rzeczywiście odpowiednia i wywołuje pożądaną reakcję.

4. Domowa aromaterapia z olejkami eterycznymi

Jak stosować olejki eteryczne? Domową aromaterapię można przeprowadzić na kilka sposobów. Jedną z najprostszych metod jest aromatyzacja powietrza z wykorzystaniem dyfuzora do aromaterapii, czy kominka. Ta metoda pozwala szybko wypełnić pomieszczenie pożądanymi nutami zapachowymi.

Ukojenie przed snem może przynieść także kąpiel aromaterapeutyczna. Ten kojący rytuał pomaga obniżyć poziom stresu, odpręża, wycisza i przygotowuje umysł i ciało do snu.

W leczeniu bezsenności pomocne mogą być także odprężające masaże z wykorzystaniem olejków eterycznych.

5. Co jeszcze wpływa na jakość snu?

Aromaterapia jest tylko jednym z elementów, które wpływają na dobry sen. Równie ważne jest zadbanie o pozostałe czynniki, które determinują jego jakość.

Istotne jest przede wszystkim stworzenie komfortowych warunków do zasypiania – wygodne łóżko, zaciemnione, ciche, przewietrzone pomieszczenie i odpowiednia temperatura. Pomocne mogą być też rośliny domowe, które filtrują powietrze i dotleniają pomieszczenie, ale i maski na oczy, czy zatyczki do uszu.

Zaleca się także, by bezpośrednio przed snem unikać kofeiny, nikotyny, alkoholu, czy tłustych i obfitych posiłków. Dobrze jest też nie korzystać przed snem z urządzeń elektronicznych z ekranami emitującymi niebieskie światło (laptop, tablet czy telefon). Uważa się, że ekspozycja na tego rodzaju światło może zakłócać rytm okołodobowy.

Na dobrą jakość snu wpływa także codzienna aktywność fizyczna, zasypianie i wstawanie o zbliżonych porach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze