Trwa ładowanie...

Sposoby na szybkie zasypianie

Zdrowy sen sprawia, że czujemy się silniejsi i mamy więcej energii do życia. Jednak wiele osób cierpi na zaburzenia snu, czyli budzenie się w nocy i niemożliwości ponownego zaśnięcia. Bezsenność to bardzo przykra i uciążliwa dolegliwość. Na szczęście można sobie z nią poradzić.

spis treści

1. Zaburzenia snu

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia człowieka. Wtedy odpoczywa nasz organizm, obniża się wrażliwość na bodźce zewnętrzne, praca serca ulega zwolnieniu. Prawidłowy czas snu dla człowieka wynosi około 8 godzin, jednak potrzeba snu zależy od indywidualnych potrzeb człowieka. Bezsenność wynika z indywidualnych przyczyn, może to być nadmierny stres, za długie spanie w ciągu dnia itd.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z trudnością z zasypianiem?"

Sygnałem do bezsenności jest nadmierne budzenie się w nocy i odczucie zmęczenia oraz problem z ponownym zasypianiem. Osoby z zaburzeniami snu łatwo zasypiają tylko po tabletkach lub alkoholu, a następnego dnia odczuwają zmęczenie, ból głowy i trudności z koncentracją.

2. Sposoby na bezsenność

Szybkie zasypanie jest możliwe dzięki zastosowaniu pewnych naturalnych metod. Trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia i zrezygnować z alkoholu, kawy, mocnej herbaty czy narkotyków lub leków – nadużywanie tych produktów jest najczęstszą przyczyną bezsenności. Inne sposoby na sen:

 • regularna aktywność fizyczna – należy pamiętać, że nie powinna odbywać się tuż przed snem,
 • ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej trzy godziny przed snem,
 • pokój, w który śpimy, musi być porządnie wywietrzony przed snem,
 • warto zrezygnować z drzemek w ciągu dnia,
 • przed snem można wypić zioła z rumianku i melisy,
 • powinniśmy spać w luźnej bieliźnie,
 • przed zaśnięciem warto poczytać książkę lub posłuchać spokojnej muzyki,
 • w zasypianiu może pomóc ciepła relaksująca kąpiel,
 • powinno się codziennie wstawać i zasypiać o tej samej porze.

Domowe sposoby na sen mogą okazać się bardzo skuteczne. Warto najpierw je wypróbować, a gdy nie pomogą sięgnąć po ziołowe leki na bezsenność. Pamiętajmy jednak, że niestety od takich leków łatwo się uzależnić.

Bezsenność może być przyczyną jakiejś poważnej choroby, dlatego nie można jej bagatelizować i gdy naturalne sposoby na sen zawiodą, warto udać się do lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Stanisław Dulko
Następny artykuł: Ciasteczka nasenne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza